تاریخ 1396/06/12 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
«مشق‌ روز» شماره68
   نويسنده : سيد‌رضا اکرمي

روز عرفه روز نهم ماه ذي‌الحجه است و نام‌گذاري روزي به‌نام (عرفه) گواه جايگاه اين روز بلند است. عرفه به معناي شناخت است از خدا گرفته تا انسان و جماد و نبات و حيوان و فرشته و جن و جهان، که جايگاه زيبا براي شناخت مي‌باشد. عرفه در آستانه عيد قربان است و پس از (ترويه) براي آماده‌سازي خود جهت مراسم روز عرفه در عرفات که مي‌بايست از ظهر روز نهم تا مغرب شرعي تحقق يابد.

هفتاد و يک بار از واژه «معرفت و عرفان» در قالب‌هاي گوناگون «معروف، عرفتهم، لتعارفوا، بالعرف» سخن داريم و فراواني اين واژه‌ گواه بلند اين موضوع عقيدتي و اخلاقي و عرفان و اجتماعي مي‌باشد و در روايات آمده «المعرفه دهش و الخلومنها عطش» معرفت ميدان جولان و تلاش و فعاليت است و تهي بودن از معرفت تشنگي‌ساز است و در حديث آمده «المعرفه نور القلب و برهان العقل، الفوز بالقدس» معرفت روشنايي جان است و برهان انديشه و رسيدن به پيروزي بزرگ است و در بيان مراتب و درجات انسان‌ها آمده است که «بعضکم اکثر صلوه من بعض، حجا من بعض و صدقه من بعض و صياما من بعض» برخي از مومنان نماز مستحبي مي‌گذارند و بعضي در حج بر ديگري برتري دارند و بعضي در صدقه و انفاق مقدم مي‌باشند و بعضي در روزه جلوتر از ديگران هستند و بدانيد برترين انسان، در معرفت بر ديگران تقدم دارند.

اسلام محمدي براي عرفان و معرفت حرمت و جايگاه والا قائل است و مي‌فرمايد کار و کوشش براساس معرفت مقبول است و مطلوب مي‌باشد و رشد مي‌دهد و کار تقليدي و کورکورانه ممکن است تکليف را ادا کند ولي «احسن عملا» و نکوترين کار نمي‌باشد. معرفت و شناخت «حسن فعلي و فاعلي و هدفي» دارد:

آن کس که تو را شناخت جان را چه کند

فرزند و عيال و خانمان را چه کند

ديوانه کني هر دو جهان را بخشي

ديوانه تو هر دو جهان را چه کند

معرفت نسبت به همه موجودات مورد توجه مي‌باشد و از همه مهم‌تر معرفت انسان است «افضل المعرفه، معرفه الانسان نفسه» که اساس همه معرفت‌ها مي‌باشد و فرموده‌اند: «من عرف نفسه، عرف ربه» هر کس خود را بشناسد خدا را خواهد شناخت. همين بيان نبوي نشان مي‌دهد که انسان اساس و پايه شناخت‌ها خواهد بود ، شناخت خود و جهان ساکن در آن و دوستان و دشمنان و حتي شناخت جهان ديگر بايد محور کار انسان قرار گيرد.

موضوع برجام در آمريکا و ايران همچنان موضوع اصلي مي‌باشد و دولت ترامپ نسبت به برجام مخالفت دارد و بدين جهت جبهه‌گيري همه را عليه خود به وجود آورده است و ترامپ فردي خاص مي‌باشد که با موضوع بيمه «اوباما» مخالف است و موضوع آب و هواي پاريس نيز مخالف است و برجام موضوع سوم است، ترامپ مي‌گويد: به ايران نبايد احترام گذاشت و ايران نبايد نسبت به آمريکا دشمني نمايد و عليه آمريکا افشاگري کند و در منطقه خاورميانه نفوذ داشته باشد ولي ترامپ بداند برجام بهترين کار در بدترين موقعيت تاريخي بود، چنانچه قطعنامه 598 در سال 67 جام زهر بود و صلح‌نامه رسول اکرم در سال ششم هجرت بود، صلح امام حسن با معاويه اين‌گونه بود و اين کار دستاوردهاي سنگيني داشت و در غير اين صورت اساس اسلام و عترت و زحمات 23 ساله پيامبر از بين مي‌رفت.

مهندس چمران رئيس شوراي دوره چهارم تهران مي‌گويد: من خواهر ندارم، ولي مي‌گويند جاويد خواهرزاده من است. در مراسم راي به کابينه در مجلس شواري اسلامي 143 نفر به عنوان موافق وزير نيرو اسم نوشتند و احدي مخالف آقاي مهندس حبيب‌الله بي‌طرف نام ننوشت و صحبت نکرد ولي در نتيجه 133 نفر به وي راي دادند و در نتيجه به نصف به‌علاوه يک نرسيد. حال در تحليل موضوع همه درمانده‌اند که چرا چنين شد؟ در زمان آيت‌الله هاشمي نسبت به وزارت اقتصاد و دارايي عين همين صحنه رخ داد و بدون هيچ دليلي مرحوم محسن نوربخش راي نياورد و آقاي هاشمي وي را معاون اقتصادي خود نمود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان