تاریخ 1396/05/03 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
هپاتيت C بيماران خاص تا چهار سال آينده ريشه کن مي شود

ادامه از صفحه 5

رئيس مرکز تحقيقات گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکي بقيه الله (عج) به خانواده هاي بيماران هموفيلي، تالاسمي، ديابتي و بيماران دياليزي مبتلا به هپاتيت C توصيه کرد که وضعيت بيماران خود را جدي گرفته و آنان را براي درمان به مراکز درماني معرفي کنند؛ زيرا اين افراد از وضعيت حساس تري نسبت به ساير مبتلايان به هپاتيت C برخوردار هستند.

علويان ادامه داد:‌ بر اساس آمار کشوري‌ 40 درصد بيماران هموفيلي، 18 درصد بيماران تالاسمي و پنج تا 12 درصد بيماران دياليزي کشور به هپاتيت C مبتلا هستند.

وي گفت: طبق برنامه ريزي هاي صورت گرفته، هر استاني که در سال جاي بيمار تالاسمي، هموفيلي و دياليزي مبتلا به هپاتيت C نداشته باشد، مي تواند جشن ريشه کني اين بيماري را برگزار کند تا انگيزه اي براي ساير استان ها در اين زمينه شود.

هپاتيت ويروسي انواع مختلفي شامل A، B، C، D، E دارد که دو نوع B و C آن از اهميت بيشتري برخوردار هستند زيرا مي توانند فرد را به بيماري مزمن، نارسايي يا سيروز کبدي مبتلا کنند.

در ايران حدود يک ميليون و 400 هزار مبتلا به هپاتيت B و حدود 186 هزار نفر مبتلا به هپاتيت C هستند. شيوع بيماري هپاتيت B در ايران به جز استان هاي گلستان و سيستان و بلوچستان کمتر از 2 درصد و شيوع هپاتيت C کمتر از نيم درصد جمعيت است که تا سال 1410 بايد ريشه کن شود.

در گذشته انتقال هپاتيت B در ايران عمدتا از طريق مادر به نوزاد صورت مي گرفت که از سال 1373 با اجراي طرح واکسيناسيون نوزادان، از انتقال بيماري به اين طريق پيشگيري شد.

درحال حاضر تعداد مبتلايان به هپاتيت B در افراد زير 23 سال بسيار کاهش يافته است و انتقال اين بيماري بيشتر از طريق تزريق غيرايمن، اعتياد، رفتارهاي جنسي پرخطر، خالکوبي غيربهداشتي و حجامت غيربهداشتي صورت مي گيرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان