تاریخ 1396/05/15 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
حسن روحاني در دوازدهمين مراسم تحليف رياست جمهوري:
برجام نمونه وفاق ملي در ايران است

گروه سياسي: زنگ آغاز مراسم تحليف رئيس جمهور در ساعت 14:30 با باز شدن درهاي مجلس شوراي به صدا در آمد و در راهروي منتهي به محل برگزاري جلسات علني مجلس فرش قرمز پهن شده و عکس‌هايي از تحليف رياست جمهوري همه ادوار بر ديوارهاي اين راهرو نصب شده، همچنين راهروهاي منتهي به جايگاه خبرنگاران نيز با فرش قرمز و عکس‌هايي از تنفيذ و تحليف 11 دوره رياست جمهوري اسلامي‌ايران بعد از انقلاب اسلامي‌مزين شده است.همچنين در جايگاه خبرنگاران دفاتر يادبودي با عنوان مراسم تحليف رياست جمهوري دوره دوازدهم تعبيه شده است.علاوه بر مهمانان خارجي گروه مارش نظامي‌ارتش براي نواختن سرود جمهوري اسلامي‌ايران در جايگاه تماشاگران مستقر هستند.در داخل صحن پارلمان پرچم تمامي‌کشورهاي شرکت کننده در مراسم تحليف تعبيه شده است و صندلي‌هايي در کنار صندلي‌هاي سبز مجلس براي مهمانان در نظر گرفته شده است. حدودا يک ساعت مانده به شروع مراسم تحليف حسن روحاني، مسئولان داخلي کشور و هيات‌هاي خارجي وارد مجلس شده و در جايگاهي که براي آنها در نظر گرفته شده بود، مستقر شدند.اعضاي هيئت دولت يازدهم، آملي لاريجاني؛ رئيس قوه قضائيه، عمار حکيم؛ رئيس ائتلاف ملي عراق، موگريني مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا، اشرف غني؛ رئيس جمهور افغانستان، سرلشکر صالحي؛ فرمانده کل ارتش، سردار باقري؛ رئيس ستاد کل نيروهاي مسلح، محمدي گلپايگاني؛ رئيس دفتر مقام معظم رهبري، آيت‌الله جنتي؛ رئيس مجلس خبرگان رهبري، موگريني؛ مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا، عفت مرعشي؛ همسر رئيس فقيد مجمع تشخيص مصلحت نظام، محسن‌ هاشمي‌ فرزند آيت‌الله ‌هاشمي‌رفسنجاني از جمله مهماناني بودند که در اولين لحظات وارد مجلس شدند. مهمانان داخلي و خارجي و نمايندگان حاضر شده در صحن پارلمان از فرصت باقيمانده تا زمان شروع مراسم تحليف استفاده کرده و مشغول گرفتن عکس يادگاري با يکديگر بودند.آنچه بيش از همه به چشم مي‌خورد تمايل اکثر مهمانان خارجي براي گرفتن عکس يادگاري با ظريف وزير امورخارجه است به طوري که حتي رئيس مجلس کره جنوبي با ظريف سلفي گرفت.حسن روحاني نيز دقايقي مانده به شروع مراسم به همراه محمد نهاونديان وارد مجلس شد و در بدو ورود به مجلس مورد استقبال علي لاريجاني قرار گرفت. جلسه علني مجلس شوراي اسلامي‌نيز در ساعت 17 با حضور 254 نفر از نمايندگان و به رياست علي لاريجاني آغاز به کار کرد و اميرحسين قاضي‌زاده عضو هيئت رئيسه مجلس، دستور کار جلسه علني را قرائت کرد.مراسم تحليف حسن روحاني با قرائت آياتي از قرآن کريم، نواختن سرود جمهوري اسلامي‌ايران و اعلام رئيس‌ مجلس شوراي اسلامي‌در صحن علني آغاز شد.

رئيس مجلس شوراي اسلامي‌گفت: اميد است با رويکرد موشکافانه و دقيق و آگاهي درست از مسائل کشور دولت جديد در توسعه همه جانبه کشور در عرصه‌هاي مختلف سياسي، اقتصادي و فرهنگي موفق باشد.علي لاريجاني در آيين تحليف دوازدهمين رياست جمهوري اسلامي‌ايران طي سخناني ضمن خيرمقدم به روساي جمهور و سران کشورهاي مختلف خارجي و همچنين مسئولين نهادهاي بين‌المللي منجمله اتحاديه اروپا، اکو، اجلاس بين‌المجالس و شوراي همکاري کشورهاي اسلامي‌گفت: ملت ايران علي رغم همه دشمني قدرت‌هاي بزرگ در مسير استقلال از مشروطه تاکنون از پاي نايستاده و با برپايي انقلاب اسلامي‌به اهداف استقلال طلبانه خود نائل آمديم.وي افزود:‌ در طول سال‌هاي پس از انقلاب 36 انتخابات در جمهوري اسلامي‌ايران انجام شده و 12 دولت ، 10 مجلس و 5 دوره خبرگان رهبري به انتخاب مردم تشکيل شده که نشان دهنده عمق مردم سالاري ديني در کشور ماست. همچنين انتخابات اخير رياست جمهوري با 72 درصد مشارکت مردمي‌عمق مردم سالاري ديني و مشارکت مردم در سرنوشت خود و تعامل با نظام اسلامي‌را نشان مي‌دهد که از دور انديشي امام (ره) حکايت مي‌کند که با اين تدبير از استقرار استبداد جلوگيري کرد.

لاريجاني تصريح کرد: در آستانه استقرار دولت دوازدهم و در فضاي آشفته منطقه‌اي، ايران از امنيت پايدار برخوردار است. تلاش مسئولين و پايمردي ملت، امنيت بيشتري را در سال‌هاي آينده نويد مي‌دهد. همچنين همکاري قواي سه گانه در کشور زمينه مساعدي براي سرمايه گذاري داخلي و خارجي و توسعه همه جانبه فراهم نموده است.

وي تاکيد کرد:‌ مجلس شوراي اسلامي‌از توسعه سرمايه گذاري داخلي و خارجي و توسعه صادرات حمايت مي‌کند و اميد دارد دولت با تدبير و نگاه واقع بينانه و رويکرد توسعه‌اي در مسير پيشرفت و تعالي کشور موفق باشد و مجلس نيز در اين مسير نظارت خواهد کرد.رئيس مجلس شوراي اسلامي‌در پايان ضمن آرزوي توفيق براي دولت دوازدهم ابراز اميدواري کرد که با تعامل دولت جديد و مجلس، دولت در چارچوب قوانين و قانون برنامه ششم توسعه مسائل کشور را سامان داده و موجبات تعالي کشور را فراهم کند.

جمهوري اسلامي‌مظهر آزادي و مردم سالاري در منطقه است

سپس آيت‌الله صادق آملي لاريجاني با بيان اينکه مقام معظم رهبري با رهبري داهيانه خود کشتي انقلاب را رهنمون مي‌شوند، گفت: از مهمانان ارجمند و مسئولان عاليرتبه کشورهاي مختلف و سفراي کشورهاي خارجي تشکر مي‌کنم که در اين مجلس باشکوه شرف حضور دارند.

رئيس قوه قضاييه ادامه داد: تبريک و تهنيت عرض مي‌کنم ولادت امام رئوف علي بن موسي الرضا(ع) و از خداوند مي‌خواهيم قلوب ما را به انوار و محبت اهل بيت(ع) منور کند.

وي افزود: امروز انقلاب اسلامي‌و نظام جمهوري اسلامي‌عليرغم توطئه‌هاي دشمنان با حضور هميشه در صحنه مردم به حيات مقتدرانه خود ادامه داده و مسئولان کشور بر اساس اصل ششم قانون اساسي جمهوري اسلامي‌مستقيم و غيرمستقيم از آن پاسداري کرده‌اند.

وي ادامه داد: همچنين براساس بند هشتم اصل سوم قانون اساسي، دولت مکلف است همه امکانات خود را براي جلب مشارکت عامه مردم در تعيين سرنوشت سياسي، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي به خوبي به کار گيرد.

آيت‌الله آملي لاريجاني تصريح کرد: اينجانب به عنوان رئيس قوه قضائيه با افتخار اعلام مي‌کنم که جمهوري اسلامي‌ايران امروز با اتکا بر آموزه‌هاي بلند ديني و تمدن غني خود از جمله کشورهاي بزرگ جهان است که علي رغم تهديدات فراوان از سوي استکبار جهاني، توانسته سکاندار استقلال، آزادي و مظهر مردم سالاري ديني در منطقه و جهان باشد.

وي با بيان اينکه مردم‌سالاري ديني نظامي‌سياسي مبتني بر آراي مردم و آموزه‌هاي ديني و ارزش‌هاي اخلاقي است، گفت: فلسفه سياسي نهفته در اين نظام سياسي، فلسفه‌اي دقيق هم از جهات هستي شناسانه و متافيزيکي و هم از جهات معياري و ارزشي است و از پارادوکس‌هاي نظام ليبرال دموکراسي خالي است. قانون اساسي جمهوري اسلامي‌مبين اين نظام سياسي و فلسفه آن است.

رئيس قوه قضائيه کشورمان بيان کرد: با تحليف در اين مجلس باشکوه، دوره جديدي در حيات سياسي کشور گشوده مي‌شود. متن سوگندي که رئيس جمهور محترم ياد مي‌کند بسيار مهم و قابل توجه است و از جمله اموري که رئيس جمهور به وسيله سوگند به آن ملتزم مي‌شود آنکه پاسدار مذهب رسمي‌و نظام جمهوري اسلامي‌و قانون اساسي کشور باشد.

وي با بيان اينکه پاسداري از مذهب رسمي‌کشور، نظام جمهوري اسلامي‌و قانون اساسي، لوازمي‌دارد، افزود: اصول قانون اساسي اصولي مهم، مترقي و جامع الاطراف است که با مداقه مجلس خبرگان قانون اساسي تدوين و با رأي قريب 98 درصدي مردم به تاييد قاطبه ملت رسيده است.

آيت‌الله آملي لاريجاني با تاکيد بر اينکه بنيادي‌ترين مبناي قانون اساسي نگاه توحيدي است، ادامه داد: اين مسئله در سراسر ميثاق ملي حضور دارد و به خصوص در اصل دوم بدان تصريح شده که براساس آن جمهوري اسلامي، نظامي‌بر پايه ايمان به خداي يکتا و اختصاص حاکميت و تشريب او و لزوم تسليم در برابر امر او است. نگاه توحيدي است که در سياست خارجي و روابط بين‌المللي مي‌گويد که از هيچ قدرتي جز خدا نترسيد.

وي گفت: نگاه توحيدي است که مي‌گويد عزت را بايد در نزد خدا يافت، نگاه توحيدي است که مي‌گويد هدف از حکومت، رشد دادن انسان در حرکت به سوي خدا و نظام الهي است. اين نگاه توحيدي است که انسان را به عدالت فرا مي‌خواند و همين نگاه است که بندهاي گران را از جان آدمي‌باز مي‌کند و وي را به آزادي دعوت مي‌نمايد.

رئيس قوه قضائيه کشورمان تصريح کرد: ضمن تبريک و تهنيت به رئيس جمهور و آرزوي توفيق براي وي، اعلام مي‌کنم نيک بنگريد که تلاش‌ها و اقدامات شما در ترازوي نگاه توحيدي چگونه است و مسلم بدانيد هر قدمي‌که در اين طريق برداريد، همه از آحاد ملت، مسئولان و دلسوزان نظام حامي‌و همکار شما خواهند بود.

وي گفت: اينجانب به عنوان رئيس قوه قضائيه هر خدمتي در اين مسير ميسر باشد دريغ نخواهم کرد، امروز نظام اسلامي‌نيازمند مجاهدت‌ها و تلاش‌هاي خالصانه آحاد ملت و خصوصاً مسئولان متعهد کشور است. خداوند در اين طريق دشوار يار و مددکارتان باشد.

حسن روحاني سوگند ياد کرد

حسن روحاني دوازدهمين رئيس جمهوري منتخب کشورمان طي مراسمي‌رسمي‌در حضور رئيس‏ قوه‏ قضائيه‏ در راستاي اجراي اصل 121 قانون اساسي سوگند ياد و سوگندنامه‏ را امضا کرد.متن سوگندنامه رئيس جمهوري به شرح زير است:

«من‏ به‏ عنوان‏ رئيس‏‌جمهور در پيشگاه‏ قرآن‏ کريم‏ و در برابر ملت‏ ايران‏ به‏ خداوند قادر متعال‏ سوگند ياد مي‏‌کنم‏ که‏ پاسدار مذهب‏ رسمي‌و نظام‏ جمهوري‏ اسلامي‌و قانون‏ اساسي‏ کشور باشم‏ و همه‏ استعداد و صلاحيت‏ خويش‏ را در راه‏ ايفاي‏ مسئوليت‌هايي‏ که‏ برعهده‏ گرفته‏‌ام‏ به‏ کار گيرم‏ و خود را وقف‏ خدمت‏ به‏ مردم‏ و اعتلاي‏ کشور، ترويج‏ دين‏ و اخلاق‏، پشتيباني‏ از حق‏ و گسترش‏ عدالت‏ سازم‏ و از هرگونه‏ خودکامگي‏ بپرهيزم‏ و از آزادي‏ و حرمت‏ اشخاص‏ و حقوقي‏ که‏ قانون‏ اساسي‏ براي‏ ملت‏ شناخته‏ است‏، حمايت‏ کنم‏. در حراست‏ از مرزها و استقلال‏ سياسي‏ و اقتصادي‏ و فرهنگي‏ کشور از هيچ‏ اقدامي‌دريغ نورزم‏ و با استعانت‏ از خداوند و پيروي‏ از پيامبر اسلام‏ و ائمه‏ اطهار عليهم‏ السلام‏ قدرتي‏ را که‏ ملت‏ به‏ عنوان‏ امانتي‏ مقدس‏ به‏ من‏ سپرده‏ است‏ همچون‏ اميني‏ پارسا و فداکار نگاهدار باشم‏ و آن‏ را به‏ منتخب‏ ملت‏ پس‏ از خود بسپارم‏.»

حسن روحاني بعد از اداي سوگند در صحن علني مجلس به ايراد سخنراني پرداخت.روحاني در ابتداي سخنان خود گفت : امروز 14 مرداد است و 111 سال پيش در چنين روزي ايران تازه‌اي از ميان آشفتگي‌هاي فراوان سر برآورد و حماسه‌اي نو آفريد. نهضت مشروطيت ايران به عنوان نخستين قيام ملي مردم خاورميانه پيروز شد و دو مفهوم بنيادين حکومت قانون و حاکميت ملي را براي ملت و دولت ما به ارمغان آورد و در واقع نخستين قيام ملي مردم آسيا براي آزاديخواهي در اين قاره کهن بود.

رييس جمهور دوازدهم همچنين تصريح کرد: از آن روز تا به امروز 111 سال گذشته و برنامه مشروطيت براي محدود کردن اختيارات پادشاهان ايراني با فرازونشيب فراوان روبرو شد که در نهايت متأسفانه به انحراف کشيده شد و ملت ايران براي برپا داشتن اصول آزادي، حکومت قانون، حاکميت ملي و اعتقادات خود فداکاري‌هاي فراواني کرد و در نهايت انقلاب اسلامي‌ايران به پيروزي رسيد.

وي ادامه داد:اکنون قريب به 40 سال از استقرار اسلاميت و جمهوريت در ميهن ما مي‌گذرد و امروز دوازدهمين دوره رياست جمهوري اسلامي‌ايران آغاز مي‌شود و از آن زمان تا کنون عالي‌ترين مقام اجرايي کشور با رأي مستقيم تک تک شهروندان انتخاب مي‌شود.

روحاني تصريح کرد: مردم آگاه و هوشيار ايران با خلق حماسه ارديبهشت و مشارکت کم نظير در انتخابات رياست جمهوري بار ديگر به روشني سخن گفته و نظرات خود را با صراحت اعلام کردند. آنها با زبان رأي خود گفتند چه مي‌خواهند و چه نمي‌خواهند و با رأي اعتماد مجدد و معنادار خود رويکرد و راهي را انتخاب کردند که 4 سال در معرض آزمون و نقد و ارزيابي همگان قرار داشت.

رييس جمهور دوازدهم همچنين گفت :از اين پس ما بايد پاسخگوي شور و شعور مردمي‌باشيم که به کشور، نظام و دولت اعتبار و حيثيت اعتماد مجدد کردند. رأي مردم حادثه نبود بلکه حاصل بلوغ اجتماعي بود و بايد در آن دامنه تغييرات و دايره خواسته‌هاي جامعه ايران را ديد و دستگاه اجرايي را به رنگ آن نيازها و خواسته‌ها درآورد.

وي ادامه داد: منتخب ملت بايد به درستي بداند که از ميان چه خواسته‌هايي برآمده و چه عهدي با مردم دارد که بايد تا پايان به برنامه و وعده‌هاي خود وفادار بماند. گرچه مسئوليت من برخاسته از آراي اکثريت مردم است اما امروز به عنوان رئيس جمهوري اسلامي‌ايران مکلف به استيفاي حقوق و مصالح همه مردم هستم و انجام اين تکليف بدون همراهي و همکاري همه ارکان نظام و حضور و مشارکت آحاد ملت ميسر نخواهد بود.

دولت دوازدهم مي‌خواهد دولتي معتدل و مصلح باشد

روحاني خاطر نشان کرد: اين دولت مي‌خواهد دولتي معتدل باشد که نه با هر پرخاشي بترسد و نه با هر هيجاني برآشفته شده و بجنگد. ما دولتي مصلح هستيم که در سياست داخلي و خارجي که صلح را بر جنگ و اصلاح را بر جمود ترجيح مي‌دهيم. ما همواره آماده دفاع از ملت خود بوده و دفاع را صرفا با سلاح ممکن نمي‌دانيم بلکه پشتيبان نيروهاي مسلح خود هستيم اما بزرگ‌ترين سلاح ما رأي ملت ما است، ملتي که بيش از 41 ميليون رأي در صندوق دارد هرگز در بن بست قرار نمي‌گيرد.

روحاني تصريح کرد :اين رأي نه تنها پشتوانه دولت و مجلس بلکه پشتوانه ارتش و سپاه نيز هست و در کشور ما حاکميت دوگانه‌اي وجود ندارد، صلح ما به سلاح ما متکي است و برجام نمونه‌اي از وفاق ملي در ايران است و بي‌شک بدون پشتوانه رأي ملت و حمايت مقام معظم رهبري و هماهنگي مجلس و دولت با مردم برجام به فرجامي‌نمي‌رسيد و ادامه نمي‌يافت.

وي افزود: جهان بداند هرگونه نقض تعهدات در معاهده بين‌المللي با واکنش يکپارچه ملت ايران مواجه مي‌شود لذا بايد بپذيريم نيازمند درک مشترک و توافق عملي بر سر مسائل، مصالح و فرصت‌هاي ملي هستيم و روي آوردن به تفاهم ملي ضرورتي تاريخي دارد و بايد بدانيم همه ما در اين درياي طوفاني يک کشتي و يک کشتيبان داريم و بايد با پشتيباني ملت و سربلندي ايران اسلامي‌با هم تلاش کنيم.

روحاني خاطر نشان کرد: مردم‌سالاري ديني تنها دستاورد نظام جمهوري اسلامي‌نبوده و اين نظام به توفيقات بزرگ ديگري نيز دست يافته است. توفيقاتي همچون استقلال کشور، امنيت بي‌نظير، اقتدار نيروهاي مسلح و توسعه توان دفاعي، نفوذ قابل توجه در قلوب مردم منطقه که حاصل پايداري ما در سياست حمايت از مظلوم و هزينه دادن در راه آن بوده و همچنين ارتقاي موقعيت کشور در نظام بين‌المللي که نتيجه پيروي از اصول حکمت، عزت و مصلحت در سياست خارجي بوده است.

روحاني همچنين تاکيد کرد : بايد به هوش باشيم که حفظ دستاوردها و استمرار توفيقات مستلزم برخورداري از اقتصاد قوي و پويا در عرصه جهاني و منوط به توسعه علمي‌در کشور است که در چهار دهه گذشته پيشرفت‌هاي قابل توجهي حاصل شده و سرمايه گذاري‌هاي زيادي در زيرساخت‌ها انجام شده است و در بسياري از مناطق محروم و دوردست بهبودهاي قابل توجهي در استانداردهاي زندگي مردم ايجاد شده و فاصله فقير و غني به طور معناداري نسبت به ابتداي انقلاب کاهش يافته است.

وي ادامه داد: امروز سطح آموزش و بهداشت از استانداردهاي مناسبي نسبت به کشورهاي دنيا برخوردار است. در ادامه دستاوردهاي سال‌هاي پس از انقلاب، دولت يازدهم تحولات زيادي در عرصه‌هاي مختلف ايجاد کرده که از آن جمله، بازگشت ثبات اقتصادي به بازارهاي مختلف به ويژه بازار ارز، کاهش نرخ تورم به تورم تک رقمي، رشد اقتصادي از منفي به رشد کم سابقه دو رقمي‌در سال گذشته و دستيابي به اشتغال سالانه بيش از 600هزار شغل در اين دولت است.

رييس دولت دوازدهم خاطر نشان کرد : افزايش توليد بيش از يک ميليون بشکه نفت در روز و بازپس گيري سهم ايران در جهان و جهش در توليد گاز و تکميل زنجيره ارزش افزوده نفت در کشور است. در حوزه رفاه نيز گام‌هاي بزرگي در جهت حمايت از اقشار کم درآمد برداشته شده و با بيمه همگاني امروز همه ايرانيان تحت پوشش بيمه درماني هستند از سوي ديگر با اجراي طرح سلامت سهم پرداختي از سوي مردم در هزينه‌هاي درماني کاهش داشته است.

روحاني در تشريح دستاوردهاي دولت يازدهم نيز گفت : در حوزه ارتباطات تحولات در زيرساخت ايجاد شد که دسترسي به اينترنت پرسرعت بيش از 10 برابر شده که اين دسترسي نقش مهمي‌در توسعه کسب و کار داشته است. سند حقوق شهروندي تنظيم شد و دولت دوازدهم ادامه همين کار را در دستور کار قرار داده اما با تمام دستاوردها کشور ما همچنان با مشکلات بزرگي مانند بيکاري جوانان، بحران آب، وضعيت آلودگي هوا و موارد ديگر دست و پنجه نرم مي‌کند.

وي تاکيد کرد : برنامه محوري دولت دوازدهم مبتني بر شعار آزادي، امنيت، آرامش و پيشرفت است و از ابتداي دولت يازدهم مسير 8 ساله را براي انجام اصلاحات طراحي کرديم تا در سال 4 ابتدايي به ثبات اقتصادي دست پيدا کرده و با کشورهاي ديگر تعامل پايدار داشته باشيم که به عنوان پيش نياز بوده است.

روحاني خاطر نشان کرد : دولت همچنين براي همکاري اين مهم به سوي تمام ارکان دست خود را دراز مي‌کند و امروز مردم شريف و صبور ما از همه ما انتظار دارند که نشان دهيم مي‌توانيم عليرغم اختلاف نظرها، حول تشخيص مسائل اصلي کشور و يافتن راه حل براي آنها همفکري کرده و با سازوکارهاي موجود و با هدايت رهبري معظم انقلاب به يک اتفاق نظر براي سياستگذاري و اقدام دست يافته و نشان دهيم که مسائل فرعي و جنجال‌هاي سياسي ما را از مسائل اصلي کشور باز نمي‌دارد.

جمهوري اسلامي‌ايران آغازگر نقض برجام نخواهد بود

وي ادامه داد: از سوي مردم و مسئولان کشور به صراحت اعلام مي‌کنم که جمهوري اسلامي‌ايران آغازگر نقض برجام نخواهد بود اما در مقابل بدعهدي‌هاي آمريکا نيز ساکت نمي‌نشينيم. ملت ايران احترام را با احترام و تهديد و تحريم را با اقدام متناسب و استقامت و مقابله به مثل پاسخ مي‌دهد.

رييس دولت دوازدهم تاکيد کرد: اعلام مي‌کنيم مي‌توانيم تجربه برجام را به يک الگو در روابط بين الملل تبديل کنيم و از اين استثنا قاعده‌اي بسازيم که آنها که قصد پاره کردن برجام را دارند بدانند با اين کار طومار عمر سياسي خود را پاره خواهند کرد و جهان اين بدعهدي آنها را فراموش نمي‌کنند.

روحاني تصريح کرد : جمهوري اسلامي‌ايران که اقتدار و پيشرفت خود را نه از قدرت‌هاي بزرگ بلکه از مردم فرهيخته، با ايمان و دلاور خود مي‌گيرد، آماده همکاري بر اساس منافع مشترک بوده و در حضور 105 هيأت نمايندگي کشورهاي خارجي که مفتخر به ميزباني آنها در کانون مردم‌سالاري هستيم، اعلام مي‌کنم دولت جمهوري اسلامي‌ايران براي همکاري با هر يک از اين کشورها هيچ محدوديتي ندارد.

وي تاکيد کرد : جمهوري اسلامي‌ايران خواهان بهترين روابط با همسايگان خود است و نقاط مشترک با همسايگان، زمينه‌هاي مناسب براي همگرايي منطقه‌اي را فراهم آورده که دست دوستي به سمت همسايگان خود دراز مي‌کنيم و معتقديم که تنها از طريق گفتگو و همکاري منطقه‌اي مي‌توانيم در جهت آرامش، بالندگي و پيشرفت منطقه قدم برداريم.

روحاني خاطر نشان کرد : قدرت‌هاي خارجي که تنها به فکر منافع کوته بينانه خود هستند و با فروش ميلياردها دلار تسليحات باعث تشنج در منطقه شده‌اند، تنها بذر اختلاف را افشانده تا از آب گل آلود ماهي بگيرند اما ما به دنبال منطقه‌اي باثبات و پيشرفته هستيم و مي‌خواهيم صداي اعتدال و منطق را به صداي غالب در منطقه تبديل کنيم که از اين منطقه که مهد اديان الهي است صداي افراط و خشونت هرگز به گوش نرسد.

ادامه در صفحه 3


نسخه چاپي ارسال به دوستان