تاریخ 1396/06/12 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
مشکلات طلاي سبز استان را دريابيد

دامغان، مهد پسته ايران است و اگر اين محصول امروز در جهان شهرت پيدا کرده، به خاطر نام بلند آوازه‌ي دامغان است که پسته در آن روئيده است. هرودوت در تاريخ خود نقل مي‌کند 2700 سال پيش که آسيا متشکل از دو کشور ايران و چين بود و مرزهاي ايران تا استان سين کيانگ کنوني در چنين امتداد داشت پادشاه ايران براي جشن ازدواج دختر خاقان چين سه هديه‌ي با ارزش براي او به چين مي‌فرستد. انگور قزوين، قاليچه‌ي ابريشمي و پسته‌ي دامغان! همچنين تاريخچه‌ي اولين صادرات پسته‌ي ايران به نقل از اسناد گمرک در سال 1901 ميلادي بوده که 5/2 تن پسته از مبدا دامغان به برلين در آلمان صادر گرديده است. وجود درختان پسته با عمر بيش از 700 سال در دامغان نيز گواهي ديگر بر قدمت تاريخي کشت پسته در اين ديار است. علي رغم وجود اين محصول با ارزش در دامغان، اما برخي مشکلات و معضلات در زمينه‌ي توليد پسته در ميان باغداران و کشاورزان دامغاني وجود دارد و تا زماني که حل نگردد، به عنوان يک آسيب جدي در اين حوزه است. در حال حاضر عمده مشکل بخش کشاورزي کشور، استان و شهرستان دامغان موضوع فراگير کمبود آب است. اين ماده‌ي حياتي همواره در فلات ايران کمياب بوده و هميشه باغداران دامغاني با بحران آب مواجه بوده‌اند. امروزه مي‌توان در صنعت پسته با توسعه‌ي سيستم‌هاي نوين آبياري مانند قطره‌اي و زير سطحي، انتقال حوزه به حوزه آب، توسعه‌ي سيستم‌هاي هوشمند برداشت آب با مديريت هوشمندانه آب، ايجاد و توسعه‌ي بازار آب و... تا حدودي از اين بحران عبور کرد. همچنين بازار آب مي‌تواند در ميان مدت برخي باغ‌هاي غير بهره ور را به مدار توليد اضافه کرده و در غالب مناطق کشت محصولاتي که به لحاظ اقتصادي بازدهي کمتري دارند. محدود و به سوي محصولات با بازدهي اقتصادي بيشتر هدايت شود. از سوي ديگر با توجه به عدم يکسان سازي، هنوز باغات پسته در شهرستان دامغان در حيطه‌ي خرده مالکي است و اين روش مشکلات بخش توليد را افزايش داده است. اين يکپارچه سازي مي‌تواند تغذيه و مبارزات با آفات را تسهيل کرده و همچنين بهاي تمام شده محصول را کاهش و در نهايت محصولي با کيفيت يک سال و کميت بيشتر توليد گردد و نيز توجه به شناسنامه‌دار کردن نهال‌هاي توليد مي‌تواند بسيار موثر باشد.

از ديگر مسايلي که بايد در زمينه‌ي افزايش توليد پسته اين کالاي استراتژيک استان مورد توجه قرار گيرد، شناسايي و تشويق فعالان برجسته صنعت پسته در دامغان است. يعني افرادي که توانسته‌اند با حداقل امکانات توليد بيشتر و با کيفيت‌تري را داشته باشند، محور قرار گيرند. قطعا ايجاد فضاي رقابتي مهمترين زمينه ساز رشد بهره‌وري است.

در حال حاضر از آنجا که حدود 15000 هکتار از باغات دامغان در کشت پسته قرار دارد، و به دليل فروش پسته‌ي تازه که از مزيت خوبي براي باغدار در زمينه‌ي نقدينگي برخوردار است توان ادامه‌ي حرکت در اين بخش را فراهم مي‌آورد و نيز باغدار دامغاني مي‌تواند گره‌اي از مشکلات خود را با اين نقدينگي برطرف و براي سال ديگر زراعي آمادگي را با هموار کردن قروض خود پيدا نمايد. چه خوب است که توجه بيشتري به کشت ارگانيک و استفاده از آفت‌کش‌هاي ارگانيک که شرکت‌هاي خوبي در کشور امروزه در مسير توليد اين بخش فعاليت دارند، باغدارهاي دامغان به کار ببندند و به افزايش بهره وري اين بخش کمک نمايند.

در اين ميان برگزاري جشنواره‌هاي پسته مي‌تواند گره‌گشا باشد. قطعا اين امر در راستاي تقويت اقتصاد غيرنفتي حائز اهميت است. همواره در سطح کشورها شاهد برگزاري جشنواره‌هاي بسيار در بخش‌هاي مختلف هستيم که آن به منظور گسترش تجارت، تعامل در تحقيقات و توسعه در پژوهش،ايجاد بازار و ارايه‌ي دستاوردها و فروش و... مي‌باشد. دامغان به عنوان قديمي‌ترين شهر توليد‌کننده‌ي پسته‌ي با کيفيت مرغوب در جهان و کشور مطرح بوده و هست و موضوعي که هميشه به عنوان يک دغدغه مطرح مي‌شود، معرفي اين کالاي استراتژيک و طلاي سبز است. برگزاري جشنواره پسته در دامغان مي‌تواند از چند منظر براي توسعه متوازن و استفاده از برندهاي مختلف تحولي عظيم در يک نقطه مورد هدف قرار گيرد. لذا از ديرباز شهر صد دروازه کهن به دلايل بي‌شمار از اين تحويل و سياست براي توسعه‌ي خود و بروز استعدادهايش بازمانده است که نسل نو نياز به يک هدف جديد در توسعه و پويايي دارد که جشنواره محل تعامل خرد جمعي است و در کنار آن کنسرسيوم به وجود خواهد آمد که تلاقي افکار و تجربه‌هاست.

يک باغدار و پسته‌کار دامغاني


نسخه چاپي ارسال به دوستان