تاریخ 1396/05/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
جاذبه‌هاي استان را معرفي کنيم
   نويسنده : فرزامي

استان باستاني ما، بين‌الحرمين است. به استناد آمار و ارقام، سالانه ده‌ها ميليون مسافر از استان ما به قصد زيارت بارگاه ملکوتي حضرت رضا‌( ع ) و برعکس، مي‌گذرند و جهت استراحت در بوستان‌هاي استان، ساعاتي اقامت مي‌کنند اما شهرها و جاذبه‌هاي فراوان و گاه منحصر به فرد استان ما را نمي‌بينند! نه اين که نخواهند و مشتاق نباشند بلکه با خبر نمي‌شوند و کسي هم نيست که با ابزار و عکس و بروشور راهنمايي کند. برخلاف مردم يزد و اصفهان و حتي مشهد و... که به طور سنتي و هماهنگ مسافران را به ديدن جاذبه‌هاي يک ديگر ترغيب مي‌کنند، در اينجا آن فرهنگ گردش گرپذيري نيست.

به طور مثال، شبي هزاران نفر در مدارس استان اقامت مي‌کنند اما در اين مدارس، هيچ محصول و فرآورده‌ي محلي، به عنوان نمونه معرفي نمي‌شود. به غير از دامغان که محصولات باغي‌اش، در مسير عرضه مي‌شود، در ديگر مناطق اثري از داشته‌هاي داراي کيفيت و گاه بي‌مانند نيست. شيرمال سمنان و آب نبات شاهرود و آلو و گردوي شهميرزاد و محصولات لبني مهدي‌شهر و چه و چه، هم بي‌مانند هستند. از محصولات که بگذريم، جاذبه‌هاي طبيعي و تاريخي و مذهبي استان، بسيار غني و پر از جاذبه و مطلوب گردشگري است. اما هنري که عرضه نشود با بي‌هنري، فرقي ندارد.

در يزد و اصفهان و کاشان و قشم و کيش و تبريز و اردبيل و... هر تاکسي و خودرو کرايه‌اي خود مبلغ و راهنماي مراکز گردشگري است. هر کاسبش با خوش زباني و مهرباني و با يک روابط عمومي مطلوب، هر مشتري مشکل پسندي را به خود جذب مي‌کند و به اين مثل ايراني مصداق و عينيت مي‌بخشد که « بزرگ ترين سرمايه‌ي کاسب، اخلاق است » مهم‌تر اين که هر مغازه‌اي مکمل ترغيب و راهنما به فراورده‌ها و جاذبه‌هاي ديگر و ديگران است و در اين زمينه هيچ بخل و حسدي نيست چون منافع فردي را فداي مصالح عمومي کرده‌اند تا بدين وسيله، همه سود ببرند و شهر و ديارشان با رونق اقتصادي، توسعه پيدا کند.

پس بايد اجازه بدهيم تا در ميدان‌ها و مسير مسافران و زايران و در بوستان‌ها، اتاقک‌هايي جهت عرصه‌ي محصولات فرهنگي، دامي، باغي، کشاورزي و صنايع دستي، استقرار يابد تا بدين وسيله، مسافران به آنها جذب شوند و موجباتي جهت رونق اقتصادي به وجود بيايد.

در ورودي شهرها بايد اتاقک‌هاي راهنما، نقشه‌ي شهر و نشاني جاذبه‌هاي تاريخي و مذهبي و طبيعي،به رهگذران تقديم کنند کاري که در مناطق ديگر کشور بدان مي‌پردازند و از اين تجربه‌ها، سود بسياري برده‌اند.

اين که در خانه بنشينيم و درب مساجد را ببنديم و از مسافران هيچ حالي هم نپرسيم، بديهي است که فقط زباله‌ي آنها براي شهر مي‌ماند. در اين صورت چه کسي از شاهکار معماري عمارت بادگير و بناهاي فاميلي و تدين و ترابي و... با تحسين در شهر خود نقل مشاهدات مي‌کند؟

به غير از داخل استان، ادارات و نهادهاي دولتي بويژه آموزش و پرورش مي‌توانند شما و نمايي دقيق از جاذبه‌هاي استان و محصولات آن و مواريث فرهنگي را به ادارات استان‌ها و شهرها اعلام نمايند و آمادگي خود را جهت پذيرش همکاران، به مبدا اطلاع دهند. عقد تفاهم نامه به استان‌هاي ديگر، مي‌تواند تحول بزرگي را از حيث فرهنگي و اجتماعي و اقتصادي ايجاد کند.

مسجد امام سمنان، منار سلجوقي و مسجد جامع با چهارده قرن قدمت، حمام پهنه، ارگ شمالي اين شهر و نيز وجود بقعه‌ي امام زاده يحيي‌(ع) که فرزند امام موسي کاظم و برادر امام رضا عليه اسلام و امام زاده علي بن جعفر‌(ع) و امام‌زاده اشرف و علويان و زين الدين و... از شاهکارهايي معماري و خيره کننده‌ي اسلامي است که نديدن و تامل نکردن و عدم زيادت و مشاهده‌ي آن حسرت بر دل هر مسافري که زاير حضرت ثامن‌الائمه است، مي‌گذارد.

و از آن سو هر مسافري تاسف مي‌خورد که چرا از هواي بسيار مطبوع و لطيف شهميرزاد و شب‌هاي شاهرود و بسطام بي‌بهره مانده است. البته کوتاهي از مسافران بي‌خبر نيست بلکه از فرهنگ گردشگر ناپذيري ماست که آن همت جلب و تبليغ و معرفي در ما نيست تا مسافران از مسافرت و مشاهدات خود لذت ببرند و مردم استان هم از منابع اقتصادي آنها منتفع شوند.

اما براي هدايت و ترغيب مسافران رهگذر، برنامه‌هاي مدون مي‌خواهد و همتي که از نهادهاي مسئول انتظار است که اميدواريم در عمل ببينيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان