تاریخ 1396/06/12 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
سيدحسن خميني:
بايد بتوانيم مشکلات جمع را مشکلات خودمان بدانيم

يادگار امام گفت: توفيق در مسائل اقتصادي، نتيجه کار گروهي و دست در دست هم دادن جامعه و نتيجه فرهنگي است که انسان‌ها بتوانند مشکلات جمع را مشکلات خودشان ببينند و همدلانه و با هم زندگي کنند.

به گزارش جماران، حجت‌الاسلام و المسلمين سيدحسن خميني در ديدار جمعي از مديران اتاق‌ها، اتحاديه‌ها و تعاوني‌هاي سراسر کشور که در اولين روز هفته تعاون در حرم امام خميني (ره) برگزار شد، طي سخناني با بيان حديثي از حضرت علي(ع) مبني بر اينکه «درخواست همکاري براي برپا کردن حق ، نشانه ديانت و امانت‌داري است»، اظهار کرد: توجه ما در تعاوني‌ها بايد اقامه حق باشد؛ به اين معنا که بايد کار ما و مجموعه‌اي که دور هم جمع مي‌شوند بازده بالاتري را داشته باشند.

يادگار امام با اشاره به تمرين نکردن انجام کار جمعي از دوران کودکي، يادآور شد: کار تيمي مستلزم فرهنگ خاص خود است؛ فرهنگي که بر مبناي آن، آدمي به اين نکته برسد که فايده «شخصي» او در گرو فايده «جمعي» است و نمي‌تواند يک منفعت شخصي کوتاه‌مدت را براي خود ترسيم کند؛ در حالي که ديگران از کار او ضرر مي‌کنند.

وي ياد آور شد: به شرطي داراي توفيق خواهيم بود که همه با هم موفق باشيم؛ اين روح کار جمعي است و فقدان اين فرهنگ هم تعاوني‌ها و جامعه را با بحران مواجه مي‌کند و هم اقتصاد غيرتعاوني را رونق مي‌بخشد.

سيدحسن خميني «عدم وجود تربيت کار گروهي» را عامل ناکامي تعاوني‌ها در کشور برشمرد و گفت: پيشنهاد مي‌کنم کارگاه‌هايي از دبستان تا دبيرستان براي تقويت فرهنگ کار گروهي توسط وزارت تعاون و آموزش و پرورش شکل بگيرد. همانگونه که از سال‌ها قبل اين کارگاه‌ها وجود داشته اما امروز بايد توسعه يابند و به تعبير حضرت امام (ره) «همه با هم» به کار گروهي بپردازيم.

وي تاکيد کرد: اگر اين مسير را پيموديم خواهيم ديد که «طلب التعاون علي اقامته الحق» که هم شرط دينداري و هم شرط توفيق آدمي است و نتيجه بيشتري را هم در بر دارد. طبيعي است وقتي کار گروهي داراي فرهنگ لازم نباشد افراد به سوي کار فردي مي‌روند و اعتقاد پيدا مي کنند که سود کار فردي بيشتر است.

سيدحسن خميني با اشاره به اقتصاد کشورهاي توسعه يافته‌اي مانند آلمان و ژاپن، ادامه داد: اين اقتصادها نتيجه کار گروهي و دست در دست هم دادن جامعه و نتيجه فرهنگي است که انسان‌ها بتوانند مشکلات جمع را مشکلات خودشان ببينند و همدلانه و با هم زندگي کنند.

يادگار امام تصريح کرد: اين موضوعات فقط با سخن گفتن تحقق پيدا نمي‌کند بلکه محتاج يک تربيت ملي و فرايندي است که از کودکي و نوجواني شروع شود. البته نسل‌هاي جديد در اين زمينه کارهاي بزرگتري را کرده‌اند و امروز جامعه براي کار تعاوني آماده‌تر از گذشته است.

سيدحسن خميني در پايان اين مراسم يک بار ديگر حادثه واژگوني اتوبوس دختران دانش‌آموز هرمزگاني را به خانواده‌هاي درگذشتگان تسليت گفت و براي آن‌ها طلب صبر کرد.

به گزارش ايسنا، جمعي از مديران اتاق‌ها، اتحاديه‌ها و تعاوني‌هاي سراسر کشور در اولين روز از هفته تعاون صبح ديروز (شنبه) با حضور در حرم امام خميني (ره)، با آرمان‌هاي ايشان تجديد ميثاق کردند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان