تاریخ 1396/04/25 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
" زير پوست مدارس شهر..."

با پايان يافتن فصل امتحانات دانش‌آموزان مشکلات خانواده‌ها نيز سر باز مي‌کند و والدين دغدغه ثبت‌نام فرزندانشان را در مدارس دلخواه خود دارند اما امسال هم همچون سال‌هاي گذشته با موانع و چالش‌هايي همچون تعيين محدوده جغرافيايي مدارس، دريافت پول، شروط مديران مدارس براي ثبت‌نام خارج از ضوابط تعيين شده و... مواجه هستند. يافتن مدرسه‌اي مناسب به مشکلي بزرگ براي خانواده‌ها تبديل شده و گاه ثبت‌نام چندين فرزند دانش‌آموز تمام وقت و انرژي پدر و مادرها را به خود اختصاص مي‌دهد.

اغلب خانواده‌ها از اقشار متوسط جامعه هستند و بنابراين مدارس دولتي گزينه نخستشان براي ثبت‌نام فرزندشان است. خانواده‌ها به دنبال مدرسه‌اي مطرح و با کيفيت‌آموزشي خوب هستند و شايد همين دليل باعث شده است که در هرشهري و يا هر منطقه‌اي تعداد محدودي از مدارس طرفداران زيادي پيدا کند و خانواده‌ها اصرار به ثبت‌نام در همان مدارس را داشته باشند. اما سوال اينجاست که مدرسه خوب از نظر خانواده‌ها چه ويژگي‌هايي دارد؟

بسياري از والدين مدرسه دولتي خوب را مکاني مي‌دانند که جريان آموزش با کيفيت در آنجا محقق مي‌شود و محيط مدرسه کاملا‌آموزشي و سالم و به دور از بسياري آسيب‌هاي اجتماعي است. خانواده‌هايي که محل سکونتشان در محدوده اين مدارس باشد به دليل تکميل ظرفيت مدرسه با مشکل مواجه بوده و هستند اينجاست که اغلب خانواده‌ها به ناچار و به خاطر عدم افت تحصيلي فرزندشان و جهت ثبت‌نام در مدرسه مورد نظرشان يا خود پيشنهاد پرداخت پول مي‌دهند و يا متأسفانه مدارس چنين شرطي را براي ثبت‌نام مي‌گذارند آن هم در قالب (کمک به مدرسه) و اين مشکلي است که خانواده‌ها اين روزها بسيار با آن دست به گريبان هستند. پيشنهادهايي از سوي مسئولين مدارس در حين ثبت‌نام به خانواده‌ها ارائه مي‌شود مبني بر اينکه تا چه حد مي‌توانند به مدرسه کمک کنند؟ و در واقع بعد از اين است که مدرسه با ثبت‌نام دانش‌آموزموافقت مي‌کند.

دغدغه ثبت‌نام در مدارس مطرح باعث شده که والدين براي برون رفت از اين مشکل به شيوه‌هاي ديگري متوسل شوند که شايد رايج‌ترين آنها اقدام به تنظيم سوري اجاره نامه‌هائي است که با ارائه کد رهگيري مندرج در آن اقدام به ثبت‌نام مي‌کنند.

بروز اين قبيل از افعال که قطعاً هيچ عقل سليمي آن را تائيد نمي کند، از روي ناچاري و فقط به خاطر شاخص جلوه نمودن برخي مدارس است. تکليف مدارس خاص (تيزهوشان، نمونه دولتي و...) مشخص است دانش‌آموزان پس از عبور از سد آزمونهاي ورودي اينگونه مدارس و احراز شرايط لازم مجوز ورود به اين مدارس را پيدا مي‌کنند مشکل اصلي در مدارس دولتي بخصوص مدارسي است که اسم و رسمي براي خود فراهم کرده اند. به غير از مدارس خاص که دستور‌العمل ويژه دارند و مي‌توانند مبالغي را براي فعاليت‌هاي‌آموزشي و پرورشي از اوليا دريافت کنند ساير مدارس مجاز به دريافت شهريه نيستند. والدين تنها موظف به پرداخت هزينه بيمه و کتاب هستند. بارها بر اين موضوع تاکيد شده است که دريافت پول غير از هزينه کتاب و بيمه تخلف است اما تا زماني که والدين به صورت جدي چنين تخلفاتي را اعلام ننمايند قطعاً نمي توان به شکل گسترده با اين تخلفات برخورد نمود.

اغلب ستاد ثبت‌نام در مناطق مختلف براي بررسي تخلفات تشکيل مي‌شوند و مسئوليت نظارت بر فرايند ثبت‌نام در مدارس را به عهده دارند، خانواده‌ها در صورت بروز تخلف مي‌توانند موارد را گزارش دهند. البته بر اساس ماده 11 شوراها دريافت کمک‌هاي مردمي بعد از ثبت‌نام توسط مديران بلامانع است.

ثبت‌نام مدارس مهم‌ترين مرحله از فعاليت مدارس است و زماني که به درستي انجام نشود در بسياري موارد ديگر با مشکل مواجه خواهيم شد.ثبت‌نام خارج از محدوده بيشترين درخواست والدين است. به نظر مي‌رسد در مواردي سياست‌هاي اعمال شده از سوي آموزش و پرورش منجر به بروز مشکلاتي در زمينه ثبت‌نام مي‌شود. مرزبندي بين مدارس سبب شده تا برخي از خانواده‌ها با مشکل ثبت‌نام فرزندشان حتي با وجود قرار داشتن در محدوده مواجه شوند.

ثبت‌نام دانش‌آموزاني که به پايه تحصيلي جديد راه پيدا مي‌کنند به ماراتني نفس گير براي والدين بدل شده است. با شروع فصل ثبت‌نام، آموزش و پرورش همواره دستور العملهاي مختلفي را صادر مي‌کند اما شواهد و گلايه‌هاي مردمي حاکي از آن است که هيچکدام از اين دستورالعملها کارساز نبوده و مديران و مسئولين آموزش و پرورش بايد راهکارهاي ديگري جهت افزايش نظارت بر ثبت‌نامها را در دستور کار خود قرار دهند.

خبرها و مشاهدات حاکي از ازدحام والدين مقابل درب مدارس آن هم در انتظارهاي طولاني مدت شبانه است. آنچه که مسلم است اين است که ميليون‌ها دانش‌آموز ايراني در مقاطع مختلف تحصيلي حق برخورداري از شرايط‌ آموزشي صحيح و مطابق با استانداردها و دستور العمل‌هاي اعلام شده را دارند و اين مهم بايد به گونه‌اي مديريت شود که در سيستم‌ آموزش و پرورش کشور مرزبندي‌ها اولين و مهم‌ترين فعاليت و دغدغه مدارس که همانا امر ثبت‌نام بوده و هست را به چالش و معضل تبديل نکند.

در سال‌هاي اخير با عدم گرايش خانواده‌ها به مقوله فرزند آوري و ازدياد نسل و از طرفي تهديد جمعيت جوان ايران و پير شدن جمعيت کشور، آيا نبايد سيستم آموزش و پرورش و به ويژه دولت با تسهيل ساده‌ترين امور تحصيل فرزندان اين مرز و بوم اشتياق خانواده‌ها را در جهت تشويق براي داشتن فرزندان بيشتر برانگيزد؟ آيا در چنين شرايطي که قسمت اعظم توجه و انرژي خانواده براي روزهاي متوالي صرف يافتن مکان‌آموزشي مناسب و عبور از هفت‌خوان ثبت‌نام مي‌شود، مي‌توان اميد وار بود که زوج‌هاي جوان به ازدياد نسل و داشتن فرزندان بيشتر اقبال نشان دهند؟...

مهين ملک زاده


نسخه چاپي ارسال به دوستان