تاریخ 1396/06/12 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
بهره‌مندي از فرصت خدمتگزاري در شوراي شهر و روستاي پنجم

با برگزاري مراسم توديع و معارفه و سوگند طي روزهاي گذشته به طور رسمي فعاليت اعضاي شوراي شهر و روستاي استان سمنان در دوره‌ي پنجم آغاز شد، تا فصل جديدي از فعاليت شوراها، شهرداري‌ها و دهياري‌ها در استان کويري سمنان آغاز شود. شهر و شهرداري، روستا و دهياري چه بخواهيم و چه نخواهيم به ويژه در دهه‌هاي اخير پيوندي نا‌گسستني با شهروندان و اهالي روستا داشته است و حتي در چند سال اخير به ويژه در انتخابات اين دوره تا حدودي با سياست هم گره خورده است. انتخاب نه نفر به عنوان سرپرست شهرداري از ميان 16 شهر استان سمنان حاکي از اين نکته است که موضوع انتخاب شهردار شايسته متخصص و کارآمد از سوي اعضاي شوراي شهرهاي استان با دقت لازم و ظرافت مثال زدني روند آن در حال پيمودن است تا تصميمي سرنوشت‌ساز براي اداره‌ي شهرهاي استان گرفته شود.

تجربه نشان داده که هرچه سياست زدگي و سوداي کسب قدرت بيشتر در مجموعه‌ي مديريت شهري کمتر باشد، امور شهر بهتر سامان مي‌گيرد. شهرهايي که شهروندانش مدت‌هاست با مشکلات متعددي دست به گريبانند که انتظار دارند مديريت جديد شهري در آغاز فعاليت دوره‌ي پنجم شوراها بتواند تا حدودي اين مشکلات و تنگناها را مرتفع کند.

با اين همه، شوراي شهر و شهرداران جديد انتخاب شده و يا در حال انتخاب درشهرهاي مهم استان سمنان در دوران جديد خدمتگزاري به مردم و اداره‌ي شهر وظايف سنگيني برعهده دارند که از جمله مهمترين آنها برقراري نوعي توازن، تعادل، آرامش و ايجاد نوعي برقراري و مشارکت آحاد شهروندان در تصميم‌گيري‌هاي شهري است که براي تحقق اين هدف بيش از هر چيز به اصلاح برخي ساختارها نياز است.

ساختاري که در آن تکيه بر درآمدهاي پايدار، نخستين سنگ بناي آن است. همه مي‌دانيم که اداره‌ي شهر و حتي روستا وتامين هزينه‌هاي متنوع و متکثر آن با روش‌هاي گذشته تامين مالي ممکن نيست. ديگر نمي‌شود که با فروش تراکم به کسب درآمد پرداخت. شهرهاي استان و از جمله سمنان سال‌هاست که به يک کارگاه ساختماني بزرگ بدل شده که آرامش و آسايش را از شهروندانش گرفته است.

و اينک در زمان رکود بازار مسکن و خريد و فروش املاک، اين حربه کارساز براي مديريت شهري نخواهد بود. سمنان همين حالا به قدر کافي مجتمع‌هاي تجاري و اخيرا اداري فراواني دارد و به نظر مي‌رسد که ديگر فضايي براي افزايش اين مجتمع‌ها وجود نداشته باشد. اين شهر در حال حاضر با افزايش جمعيت مهاجر، به معضل آلودگي صوتي و حتي آلودگي هوا در حال دچار شدن است و شلوغي شهر به ويژه در برخي ميادين و خيابان‌هاي اصلي ديگر پيک و غير پيک نمي‌شناسد و با بازگشايي مدارس در چند روز آينده، اين معضل بر اعصاب شهروندان سمناني مانند سوهان عمل مي‌کند. کمبود پارکينگ به عنوان يک مشکل جدي در شهر سمنان مطرح است.

عدم وجود مبلمان شهري هماهنگ و چشم نواز، توجه نکردن به معماري ايراني و اسلامي و جاذبه‌هاي بصري و تنوع رنگ در منظرگاه‌هاي عمومي و نماي ساختمان‌ها، فضا و جلوه‌ي نامناسب ورودي و خروجي‌ها و... از جمله خلاءهايي است که در اکثر شهرهاي مهم استان احساس مي‌شود که انتظار مي‌رود دشواري شهر و شهرداران جديد بايد برايش فکري عاجل نمايند. البته ناگفته نماند که اين عزيزان کار سختي هم در پيش دارند و شايد هم گفته شود اين همه مطالبات بر زمين مانده و درخواست‌هاي موجود برآورده نمودن آنها توقعي نامعقول و بي‌جاست، آن هم در شرايطي که اداره‌ي مديريت شهرداري‌ها با اين حجم عظيم و پرخرج و... انتظاراتي خيال خام است.

اما ياد شهروندان هم‌استاني اين موضوع است که با علم به همه‌ي اين مشکلات، اعضاي شوراي جديد و منتخبين مردم در انتخابات اخير شوراها ثبت‌نام کرده‌اند و حتي برخي از آنها وعده و وعيدهاي فراواني هم داده‌اند و با مويه و زاري برگذشته و يادآوري مصائب دوران قبل، نمي‌توان بر انتظارات و مطالبات شهروندان از شوراي جديد شهرهاي استان سمنان، سرپوش گذاشت و وعده‌ها را فراموش کرد و پس از پيروزي در انتخابات آنها را به کناري گذاشت.

انتظار اين است اعضاي محترم شوراي شهر و روستاهاي استان و حتي شهروندان جديد و دهياران منتخب و در يک کلام تيم مديريت جديد شهري و روستايي اين استان کويري، همانطور که در مراسم توديع و معارفه سوگند خورده‌اند، پايبند به رفع مشکلات و توسعه‌ي متناسب و پايدار شهرها و روستاهاي استان باشند و در مسير رشد و موفقيت شهر و ديار خود تلاش کنند و با بهره‌گيري از سرمايه‌هاي موجود و در اختيار، گامي ارزشمند در جهت تحقق فلسفه‌ي وجودي شوراها طبق قانون اساسي بردارند.

رهگذر


نسخه چاپي ارسال به دوستان