تاریخ 1396/06/14 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
در 12هزار هکتار از اراضي کشاورزي صورت مي گيرد؛
اجراي طرح‌هاي آبياري تحت فشار در استان سمنان

سرويس خبر

رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان با اشاره به اينکه دولت اهتمام ويژه‌اي براي اصلاح شيوه‌هاي آبياري اراضي کشاورزي از روش سنتي به شيوه‌هاي نوين آبياري دارد؛ از اجراي طرح‌هاي آبياري تحت فشار در اراضي کشاورزي اين استان خبر داد و گفت: اصلاح شيوه‌هاي آبياري از مهم‌ترين اولويت‌هاي جهاد کشاورزي استان سمنان است.

به گزارش روابط عمومي سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان، سيد حسن ميرعماد در جمع خبرنگاران در سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان اظهار داشت: کم‌آبي موجود در کشور، مهم‌ترين مانع و چالش پيش‌روي بخش کشاورزي است و اين حوزه مولد در اقتصاد کشور را براي افزايش محصولات توليدي با مانع مواجه کرده است.

وي افزود: بر همين اساس مديريت مصرف آب در همه حوزه‌ها به ويژه حوزه کشاورزي، امري مهم و انکارناپذير است و دولت نسبت به اين موضوع توجه ويژه دارد.

رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان با اشاره به اينکه اين استان نسبت به ساير نقاط کشور از کم‌آبي بيشتري رنج برده و متوسط بارش در اين استان بسيار کم‌تر از ميانگين کشوري است عنوان کرد: بر اين اساس و با توجه به مصوبه سفر دولت يازدهم به استان سمنان، طرح‌هاي آبياري تحت فشار در 20 هزار هکتار از اراضي کشاورزي استان سمنان در دست اجراست و اين مهم نشان از توجه ويژه دولت به موضوع اصلاح شيوه‌هاي آبياري در اين استان است.

ميرعماد با بيان اينکه اجراي اين طرح با کمک بلاعوض دولت به کشاورزان در استان سمنان اجرايي شده است؛ از اجراي پنج هزار هکتار طرح آبياري تحت فشار در اراضي اين استان در سال 1395 خبر داد و اضافه کرد: امسال نيز اجراي سيستم‌هاي نوين آبياري در بيش از 12 هزار هکتار از اراضي کشاورزي استان سمنان هدف‌گذاري شد که از ابتداي امسال تا کنون بيش از پنج هزار هکتار از اين هدف محقق شده است.

وي با اشاره به محدوديت‌هاي اقتصادي و مالي دولت براي اعتبارات عمراني تصريح کرد: با اين وجود از ابتداي امسال تا کنون بيش از 240 ميليارد ريال کمک بلاعوض دولتي براي اجراي طرح‌هاي سيستم‌هاي نوين آبياري در استان سمنان اختصاص يافته و هيچ‌گونه محدوديتي در اين زمينه از نظر تأمين اعتبار وجود ندارد.

رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان از لايروبي و احياي قنوات و خطوط انتقال آب و کانال‌هاي آبياري کشاورزي به عنوان ديگر سياست‌هاي اين سازمان در حوزه مديريت مصرف آب نام برد و افزود: در اين راستا نيز در سال گذشته بيش از يک‌صد کيلومتر از خطوط انتقال آب و کانال آبياري کشاورزي مرمت و احيا شد.

ميرعماد با بيان اينکه لوله‌گذاري براي انتقال آب از استخرهاي ذخيره و تقسيم آب به اراضي کشاورزي از جمله سياست‌هاي مهم سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان است گفت: لوله‌گذاري خطوط انتقال آب به اراضي کشاورزي سبب جلوگيري از تبخير آب کشاورزي و افزايش راندمان آبياري مي‌شود.

وي از تغيير الگوي کشت به عنوان ديگر سياست مهم جهاد کشاورزي استان سمنان براي مديريت مصرف آب نام برد و اضافه کرد: بر اين اساس کشت محصولات کم‌آب‌بر با ارزش افزوده بالا در دستور کار اين سازمان قرار دارد.

رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان با اشاره به پروژه‌هاي هفته دولت اين سازمان که آماده افتتاح شده است، بيان کرد: 52 طرح و پروژه حوزه کشاورزي استان سمنان شامل 37 طرح عمراني و 15 طرح توليدي در هفته دولت امسال افتتاح شد.

ميرعماد با اشاره به هزينه انجام شده براي افتتاح اين تعداد پروژه عنوان کرد: براي تکميل اين تعداد پروژه بيش از 272 ميليارد ريال هزينه شده است.

وي با بيان اينکه اين طرح‌ها براي 145 نفر در استان سمنان به صورت مستقيم اشتغال پايدار ايجاد کرده است، گفت: 244 خانواره بهره‌بردار کشاورزي استان سمنان با افتتاح اين طرح‌ها از مزاياي آن استفاده کردند.

به گفته رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان، عمده طرح‌هاي حوزه کشاورزي استان سمنان در بخش آب و خاک، به ويژه توسعه آبياري نوين اراضي کشاورزي بوده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان