تاریخ 1396/06/04 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
با حضور قائم مقام وزير کشور و دکتر کواکبيان؛
پنجمين دوره شوراهاي اسلامي شهر وروستاي شهرستان ري آغاز به کار کرد

دکتر کواکبيان؛ اختيارات پارلمان‌هاي محلي بايد افزايش يابد

آئين افتتاحيه پنجمين دوره شوراهاي اسلامي شهر و روستاي شهرستان ري با حضور قائم مقام وزير کشور، دکتر کواکبيان و جمعي ديگر از مسئولان برگزار شد.

به گزارش تهران نيوز ،به نقل از پايگاه خبري تحليلي آفتاب ري، اعضاي شوراي پنجمين دوره شوراهاي اسلامي شهر و روستاي شهرستان ري طي مراسمي فعاليت خود را آغاز کردند.

آئين افتتاحيه پنجمين دوره شوراهاي اسلامي شهر و روستاي شهرستان ري با حضور محمدحسين مقيمي قائم مقام وزير کشور، مصطفي کواکبيان نماينده مردم تهران، ري، شميرانات، اسلامشهر و پرديس درمجلس شوراي اسلامي، هدايت الله جمالي پور معاون استاندار تهران و فرماندار ويژه شهرستان ري، حسن خليل آبادي عضو شوراي شهر تهران، ري و تجريش، معاونين فرمانداري، بخشداران، شهرداران، اعضاي شوراي پنجمين دوره شوراهاي شهر و روستاي شهرستان ري در سالن اجتماعات فدک در مجتمع فاطمه الزهرا شهرري برگزار شد.

کواکبيان در اين مراسم با بيان اينکه مردم سالاري ديني از ثمرات انقلاب اسلامي و شوراها يکي از مظاهر مهم قانون اساسي نظام جمهوري اسلامي هستند، گفت: خداوند در آياتي از سوره‌هاي آل عمران، شورا و بقره براهميت وجود شورا و مشورت تاکيد نموده و در آيه 159 سوره آل عمران فرموده است: اينکه شما با مردم به نرمي برخورد کنيد لطف و رحمت خداوند است و اگر با خشونت رفتار مي‌کرديد مردم پراکنده مي‌شدند و بهتر است در همه کارها و از جمله حکومت با مردم مشورت کنيد.

وي در خصوص برخي تخلفات صورت گرفته و از جمله خريد و فروش آرا در انتخابات شوراي شهر گفت: در قانون فعلي نقص‌هاي زيادي وجود دارد و بايد اين خلأ قانوني را در مجلس پر کنيم تا بتوانيم به صورت جدي از بروز تخلفات جلوگيري کنيم.

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با اشاره به اينکه اعضاي شوراها نبايد به دنبال منافع شخصي باشند افزود: همانطور که حضرت اميرالمومنين(ع) فرموده‌اند؛ مسئوليت حکومت فرصتي براي کسب منافع مادي نيست بلکه امانتي سنگين بر دوش فرد مسئول است.

کواکبيان با اشاره به خاطره‌اي از ساده زيستي شهيد رجايي گفت: منتخبين مردم در شهرها و روستاها بايد با الگو قرار دادن شهيدان رجايي و باهنر و با ساده ترين و کمترين تجملات و امکانات بهترين خدمات را به مردم ارائه بدهند.

وي با بيان اينکه متاسفانه قوانين مرتبط با شوراها هنوز با نواقص و تنگناهايي مواجه است افزود: شوراها زماني که جايگاه خود را پيدا کنند مي‌توانند نقش شايسته اي در توسعه شهري و روستايي ايفا کنند. لذا بايد اختيارات پارلمان‌هاي محلي افزايش يابد.

فرماندار ويژه ري نيز در اين مراسم با تاکيد بر حفظ وحدت از سوي مردم گفت: خوشبختانه شهرستان ري در سالهاي اخير نماد حفظ وحدت بوده و مردم و مسئولان اين شهرستان در کنار يکديگر در مسير رشد و پيشرفت حرکت مي‌کنند.

جمالي پور با تشکر از اقدامات اعضاي شوراي چهارم شهرها و روستاهاي شهرستان ري گفت: کارهاي خوبي انجام شده است که نيازمند تکميل و تداوم است.

وي همچنين خواستار جدايي نمايندگان شهرستان ري از تهران در مجلس شوراي اسلامي شد و افزود: اين خواست مردم شهرستان ري جدي بوده و همه خواهان تحقق آن هستند و 2نماينده براي اين شهرستان بايد در نظر گرفته شود.

فرماندار ويژه ري خدمتگزاري و اعمال قانون را دو بال توسعه کشور دانست و تصريح کرد: همه بايد خدمت به مردم را سرلوحه کار خود قرار دهيم چراکه خدمت به مردم و اعمال قانون از عناصر پيشرفت و آباداني کشور و عبور از شرايط سخت و بحراني است.

جمالي پور افزود: انسجام و وحدت ملي براي تحقق پيشرفت و توسعه جامعه لازم و ضروري است و اگر همه ظرفيتها و پتانسيل‌ها در کنار هم بدون داشتن انسجام و وحدت ملي قرار بگيرند پيشرفت چشمگيري نخواهيم داشت.

وي با اشاره به برخي اختلافات و رفتارهاي غيرمعقول بيان کرد: وجود اين اختلافات در عرصه اجتماعي و سياسي ضربات جبران ناپذيري را به اعتماد مردم وارد مي‌کند که نتيجه آن عقب افتادگي سياسي در کشور است.

فرماندار ويژه ري با بيان اينکه نقد منصفانه براي اصلاح امور ضروري است، ادامه داد: نقد سازنده بسيار مطلوب و خوب است اما بايد از رفتارها و عواملي که به وحدت و انسجام ملي آسيب مي‌زنند خودداري کنيم و هر چقدر يکصدا باشيم شاهد توسعه اقتصادي در کشور خواهيم بود.

در ادامه قائم مقام وزير کشور به جايگاه رفيع شورا اشاره کرد و گفت: وظيفه اعضاي شورا فقط انتخاب شهردار و يا دهيار نيست بلکه وظايف زيادي برعهده دارند و مي‌توانند در پيشرفت اقتصادي و حل معضلات اجتماعي تاثير بسزايي ايجاد کنند.

مقيمي با تاکيد براينکه در همه امور خدا را مدنظر داشته باشيد، گفت: در اين 4سال فقط براي رضاي خدا و براي نفع مردم کار کنيد و هرگز منافع شخصي خود را در نظر نگيريد چرا که همه اختلافات و پرونده‌ها از همين تبعيض‌ها ناشي مي‌شود.

وي اظهار داشت: دولت مصمم است مسائل اقتصادي کشور را حل کند و اقتصاد مقاومتي را به صورت کامل اجرايي کند ولي در اين راه نياز به کمک دارد که شوراها مي‌توانند بيشترين کمک را به دولت بکنند. در تمام دنيا نيز کشورهايي که پيشرفت کرده اند، با نيروي انساني و مشارکت‌هاي مردمي به موفقيت رسيده‌اند.

قائم مقام وزير کشور بيان کرد: تا ديروز نقد و بررسي‌ها، دفاعيات و مخالفت‌ها مطرح بود و مردم با حضور در همه صحنه‌ها وظيفه خود را انجام دادند و امروز دولت وظيفه دارد به مطالبات مردم رسيدگي کند و قول‌هايي که رئيس جمهور به مردم داده است به نتيجه برساند.

مقيمي افزود: تکليف مردم انتخاب بهترين‌ها بود و درنتيجه رئيس جمهور و شوراها انتخاب شدند و منتخبين از امروز بايد به مدت 4سال براي همه مردم چه کساني که راي دادند و چه کساني که به فرد ديگري راي دادند، کار کنند.

‌هادي تمهيدي معاون سياسي فرمانداري و رئيس ستاد انتخابات شهرستان ري نيز در ابتداي مراسم گزارشي از نحوه برگزاري انتخابات در شهرستان ري ارائه داد و گفت: در شهر باقرشهر انتخابات به صورت تمام الکترونيکي برگزار شد که نتايج خوبي داشت.

تمهيدي به مشارکت 73درصدي مردم ري در انتخابات اشاره کرد و گفت: در بخش کهريزک در دو شهر کهريزک و باقرشهر جمعا 12 منتخب شهري و 54 منتخب روستايي، در بخش حسن آباد فشافويه 5 منتخب شهري و 23 منتخب روستايي، در بخش خاوران 40 منتخب روستايي، در بخش قلعه نو 54 منتخب روستايي و همچنين در بخش مرکزي ري 46 منتخب روستايي از امروز فعاليت خود را در شوراي اسلامي شروع مي‌کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان