تاریخ 1396/05/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
موزه هاي استان تکميل مي شود؛
انتقال اشياي تاريخي از موزه ملي به استان سمنان

سرويس خبر

مسئول موزه‌هاي اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان سمنان گفت: 2 هزار قلم شي تاريخي از موزه ملي ايران به استان سمنان براي تکميل موزه‌هاي اين استان انتقال يافت.

به گزارش روابط عمومي اداره كل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان سمنان، «سروش‌هاشمي» در گفت و گويي افزود: از ابتداي امسال تا کنون، در چندين مرحله آثار فرهنگي- تاريخي از موزه ملي ايران به استان سمنان منتقل شد که در آخرين مرحله، 450 قلم شيء تاريخي به صورت دائم به اين استان انتقال يافت.

وي هدف از انتقال اين اشياء را تکميل آثار موزه‌هاي استان و برپايي نمايشگاه‌هاي موضوعي در موزه‌هاي استان عنوان کرد و گفت: اين اشيا داراي قدمتي از حدود هزاره سوم پيش از ميلاد تا دوره قاجار و شامل سفالينه‌هاي منقوش، آثار فلزي، تابلوهاي نقاشي، اشياي مردم‌شناسي، کتاب‌هاي خطي و... است.

هاشمي با تاکيد بر اينکه اين اشياء بر غناي موزه‌هاي استان مي‌افزايند، گفت: بر اين اساس، آثار دوره‌هاي مختلف تاريخي و تکنيک‌هاي ساخت آثار در دوره‌هاي مختلف، در موزه‌هاي استان سمنان به نمايش گذاشته مي‌شود.وي ابراز اميدواري کرد: در صورت تخصيص اعتبار لازم و راه‌اندازي موزه بزرگ استان سمنان، تمامي اين آثار به همراه آثار تاريخي استان سمنان که در کاوش‌هاي باستان شناسي از محوطه‌هاي تاريخي به دست آمده، در اين موزه به نمايش گذاشته شود.

مسئول موزه‌هاي اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان سمنان گفت: در حال حاضر 10 موزه زير نظر ميراث فرهنگي استان سمنان فعاليت دارند که شامل موزه عشايري ايل سنگسر و موزه سنگ و فسيل در مهدي‌شهر، موزه مهر و سکه و موزه گرمابه پهنه در سمنان، موزه عرفان شرق بسطام، موزه باستان‌شناسي و مردم‌شناسي و موزه آب در شاهرود، موزه تاريخ شهر دامغان و باغ موزه علم و صنعت و موزه اقوام در گرمسار است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان