تاریخ 1396/06/04 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
دکتر کواکبيان به مناسبت بزرگداشت روز پزشک از سوي شاخه پزشکان حزب مردم سالاري:
رئيس جمهور بايد براي حل اختلاف ميان وزارتخانه‌هاي بهداشت و رفاه شخصا وارد شود

دومين همايش بزرگ شاخه پزشکان حزب مردم‌سالاري به مناسبت گراميداشت روز پزشک پنجشنبه شب در هتل المپيک با حضور مصطفي کواکبيان دبيرکل حزب مردم‌سالاري، علي نوبخت حقيقي رييس کميسيون بهداشت و درمان مجلس، عليرضا رحيمي نماينده مردم تهران در مجلس، انوشيروان محسني بندپي رييس سازمان بهزيستي، غلامعلي عکاشه و فرزند پروفسور حسابي و جمع کثيري از پزشکان برگزار شد.

مصطفي کواکبيان در اين مراسم با تبريک روز پزشک و تقدير و تشکر از پزشکان کشور گفت: «همه جامعه از رييس مجلس گرفته تا محصوران همچون آقايان موسوي و کروبي به شما نياز دارند. اين افتخار براي شما وجود دارد که خدمت گذار مردم باشيد.»

وي در ادامه گفت: «برخي از کشور‌ها قصد دارند بسياري از بزرگان تاريخ کشور را مصادره کنند که البته اينطور مسائل از طريق مراجع بين‌المللي قابل پيگيري است و مي‌توان جلوي اين کار را گرفت. لذا جاي تعجب نيست که عکس ابن سينا روي اسکناس‌هاي کشور تاجيکستان باشد.»

دبير کل حزب مردم‌سالاري با اشاره به مقام بالاي حکيم ابوعلي سينا اظهار داشت: ايشان کتاب قانون را در رشته پزشکي و کتاب شفا را در رشته کلام و فلسفه نگاشته است و اين جامعيت ابن سينا را نشان مي‌دهد و بسياري از علماي ما در دروس کلامي و فلسفي درس‌آموز ايشان هستند.

وي در ادامه گفت: روش ابن سينا مشايي بوده و او نيز شرايطي براي حاکمان و زمامداران مطرح مي‌کند راستي زمامداران ما در کشور اگر همه حکيم باشند جامعه درست مي‌شود.

وي با تاکيد بر حل اختلاف بوجود آمده ميان وزارتخانه‌هاي رفاه و بهداشت بر سر مسائل بيمه‌اي و با اشاره به مثالي از ماهاتير محمد نخست وزير مالزي که در جريان تصويب برنامه ششم در صحن علني مجلس بيان کرده بود و با تاکيد بر سخنان مقام ‌معظم‌ رهبري مبني بر اين که مردم نبايد غير از دغدغه بيماري دغدغه ديگري داشته باشند اظهار داشت: باتوجه به راي خوبي که اين دو وزير در مجلس بدست آوردند انتظار اين را داريم که در دولت دوازدهم اين مشکل حل شود و اختلاف به رسانه‌ها و سطح جامعه کشيده نشود. مردم چه گناهي دارند که بايد اين اختلافات را تحمل کنند و به خاطر اين اختلافات مشکلاتي را داشته باشند.در بعضي مواقع شاهد اين هستيم که مطالبات داروخانه‌ها از سوي بيمه پرداخت نشده و حتي برخي از پزشکان بيمارستان‌هاي دولتي نيز از دولت طلب دارند. در اين جا است که دولت و حتي شخص رييس جمهور بايد دخالت کند و اين مسئله را حل کند.

اين نماينده مجلس در ادامه به طرح تحول سلامت اشاره کرد و گفت: اين طرح را دستاورد خوبي براي دولت يازدهم مي‌بينم اما بايد اين طرح آسيب شناسي شود و نقاط ضعف و قوت آن شناسايي شود و فقط صرف تزريق پول به اين طرح درست نيست و بايد به جايي برسيم که نظام سلامت با تکيه بر درآمد پايدار و پزشکان کشور بدون هيچ مشکلي بتوانند به مردم خدمت کنند .

وي در ادامه با اشاره به حضور پزشکان در سپهر سياسي و فقدان احزاب و تعريف رجل سياسي در کشور اظهار داشت: ما در حزب مردم‌سالاري سي‌شاخه داريم که شاخه پزشکي يکي از آنها است. بسياري از سياست مداران پزشک بوده‌اند و نبايد پزشکان از عرصه سياست کشور دور باشند. يکي از مشکلات اساسي کشور جدي نگرفتن حزب است و اگر بگذارند ما به معناي واقعي کلمه در کشور حزب داشته باشيم راه برون رفت بسياري از مشکلات پيدا مي‌شد. زماني که حزبي پيروز مي‌شود و قدرت را به دست مي‌گيرد حزب رقيب دولت سايه تشکيل مي‌دهد و تمام حرکات آنها را رصد مي‌کند.

وي در ادامه اظهار داشت: آقاي بي‌طرف در مجلس راي اعتماد نمي‌گيرد و شخص ديگري به هرصورت وزير مي‌شود و جالب اين است که به واسطه همين وزير بودن در آينده هم احتمالا رجل سياسي مي‌شود زيرا ما در کشور تعريف درستي از رجل سياسي نداريم.اميداوريم که در آينده احزاب بتوانند کشور را به صورت علمي،دقيق وتخصصي و با نظارت مردم اداره کنند.

علي نوبخت رييس کميسيون بهداشت و درمان مجلس نيز در اين همايش ضمن تقدير و تشکر از مصطفي کواکبيان و شاخه پزشکي حزب مردم‌سالاري و تبريک به مناسبت روز پزشک گفت: بعد از انقلاب پزشکان ما در چند برهه افتخار آفريني کردند، در همان سال‌هاي اول تعدادي از پزشکان کشور را ترک کردند و به دليل نبود پزشکان مجبور بوديم بيماران را به خارج از کشور بفرستيم ولي امروزه به حدي از خودکفايي رسيديم که توريسم سلامت در کشور راه افتاده و بسياري از بيماران از کشور‌هاي ديگر براي درمان به ايران مي‌آيند.

رييس کميسيون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به مشکلات پزشکان در زمان جنگ و همچنين لزوم آشنايي دانشجويان اين رشته با فداکاري‌هاي پزشکان در آن زمان گفت: ما با کمک اعضاي ديگر کميسيون بهداشت موسسه‌اي را با نام بهداري رزمي دفاع مقدس تاسيس کرديم که رياست آن را هم سردار فتحيان برعهده دارد مصوبات خوبي را در اين رابطه داشته‌ايم تا بتوانيم نسل جديد را با فداکاري‌هاي پزشکان در زمان جنگ آشنا کنيم.

وي در ادامه به تذکري که به وزير امور خارجه و ارشاد اسلامي در خصوص جايگاه ابن سينا در مجلس داده شد گفت: اگر به هر دليلي کشور‌هاي ديگر جايگاه ابن سينا را گرامي مي‌دارند وظيفه ما بزرگتر و مهمتر مي‌شود و ما بايد به دانشمندان ديگر نيز بنازيم و از آنها قدرداني کنيم و وزير امور خارجه و فرهنگ ما بايد به اين موضوع حساس باشند.

وي در ادامه گفت: جامعه پزشکي کشور در برهه خاصي قرار دارد و به تازگي وزير بهداشت دور جديد فعاليت خود را آغاز کرده و تغييرات وسيعي در سطح دانشگاه‌ها اتخاذ کرده است و باتوجه به برنامه ششم توسعه مجلس حساسيت‌هاي زيادي را در بخش سلامت کشور به خرج داده است و بايد به مرحله‌اي برسيم که مرد و زن و روستايي و شهري هيچ دغدغه‌اي براي بيماري از لحاظ امکانات نداشته باشند.

نوبخت با اشاره به موضوع نيروي انساني در بخش سلامت گفت: ما در بحث نيروي انساني هيچ کم و کسري را نداريم و امروزه پزشکان سالمي را در کشور داريم وفقط در موضوع تکنولوژي نيازمند هستيم.يکي ديگر از نهاد‌هاي مهم در امر نيروي انساني سازمان نظام پزشکي کشور که روز جمعه تشکيل جلسه مي‌دهد و هيات رييسه و رييس کل خود را انتخاب مي‌کند.

وي در ادامه گفت: پزشکان هم جزوي از مردم هستند و ما مسوولين بايد حرمت آنها را حفظ کنيم و چايگاه پزشکان را ارج دهيم.

در اين همايش که تعدادي از پزشکان با سابقه در انجمن‌هاي علمي کشور حضور داشتند دکتر غلامعلي عکاشه نايب رييس انجمن ارتوپدي با اشاره به بزرگداشت حکيم ابوعلي سينا تبريک روز پزشک و معرفي ايشان به عنوان يکي دانشمند عربي توسط کشور‌هاي ديگر گفت:ابن سينا اولين کسي است که درمان بيماري‌هاي رواني را شروع کرد و آنقدر او بزرگ بوده که همه کشور‌ها مي‌خواهند او را بخشي از فرهنگ خود کنند ما بايد به اين اعتراض داشته باشيم. سه سال گذشته در کنگره‌اي که در يمن حضور داشتم ابو علي سينا را به عنوان يک دانشمند عربي معرفي کردند که حتي رساله و شناختي درباره او نداشتند که بتوانند ارائه دهند که با اعتراض من و دوستانم مواجه شدند که در پايان جلسه ابن سينا را دانشمند ايراني_عربي مورد خطاب قرار دادند.

وي در ادامه گفت:ابن سينا حکيم بوده و نه تنها درد روح و جسم را مي‌شناخت بلکه درد جامعه را نيز تشخيص مي‌داد و اين جاست که فرق يک حکيم با يک پزشک مشخص مي‌شود.

دکتر عکاشه در ادامه با اشاره به تلاش‌هاي شاخه پزشکي حزب مردم‌سالاري درحوزه سلامت و همچنين جايگاه دکتر نوبخت درکميسيون بهداشت و درمان مجلس اظهار داشت: سال پيش که من براي اولين بار به اين همايش آمدم هيچ اطلاعي از حزب و فعاليت‌هاي حزبي نداشتم ولي وقتي با آقاي کواکبيان آشنا شدم فکر کردم که اگر در اين همايش شرکت نکنيم به فضيلت پزشک و ابوعلي سينا صدمه مي‌زنيم. دکتر نوبخت نيز به عنوان استاد بنده به من آموخت که چگونه مي‌توان به عرصه سياست وارد شد و از مردم و سلامت جامعه دفاع کرد.

محسني بندپي رييس سازمان بهزيستي کشور نيز در اين کنگره با تشکر از پزشکان کشور و همچنين تبريک به مناسبت روز پزشک گفت:گراميداشت ابن سينا بهانه‌اي است که ما بتوانيم با توجه به امکانات و نيروهاي انساني متخصصي که داريم سياستگذاري‌ها و منابع کشور را در اين حوزه مديريت کنيم تا بتوانيم عايدات خود را نصيب جامعه کنيم.

وي در ادامه با اشاره به تولد کودکاني با بيماري ژنتيکي گفت: ما در سازمان بهزيستي با بيماري‌هاي‌هاي ژنتيکي مواجه هستيم. سالانه حدود 25 تا سي هزار کودک معلول در کشور متولد مي‌شوند و ما بايد از طريق سياستگذاري اين روند را کنترل کنيم. بايد شرايطي را فراهم کنيم که شاهد تولد نوزادان با اختلالات ژنتيکي نباشيم .

وي در ادامه گفت: با حمايت نمايندگان و کميسيون بهداشت و درمان در شهر بيرجند بنياد ژنتيک را بهره‌برداري کرديم که بتوانيم با بهره‌گيري از متخصصين اين رشته نسبت به کاهش معلول زايي اقدامات همه جانبه‌اي را انجام دهيم در ادامه اين مراسم دکتر حسابي فرزند پروفسور حسابي با بيان زندگي‌نامه و مشقات و سختي‌هاي پدر خويش در ابتداي کودکي به ضرورت ارج نهادن به متخصصان ايراني و لزوم بازگشت آنان به کشور تاکيد کرد.

دكتر دامون آزاد متخصص بيهوشي و مراقبتهاي ويژه و عضو شاخه پزشكي حزب مردم سالاري نيز در حاشيه همايش بزرگداشت روز پزشك گفت: در دولت يازدهم طرح تحول سلامت اجرا شد اما نقايصي هم داشت كه بايد برطرف شود و از جمله آنها تصميمهاي غير كارشناسي همچون كاهش تعرفه هاي برخي رشته ها از جمله بيهوشي و راديولوژي و همچنين اجازه ورود افراد غير پزشك به حوزه تاسيس آزمايشگاههاي پزشكي بود كه اميدوارم با رايزنيهاي انجام شده از كانالهاي مختلف از جمله كميسيون محترم بهداشت مجلس شوراي اسلامي و ساير نمايندگان بالاخص دكتر كواكبيان اين تصميمهاي نادرست هرچه زودتر اصلاح شوند. فكر نمي كنم درست باشد كه مقارن با روز پزشك مصوباتي كه نتيجه آنها عدم عدالت بين رشته اي است اجرايي شوند.

دكتر آزاد در ادامه افزود: پزشكان در مقاطع مختلف و سرنوشت ساز كشور حضور فعالي داشته اند و شاخه پزشكان مردم سالاري آرزوي سال كاري توام با رضايت نسبي مردم و جامعه پزشكي را دارد.

وي در مورد انتخابات نظام پزشكي و تعيين روساي هيات مديره نظام پزشكي تهران و كل كشور نيز گفت: تفكيك رياست اين دو نهاد مهم به نظر بنده لازم بود و خوشبختانه اين اتفاق افتاد زيرا نظام پزشكي تهران نهاد مستقلي است كه با رياست دكتر پيوندي ميتواند استقلال خود را حفظ كند و منشا اثر خير براي پزشكان حوزه تهران بزرگ باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان