تاریخ 1396/05/12 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
«مشق‌ روز» شماره 59
   نويسنده : سيد‌رضا اکرمي

در سالروز ولادت حضرت معصومه(س) روحانيون، بازنشسته عقيدتي سياسي سپاه و ارتش و نيروي انتظامي در مرکز فرهنگي، نشستي برگزار نمودند و بنده در ساعت 11 به جلسه رسيدم، ابتدا حجت‌الاسلام سعيدي از دفتر نمايندگي سپاه صحبت کردند که در پي گرفتن نوار سخنان ايشان مي‌باشم تا نظر بدهم، پس از وي آقاي ذوالنور که اکنون نماينده قم است و در گذشته معاون آقاي سعيدي بوده، به سخن پرداخت و وقتي بنده رسيدم که ساخت موشک در سپاه را مي‌گفت و از مقام معظم رهبري کد مي‌آورد که ايشان ابتدا در جهت برد و سرعت و مسافت موشک سوال مي‌کرد و در مرحله بعد از دقت تا نقطه‌زني آن. در اينجا بود که نيشي به مرحوم آيت‌الله هاشمي زد و رد شد و سپس به موضوع 400 ميليون دلار طلب ايران که به 7/1 ميليارد دلار با سود رسيده و تلاش سپاه و بخش دفاع جهت چگونگي دريافت آن رسيد که دولت اجازه تصرف نداد و مي‌گفت بايد به خزانه ريخته شود. پس از پايان سخنراني وي، به حضور ايشان رفتم و گفتم آقاي ذوالنور، مرحوم آيت‌الله خويي گفته بود در دوران رهبري و مرجعيت مرحوم آيت‌الله العظمي اصفهاني 20 اشکال بر وي روي کاغذ آوردم و پس از آن‌که خود به مرجعيت رسيدم، 21 جواب براي 20 اشکال پيدا کردم و معلوم شد خارج از گود بودن با پذيرش مسئوليت و در گود بودن تفاوت بسيار دارد و جدا شدم.

در اين گونه جلسات و هنگام طرح مسائل چالشي به طور حتم صاحب‌نظر و مسئول بايد باشد تا اولا اصل مطلب به طور شفاف بازگو شود و ديگر اينکه مجال پاسخ دادن به سوالات و شبهات داده شود تا فرصت روشن شدن حقايق فراهم آيد تا هرکس تريبون به دست نياورد و يک‌طرفه درباره برجام و موشک سخن بگويد.

در جلسه بازنشستگان عقيدتي سياسي بايد به اين برادران که عدد فراواني مي‌باشند، به مقتضاي جدا بودن از کار و پست و گذراندن دوره بازنشستگي و در خانه بودن سخن گفت، تا ذهنيت مثبت داشته باشند و هوادار نظام و رهبري بمانند و نقل تنش‌ها بين مسئولين و حتي‌ نقل اختلاف، چه رسد به تقابل بين آنان کاري مقبول و معروف نيست و آثار منفي دارد که پهلو دستي‌ام مي‌گفت «لعنه‌الله عليه» و در بيرون ديگري گفت «نامرد». در اين جلسه اگر از درگذشتگان ولو به عنوان نظر حرف مي‌زنيم بايد براساس «اذْکُروا مَوْتاکُمْ بِالْخَيْرِ، اذکرواخير موتاکم» ياد کردن متوفي نيک و نقاط مثبت باشد و بيان نقاط منفي چون متوفي حضور ندارد که پاسخ بدهد، دفاع کند و حقيقت مطلب را بازگو نمايد، امري پسنديده و صحيح نيست. مرحوم آيت‌الله هاشمي اکنون حضور ندارد و به کسي هم اجازه نمي‌دهيم از جانب او توضيحي بدهد، چرا نسبت‌هاي ناصحيح به وي مي‌دهيم. لااقل در مورد آيت‌الله هاشمي پيام سنگين مقام معظم رهبري را ملاک قرار دهيم و روش مقام معظم رهبري را در نماز خواندن بر پيکر وي و برگزاري مجلس بزرگداشت در حسينيه امام خميني‌(ره) را ملاک و مبناي سخن و عمل خود قرار دهيم. بدانيم بي‌اشکال فقط خداست و معصوم و مصون از خطا، ائمه اطهار(ع) مي‌باشند و سخنان آقاي ذوالنور مقبول و مطلوب نمي‌باشد و پيامد‌هاي منفي براي نظام و جامعه و افراد حاضر دارد.

هر برادري و خواهري بداند اشکال، نقد و انتقاد آسان در بعضي موارد صحيح است، ولي کجا و در چه شرايطي و با چه نيتي و براي چه هدفي؛ به قصد اظهار اطلاع داشتن خودم، به قصد مچ‌گيري و عيب‌ از ديگران، به قصد اذاعه و افشا بدي‌هاي مومنين «انَّ الَّذِينَ يُحِبُّونَ أَن تَشِيعَ الْفَاحِشَةُ فِي الَّذِينَ آمَنُوا لَهُمْ عَذَابٌ أَلِيمٌ، نور، آيه 19» و يا به قصد اصلاح و داشتن برنامه جايگزين بدون ايراد و عيب. هشدار دادن به نويسندگان و گويندگان سخنان داراي اشکال و اتمام حجت «عذرا او نذرا» مي‌باشد. چرا به جان هم افتاده‌ايم، امروز با سخن و لابد فردا در عزل و نصب و محاکمه و مجازات. خداوند به همه ما عقل و اخلاق و سعه صدر عنايت فرمايد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان