تاریخ 1396/05/15 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
معاون امور اقتصادي و توسعه منابع استانداري سمنان خبر داد؛
تحقق 30 درصد تعهد دستگاه‌هاي اجرايي استان براي ايجاد اشتغال در سال 96

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

معاون امور اقتصادي و توسعه منابع استانداري سمنان گفت: تاکنون حدود 30 درصد تعهد دستگاه‌هاي اجرايي استان براي ايجاد اشتغال در سال 96، محقق شده است.

محمد همتيان در پنجمين جلسه کارگروه تخصصي اشتغال استان سمنان در سالن مديريت بحران استانداري سمنان، افزود: 32 دستگاه اجرايي استان در سال 96 تعهد ايجاد 11 هزار و 47 شغل را دارند که اين دستگاه‌ها تاکنون حدود 30 درصد از تعهدات خود را انجام و مابقي در دست اقدام است.

وي با بيان اين که اين استان با داشتن نرخ بيکاري 8.1 درصدي وضعيت خوبي از نظر اشتغال در کشور دارد، گفت: طبق برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده پيش‌بيني مي‌شود، در سال‌جاري بيش از 11 هزار شغل جديد در استان سمنان ايجاد شود.

همتيان افزود: سال گذشته بيش از 400 ميليارد تومان تسهيلات رونق توليد به واحدهاي توليدي و صنعتي اين استان پرداخت شده که در نتيجه آن حدود هشت هزار شغل ايجاد شد.

معاون امور اقتصادي و توسعه منابع استانداري سمنان با اشاره به نامگذاري سال 96 به نام اقتصاد مقاومتي اشتغال و توليد و مصوبه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي استان سمنان بيان داشت: در برنامه ششم توسعه، ايجاد سالانه 950 هزار شغل در کشور در دستور کار قرار دارد و با توجه به سهم يک درصدي استان، سالانه بايد 9 هزار 500 شغل در سمنان ايجاد شود که امسال دستگاه‌هاي اجرايي رقمي بالاتر از تعهد برنامه ششم متعهد شده‌اند.

همتيان گفت: اين ميزان اشتغال تعهد شده با نظرات کارشناسي و با توجه به طرح‌هاي دستگاه‌ها و سرمايه‌گذاري اين ميزان هدف‌گذاري شده است.

وي با تاکيد بر ظرفيت ويژه استان در بخش اشتغالزايي فناوري اطلاعات و ارتباطات از مسئولان اين حوزه خواست، تا در گزارش جامعي نحوه بهره‌گيري از اين امکانات و نيروي انساني جوان علاقمند به خدمات آي‌تي را تشريح کنند.

همتيان همچنين توسعه آموزش‌هاي فني و حرفه‌اي و ايجاد زمينه مهارت‌آموزي براي فارغ‌التحصيلان بيکار را از رويکردهاي مهم مسئولان استان براي استفاده در بخش‌هاي صنعتي و معدني برشمرد.

مديرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعي استان سمنان هم در اين نشست گفت: سهم استان سمنان از تسهيلات يارانه‌اي براي اجراي برنامه اشتغال فراگير (طرح پيشران) 426 ميليارد تومان معادل 2.13 درصد کل کشور است.

اسماعيل غنيان، افزود: بسته جامع اشتغال فراگير اواخر خرداد ماه 96، در ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي تصويب شد که به همين منظور بانک مرکزي سهميه تسهيلات 200 هزار ميليارد ريالي براي اجراي اين بسته را به وزارت کار ابلاغ کرده است.

وي با بيان اينکه در اين طرح قرار است فعاليت‌هاي اولويت‌دار دستگاه‌هاي اجرايي متناسب با نياز هر استان با توجه به مطالعات ديناميک اشتغال طرح تکاپو تعيين و براي تصويب به کميسيون تخصصي شوراي عالي اشتغال ارسال شود، اظهار کرد: قرار است در قالب اين طرح در هر استان بين 5 تا 10 رسته فعاليت منتخب به عنوان ظرفيت‌هاي اشتغال تعيين و تسهيلات مصوب نيز صرفاً به طرح‌هاي منتخب هر استان پرداخت شود.

غنيان افزود: پس از نهايي شدن رسته فعاليت‌هاي اشتغالزاي هر استان و ابلاغ آن به سراسر کشور، پرداخت تسهيلات اين طرح آغاز مي‌شود به نحوي که متقاضيان راه‌اندازي کسب و کار به شرطي که قصد فعاليت در ظرفيت‌هاي شناسايي شده اشتغال استان مربوطه داشته باشند، از طريق کارگزار توسعه اشتغال يا کارگروه اشتغال استان در اداره کار طرح خود را ارائه و پس از احراز صلاحيت طرح در کارگروه ملي اشتغال فراگير، متقاضي براي دريافت تسهيلات به يکي از بانک‌هاي عامل معرفي خواهد شد.

مدير کل ارتباطات و فناوري اطلاعات استان سمنان هم در اين نشست با اشاره به تعريف 29 پروژه در سطح استان گفت: نهايي شدن 10 تفاهم‌نامه در بستر ICT تا پايان مرداد ماه سال‌جاري کمک شاياني به تحقق ايجاد اشتغال مي‌کند.

سيد مسعود ميررضايي با اشاره به پيگيريهاي به‌عمل آمده در زمينه اجراي طرح تکاپو و تعيين کارگزار رسته ICT استان از اقدامات اداره کل متبوع خود در زمينه اجراي دولت الکترونيک گفت: با پيگيري‌هاي به‌عمل آمده از طريق سازمان فناوري اطلاعات کشور،درنهايت بدليل عدم توانايي شرکت‌هاي بومي استان در جهت بهره‌برداري از مرکز داده استان (ديتاسنتر)، بهره‌برداري از اين مجموعه به يک پيمانکار در سطح ملي واگذار شد، لذا از آنجا که درخواست مقدماتي 46 دستگاه اجرايي جهت اتصال به مرکز IX استاني در اوايل شهريور ماه فراهم خواهد شد. پيش‌بيني مي‌شود، زمينه اتصال 77 دستگاه تا پايان شهريور ماه سال‌جاري به اين مرکز فراهم گردد.

ميررضايي در ادامه با اشاره به مصوبات جلسه کارگروه تخصصي اشتغال خواستار تلاش مضاعف اداره کل متبوع خود و همه دستگاه‌هاي اجرايي استان دردو بخش" توليد محتوا"و "کسب و کارهاي خدمات پايه مناطق روستايي و محروم "جهت ايجاد اشتغال پايدار در اين مناطق شد.

اعضاي کارگروه تخصصي اشتغال استان سمنان در نشست خود، آخرين وضعيت بازار کار استان در چهار ماهه اول امسال، روند اجراي طرح کاروزي فارغ‌التحصيلان، راهکارهاي تصويب طرح‌هاي اشتغال فراگير، گزارش وضعيت اشتغال شهرستان سرخه و گزارش اشتغال‌زايي کميته امداد امام خميني(ره) استان را بررسي کردند.

در اين جلسه کليات طرح‌هاي اولويت‌دار و پيشران استان سمنان براي ايجاد اشتغال فراگير نيز مصوب شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان