تاریخ 1396/06/12 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
غزل سلطاني؛
قهرمان واقعي کسي است که از کشور و حريم خود دفاع مي‌کند
عرصه بودنمان را مديون خون شهيد حججي‌ها هستيم

سرويس ورزشي:

غزل سلطاني، دومين ستاره جهاني رشته تکواندو مي‌گويد: برابر سختي‌ها عقب نکشيدم؛ چون عزمم را جزم کردم تا جهاني شوم؛ عرصه بودنمان را مديون خون شهيد حججي‌ها هستيم

غزل سلطاني دومين ستاره جهاني در رشته تکواندو از سمنان است که در سومين دوره مسابقات نونهالان جهان با شکست تمام حريفان خود، سکوي قهرماني وزن منهاي 47 کيلوگرم را به نام خود ثبت و با پيروزي مقتدرانه‌‌اش کام ملت ايران را شيرين کرد.

بازگشت اين نونهال قهرمان به شهرش با استقبال گرم همشهريانش همراه بود و به بهانه جهاني‌شدنش، گفت‌و‌گويي را با او ترتيب داديم.

* خانم سلطاني! عرض تبريک بابت درخشيدنتان در عرصه جهاني؛ از چند سالگي ورزش تکواندو را شروع کرديد؟

از هفت سالگي شروع کردم و به خاطر علاقه و پشتکاري که داشتم، کمربند دوم که کمربند زرد است، را هم زود گرفتم و اين باعث دلگرمي و انگيزه‌ام شد.

* بي‌شک براي رسيدن به جايگاهي که امروز در آن قرار داريد، متحمل سختي‌هاي فراواني شديد؛ چقدر از خوشي‌ها و هيجان‌هاي کودکي‌‌تان کم کرديد؟

حتماً براي رسيدن به موفقيت بايد سختي‌هايي را تحمل کرد؛ به خاطر حضور در کلاس‌ها از خوشي‌هايم کم کردم، اما نتيجه و نقطه‌اي که امروز در آن قرار دارم، واقعاً ارزشمند است و پاسخ سختي‌ها و از خوشي زدن‌هايم را گرفتم.

* حضورتان در تمرين‌هاي باشگاه مستمر بود؟ در دوران امتحان و درس هم در باشگاه و سر تمرين حاضر بوديد؟

بله. سعي مي‌کردم برنامه‌ريزي‌ام طوري باشد که به هيچ کدامشان لطمه نخورد که با شاکي بودن خانواده، استاد يا معترض بودن معلمانم همراه شود؛ هميشه تلاشم طوري بود که همه چيز را با هم حفظ کنم.

* کم کردن وزن براي سر وزن بودن در ورزش تکواندو يک معضل است. برايتان پيش آمده که مجبور به کم کردن وزن آن هم در مدت خيلي کوتاه باشيد؟

در مسابقه‌هاي آسيايي و جهاني نياز به کم کردن وزن نبود و سر وزن بودم؛ اما براي ليگ و مسابقات کشوري بايد وزن کم مي‌کردم؛ با طناب زدن، تحرک و کم‌خوري وزنم را با حريف يکي کردم و کمي اذيت شدم.

* از مسابقات بگوييد. سطح کيفي مسابقات چگونه بود؟

مسابقات سخت و پراسترس و در سطح بالايي برگزار شد. در سال 2015، هفت مدال طلا داشتيم؛ اما امسال به علت سطح بالاي مسابقات مدال‌آوري بسيار مشکل بود.

* پاي راست شما عالي است و از پاي چپ آن‌طور که بايد استفاده نمي‌کنيد، حريف شما به اين مسأله پي برد؟

بله. حريف با آناليز کردن در جريان نقاط قوت و ضعف طرف مقابل قرار مي‌گيرد. حريفانم از من شناخت کامل داشتند؛ اما حرفه‌اي عمل کردم و پاي راستم را قوي کردم که جاي ترديدي براي بردم باقي نماند.

* درباره وضع اردوها توضيح دهيد؟

مکان برگزاري اردو در پايتخت بود. نزديک به 45 روز تهران مستقر بوديم. طي اين مدت به شهرم سمنان نيامدم. چهار سانس سه ساعته در روز تمرين داشتيم و فشار زيادي را تحمل کردم. با وجود تمام سختي‌ها و آسيب‌ديدگي‌ها عقب نکشيدم؛ چون عزمم را جزم کردم تا جهاني شوم.

*: تک آبدوليو و دوليوي شما بسيار قوي است. در مسابقات بيشتر با چه ضربه‌اي حريفان را ناک اوت کرديد؟

آن نريو و دوليو بيشترين ضرباتي بود که به کار بردم و امتياز گرفتم.

* يک کار زيبا و ارزشمند از جانب شما بازتاب فوق‌العاده‌اي بين مردم داشت و عزت و اقتدارتان را دوچندان کرد و آن اهداي مدال طلاي شما به خانواده شهيد حججي بود؛ انگيزه‌ شما از اين حرکت زيبا چه بود؟

اين يک حرکت و کار قلبي بود؛ من و امثال من امنيت و در عرصه بودنمان را مديون خون حججي‌ها هستيم؛ با اين کارم مي‌خواستم بگويم قهرمان واقعي کسي است که از کشور و حريم خود دفاع مي‌کند.

* از اينکه قهرمان جهان هستيد، چه حسي و چه صحبتي براي علاقه‌مندان به اين رشته داريد؟

براي خودم، خانواده‌ام که در تمام لحظات حامي‌ام بودند، شهرم و کشورم خوشحالم و حس غرور مي‌کنم. مبينا شاکري را که مي‌ديدم، به اين باور رسيدم که من هم با پشتکار مي‌توانم مثل او بدرخشم تلاش کردم و به آرزويم رسيدم. به همه علاقه‌مندان مي‌گويم براي موفقيت بايد تلاش کنيد، سختي‌ها را تحمل کنيد و صبور باشيد تا بهترين‌ها نصيبتان شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان