تاریخ 1396/06/12 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
در ديدار رييس جمهور و رييس مجلس با رييس مجلس آفريقاي جنوبي مطرح شد
اراده ايران بر تحکيم روابط همه جانبه با آفريقاي جنوبي

رئيس نمايندگان آفريقاي جنوبي که صبح جمعه در رأس هيأتي پارلماني وارد ايران شده است، روز گذشته در دو ديدار جداگانه با حسن روحاني رييس‌جمهور و علي لاريجاني رييس مجلس کشورمان ديدار کرد. رييس جمهور در ديدار رييس مجلس نمايندگان آفريقاي جنوبي گفت: اراده جمهوري اسلامي‌ايران تحکيم روابط همه جانبه با کشورهاي قاره آفريقا و بويژه آفريقاي جنوبي است. حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني روز شنبه در ديدار «بالکا ام بته» رييس مجلس نمايندگان آفريقاي جنوبي، با اشاره به حمايت مردم ايران از مبارزات مردم آفريقاي جنوبي به رهبري نلسون ماندلا عليه نژاد پرستي، از توسعه و تقويت روابط تهران – پرتوريا طي سالهاي پس از پيروزي انقلاب اسلامي‌ابراز خرسندي کرد. رييس‌جمهوري، نقش پارلمان‌هاي دو کشور را در توسعه و تقويت همکاري‌هاي مشترک بسيار مهم خواند و با تاکيد بر ضرورت توسعه اين همکارها، گفت: تهران از تقويت بيش از پيش همکاري‌هاي خود با پرتوريا در حوزه اقتصادي و از جمله معادن و انرژي استقبال مي‌کند و آماده همکاري و صدور خدمات فني و مهندسي به آفريقاي جنوبي است. روحاني، سفر سال گذشته رييس‌جمهور آفريقاي جنوبي به تهران را در تقويت همکاري‌هاي دوستانه و صميمي‌دو کشور بسيار تاثيرگذار برشمرد و با اشاره به نقش تقويت همکاري‌هاي مالي در توسعه روابط اقتصادي، ابراز اميدواري کرد که همکاري‌هاي دو کشور در حوزه بانکي نيز توسعه يابد.

رييس جمهوري در ادامه به موضوع گردشگري و اهميت آن در افزايش رفت و آمد مردم دو کشور اشاره کرد و گفت: با تقويت همکاري‌هاي مشترک در حوزه گردشگري، مردم دو کشور مي‌توانند با فرهنگ و جاذبه‌هاي طبيعي و تاريخي يکديگر آشنا شوند و اين موضوع در استحکام و تقويت همکاري‌ها مؤثر است. روحاني همچنين با اشاره به اشتراک نظر ايران و آفريقاي جنوبي در بسياري از موضوعات بين‌المللي و منطقه‌اي، همکاري دو کشور در سازمان‌هاي بين‌المللي در مسير همکاري و توسعه جمعي را خوب و موثر خواند و گفت: ايران و آفريقاي جنوبي با همکاري مشترک در مجامع بين‌المللي مي‌توانند براي صلح و ثبات جهاني و منافع کشورهاي در حال توسعه ، تلاش‌هاي ارزشمندي داشته باشند. «بالکا ام بته» رييس مجلس نمايندگان آفريقاي جنوبي نيز در اين ديدار با قدرداني از استقبال گرم از هيات پارلماني کشورش در اين سفر، بر عزم راسخ پرتوريا براي توسعه و تقويت بيش از پيش روابط با تهران در همه حوزه‌ها تاکيد کرد. رييس مجلس نمايندگان آفريقاي جنوبي همچنين با بيان اينکه مردم و دولت کشورش منتظر سفر رسمي‌رييس جمهور ايران به کشورشان هستند، اظهارداشت: ما خواهان توسعه و تقويت همکاري‌هاي دو کشور هستيم. پارلمان آفريقاي جنوبي از توسعه و تعميق اين همکاريها حمايت مي‌کند و اعضاي پارلمان ، خواهان مشارکت ايران در پيشبرد طرحهاي توسعه اي کشورشان مي‌باشند. وي همچنين به ديدگاه‌هاي مشترک دو کشور در عمده مسايل بين‌المللي اشاره کرد و گفت : ما بايد همکاري مشترک خود را در محافل و سازمان‌هاي بين‌المللي با هدف تقويت صلح و دوستي درعرصه جهاني بيش از پيش تقويت کنيم.

علي لاريجاني نيز روز گذشته پس از ديدار با خانم بالکا ام بته رييس مجلس نمايندگان آفريقاي جنوبي در جمع خبرنگاران گفت: ديروز مذاکرات خوبي با رييس پارلمان آفريقاي جنوبي داشتيم و در اين مذاکرات زمينه‌هاي مختلف سرمايه‌گذاري ميان دو کشور مورد بررسي قرار گرفت. وي افزود: در اين ديدار سطوح تجاري مورد نظر روساي جمهوري دو کشور واصل و مورد بررسي قرار گرفت، خصوصا در مورد توليد انرژي برق گفت وگوهاي خوبي انجام شد. وي تصريح کرد: دو کشور در زمينه نفت و گاز و پتروشيمي‌و حمل و نقل و سرمايه گذاري در اين زمينه‌ها مي‌توانند همکاري خوبي داشته باشند که اين موضوع نيز مورد بررسي قرار گرفت. لاريجاني همچنين به همکاري دو کشور در زمينه مبارزه با تروريسم و تبادل اطلاعات در اين زمينه اشاره کرد و گفت: ما در اين ملاقات از مواضع خوب آفريقاي جنوبي در احقاق حق مردم مظلوم فلسطين تشکر کرديم. رييس مجلس شوراي اسلامي‌اظهار اميدواري کرد که سفر رييس پارلمان آفريقاي جنوبي و هيات همراه وي به ايران به گسترش روابط خصوصا روابط تجاري ميان دو کشور بيانجامد. لاريجاني روابط و همکاري‌هاي ميان مجالس ايران و آفريقاي جنوبي را مثبت ارزيابي کرد و گفت: ما تا امروز ارتباط خوبي با کشور آفريقاي جنوبي داشته ايم. وي همچنين به سفر رييس جمهوري آفريقاي جنوبي به ايران اشاره کرد و گفت: اين سفر گشايش‌هاي زيادي در راستاي روابط دو جانبه ايران و آفريقاي جنوبي ايجاد کرد.

بالکا ام بته رييس مجلس نمايندگان آفريقاي جنوبي نيز در اين نشست خبري مشترک گفت: در سفري که رييس جمهوري آفريقاي جنوبي به ايران داشت، موضوع الحاق ايران به گروه بريکس مطرح شد، در اين راستا ما علاقه مند به عضويت ايران در اين گروه هستيم و اعتقاد داريم با اضافه شدن اعضاي جديد به اين گروه ، رشد و توسعه بيشتري حاصل مي‌شود. وي افزود: ما با جمعيت 80 ميليوني ايران آشنا هستيم، موقعيت راهبردي و استراتژيک ايران را مي‌شناسيم و مي‌دانيم ايران در موضوعات مختلف از جمله آموزش توسعه يافته است از اين رو مي‌دانيم که عضويت ايران در بريکس مي‌تواند تاثيرگذار باشد. وي تاکيد کرد: بسيار اميدوار هستيم پيش از پايان سال ميلادي جاري، دکتر حسن روحاني رييس جمهوري ايران سفري به آفريقاي جنوبي داشته باشد، همچنين اميدواريم که علي لاريجاني رييس مجلس نيز به زودي به آفريقاي جنوبي سفر کند.

بريکس نام گروهي به رهبري قدرت‌هاي اقتصادي نوظهور است که از به هم پيوستن حروف اول نام انگليسي کشورهاي عضو برزيل، روسيه، هند، چين و آفريقاي جنوبي تشکيل شده‌است، بريکس نمايانگر نيمي‌از جمعيت جهان است و 28 درصد قدرت اقتصادي دنيا را در اختيار دارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان