تاریخ 1396/05/08 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
افسردگي جوانان

همه ما گاهي اوقات احساس خستگي يا غم و اندوه مي کنيم اما اين احساس کوتاه مدت است و ظرف چند روز از بين مي‌رود.اما زماني که اين اندوه ، بيش از اندازه و پايدار و عميق باشد ممکن است منجر به بيماري افسردگي گردد.

افسردگي يکي از بيماري هاي شايع روانپزشکي است و شيوع آن تا جايي است که به بيماري سرماخوردگي رواني معروف است. فرد افسرده دچار چنان عذابي مي‌شود که مي‌تواند تمام ابعاد زندگي اش از جمله روابط اجتمايي ، روابط خانوادگي و حيطه شغلي و تحصيلي را تحت تاثير قرار دهد. تشخيص زود هنگام افسردگي و داروهاي جديد‌تر که عوارض کمتري دارند و با عملکرد روزانه فرد تداخلي ايجاد نمي‌کنندU مي‌توانند عوارض و يا دوره‌هاي سخت بيماري را تحت کنترل درآورند.

شيوع بيماري در زنان دو برابر مردان است.در مردان ميزان ابتلا 12-5 در صد ودر زنان 19-14 درصد است. سن بروز بيماري در حدود 30 سالگي است.

علائم و نشانه‌هاي افسردگي چيست؟

از دست دادن علاقه، بي‌حوصلگي و دل زدگي ، ناتواني از لذت بردن

احساس نااميدي ، بي‌حالي و خستگي بي‌خوابي ، خواب زياد يا ناراحت و گوشه گيري اجتماعي، احساس بي‌ارزش بودن و به درد نخور بودن

بي‌اشتهايي يا پرخوري

از دست دادن ميل جنسي

مشکل داشتن در تصميم‌گيري، مشکل داشتن در تمر کز و فراموش‌کاري

يک باره به گريه افتادن بدون توضيح مشخص احساس گناه شديد به خاطر وقايع بي‌اهميت يا خيالي

کم طاقت شدن و زود عصباني شدن.بي قراري –افکار خودکشي- دردهاي مختلف –مثل سردرد –درد قفسه سينه بدون شواهدي از بيماري جسمي

علل افسردگي چيست؟

براي بيماري افسردگي واقعي هيچ علت يگانه و روشني نمي‌توان متصور بود. بعضي از عوامل زيست شناختي مثل بيماري‌هاي جسمي، اختلالات هورموني ، يا بعضي از داروها مي‌توانند نقش داشته باشند، اختلالات ارثي نيز مي‌توانند موثر باشند، بروز اين حالت ممکن است با تعداد وقايع ناراحت‌کننده زندگي فرد ارتباط داشته باشد.

چه درمان‌هايي وجود دارد؟

درمان‌هاي ضد افسردگي را مي‌توان به دو دسته کلي دارويي و غير دارويي تقسيم کرد. اثر بخشي هر دو اين درمان‌ها در مطالعات فراواني مشاهده شده است. در موارد شديد استفاده از داروهاي ضد افسردگي بهترين گزينه است.

اين داروها در دهه‌هاي اخير از نظر کمي و کيفي رشد فراواني داشته‌اند به شکلي که امروزه ديگر فاقد عوارض شديد و ناتوان‌کننده هستند.

روان درماني‌هاي شناختي- رفتاري و در برخي موارد تحليلي نيز در درمان افسردگي موثر هستند.

در موارد تحليلي نيز در درمان افسردگي موثر هستند.

در موارد خفيف تري که هنوز افسردگي در حد يک اختلال ظاهر نشده است انجام کارهايي براي کاهش و استرس از جمله خرد کردن کارهاي بزرگ به کارهاي کوچک.حق تقدم براي برخي کارها قرار دادن و انجام دادن هر آنچه که مي‌توانيد به همان اندازه که مي‌توانيد. ورزش سبک رفتن به سينما ، شرکت در يک مراسم مذهبي و اجتماعي يا ساير فعاليت‌هايي که ممکن است به شما کمک کنند.

صحبت و همنشيني با دوستان و خانواده –خودداري از مصرف الکل –برخورداري از رژيم غذايي متعادل –مثبت انديشي –تماشاي فيلم‌هاي خنده دار و شاد –رفتن به مسافرت –سهيم شدن در فعاليت‌هايي که مي‌تواند مفيد باشد واحساس بهتري براي شما به وجود بياورد. دقت کنيد که اين اقدامات تنها زماني موثر هستند که هنوز افسردگي به ميزان قابل توچهي نرسيده باشد.

طاهره جمشيدي

کارشناس پرستاري


نسخه چاپي ارسال به دوستان