تاریخ 1396/04/26 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
«مشق‌ روز» شماره 54
   نويسنده : سيد‌رضا اکرمي

مدتي است از مردم سوال مي‌شود که ماشين حريم خصوصي است يا عمومي، جواب‌هاي متفاوت داده مي‌شود، بدين جهت عرض مي‌کنم هر انسان و وسيله که از خانه و پارکينگ و انبار جدا مي‌شود و از نظر مالکيت شخصي است و بدين جهت سند دارد و اختيار استفاده از آن برعهده مالک خصوصي مي‌باشد ولي از جهت حرمت و حريم عمومي است و بايد پاسداري شود و حريم عمومي حفظ شود. بدين جهت ماشين از چند جهت شيشه دارد، درب‌هاي نشستن، جلو داشتبرد که جلو را ببينند و عقب که پشت سر را ببينند تا بتواند به درستي رانندگي کند مگر برخي خودروها براي جابه‌جايي زندانيان و حفاظت شخصيتي، از نظر مهماني چون روساي جمهور و وزيران، نخست وزيران و فرماندهان والامقام و غيره که اين‌ها شيشه دودي و حفاظت دارند.

آنان که ماشين را حريم خصوصي مي‌‌دانند، مي‌خواهند در ولنگاري و حرمت‌شکني پوشش آزاد باشند و در ناهنجاري آزاد باشند و نمي‌دانند بيرون خانه، محل کار و کوشش، تحصيل و تعليم و تربيت است و هيچ موضوعي نبايد حواس مردم را پرت کند و مانع تلاش و تحصيل و تهذيب باشد. بايد بين مالکيت شخصي و حريم شخصي و عمومي تفاوت به وجود آورد. قرآن مجيد در خانه نيز حريم خصوصي و عمومي قائل است و حريم خانواگي و مي‌فرمايد در سه زمان قبل از فجر و بعد از عشاء و بعد از ظهر «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوالِيَسْتَأْذِنکُمُالَّذِينَ مَلَکَتْ أَيْمَانُکُمْ وَالَّذِينَلَمْيَبْلُغُواالْحُلُمَمِنکُمْ ثَلَاثَ... تَضَعُونَ ثِيَابَکُم مِّنَ الظَّهِيرَةِ وَمِن بَعْدِ صَلَاةِ الْعِشَاءِ و ثلاث عورات لکم» افراد بالغ و غيربالغ و کارکنان خصوصي خانه هنگام ورود به اتاق مخصوص پدر و مادر بايد اجازه بگيرند تا حريم و حرمت پدر و مادر حفظ شود. هرچه در بيرون خانه حرمت خانواده از جهات گوناگون پاسداري شود براي سلامت جامعه تاثيرگزار خواهد بود.

به بهانه اجلاس سلامت فرصتي است درباره موضوع سلامت قدري با برادران و خواهران سخن بگوييم که اسلام عزيز در خود از آغاز سلامت و تسليم و سلام و مسالمت دارد و وقتي گفته مي‌شود «ان‌الدين عندالله الاسلام» بي‌شک دين معروف و معهود محمدي نزد خدا، اسلام است و آن گاه که اعلام مي‌دارد «وَمَنْيَبْتَغِغَيْرَ الْإِسْلَامِ دِينًا فَلَنْ يُقْبَلَ مِنْهُ وَهُوَ فِي الْآخِرَةِ مِنَ الْخَاسِرِينَ» پذيرش غير‌اسلام شايسته نيست و در آخرت زيان‌کاري را در پي دارد و براي اين است که اسلام با خود سلامت همه‌جانبه دارد و مي‌خواهد فکر، فهم ، فقه، فطرت و اقتصاد، سياست و اخلاق و اعتقاد در راستاي سلامت و مسالمت باشد. روح سالم و فرهنگ سالم در جامعه و جمعيت حاکم باشد و جمهوري اسلامي مي‌کوشد به اين موضوع نيز برسد. اصل 29 قانون اساسي در همين جهت است و در ظرف چهار دهه، ميانگين عمر 10 تا 15 سال بيشتر شده و مرگ و مير کودکان به حداقل رسيده و بهداشت و واکسن جلو برخي بيماري‌هاي عمومي را گرفته و در داخل کشور درمان فوق‌العاده به کمک تکنولوژي پيشرفته فراگير شده است. مي‌بايست در مورد اعتياد و دخانيات و چاقي و ديابت، کارهاي کليدي انجام گيرد و صدالبته امور معنوي چون نماز و روزه و دعا و مناجات و زيارت و سياحت در سلامت تاثيرگزار خواهند بود.

داستان داعش در عراق و سوريه به پايان مي‌رسد ولي کار آمريکا و اسرائيل و ارتجاع عرب پايان نمي‌پذيرد زيرا استعمار و استکبار و استبداد آنان تداوم خواهد داشت که هر زمان چهره خاص دارد و در زمان‌هاي مختلف خود را نشان مي‌دهد. در گذشته نوشتم آمريکا و اسرائيل و ارتجاع عرب را در قالب واژه فرعون و قارون و هامان و شيطان و بلعم باعورا و سامري بشناسيم. خطبه 194 نهج‌البلاغه درباره منافقين را مطالعه کنيم. در هر حال حتي هنگام صلح با دشمن، جانب احتياط و هوشياري را داشته باشيم، زيرا مومن بايد «فطن و کيس» زيرک و باکياست باشد و «لا يلدغ المومن من جحر مرتين» دوباره از يک سوراخ گزيده نشويم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان