تاریخ 1396/04/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
ناگفته‌هايي براي شاد زيستن

در اين روزها کلمه‌ي شادي يک آرزو براي هر يک از ما محسوب مي‌شود چرا که آنقدر غرق در روزمرگي شده‌ايم که فراموش کرده‌ايم براي چه زندگي مي‌کنيم ظاهرا فقط براي دويدن و يا سبقت گرفتن از ديگران خودمان را به آب و آتش مي‌زنيم ولي آيا به اين فکر مي‌کنيم که با اين شتاب به کجابايد برسيم. متاسفانه اين داستان‌ها آنقدر تکراري شده يا شايد هم مي‌خواهيم از آن فرار کنيم تا جايي که نمي‌خواهيم به اين مسئله فکر کنيم ولي بدنيست در ميان اين همه مشغوليات هراز گاهي به فکر روح و روان خود نيز باشيم و به شاد بودنمان نيز توجه کنيم.هر چند در اين روزگار پر فراز و نشيب شاد زيستن کار سختي است اما بر اساس تحقيقات اخير روان‌شناسان روش‌هايي براي شاد بودن در زندگي پيشنهاد شده است:

همه ما دوست داريم شادي را به چنگ آوريم اما به دست آوردن آن يک چيز است و حفظ آن چيزي ديگر.

مهم نيست چه کسي يا چه زماني چه کاري براي شما انجام داده است.آدم‌هاي شاد کساني هستند که هميشه چيزي براي سپاسگزاري دارند.چنين افرادي استرس و افسردگي کمتري را تجربه مي‌کنند.حتي شده از يک غذاي خوشمزه، يک کتاب خوب يا يک لبخند قدرداني کنيد.

«جريان داشتن» مثل زماني که مي‌دويد يا آهنگي را زمزمه مي‌کنيد يا کتاب خوبي مي‌خوانيد، باعث افزايش خودآگاهي مي‌شود.بعد از فعاليت‌هاي پر تنش روزانه، چنين کارهايي باعث ايجاد تمرکز مي‌شود.

اگر ناراحت هستيد يا روز سختي داشته‌ايد، با فکر کردن به کسي يا جايي يا موقعيتي که دوست‌ داشته‌ايد لبخند بر لب خود بياوريد.حتي اگر شده اداي لبخند زدن را دربياوريد.

هيچ کدام از ما ايده‌آل و بي‌نقص نيستيم.اگر بخواهيد مدام خودتان را سرزنش کنيد، هرگز به جايي نخواهيد رسيد.به جاي اين کار از اشتباهاتتان درس بگيريد و براي ارتقاي خودتان بکوشيد.

آدم‌هاي شاد به وقايع منفي با ديد مثبت مي‌نگرند و بر اين اساس واکنش نشان مي‌دهند.به همين دليل اعتماد به‌نفس بيشتر و توانايي فردي بالاتري دارند.در نتيجه بهتر با مسائل روبرو مي‌شوند نتيجه بهتري مي‌گيرند و شادتر هستند.مثبت‌انديشي هم با شادبودن و هم با سلامت در ارتباط است.

اگر چه زندگي مثل يک سفر فردي به نظر مي‌رسد، اما همه ما به همراهي ديگران نياز داريم تا شاد باشيم.روابط اجتماعي قوي تاثير مستقيمي بر ميزان شادي دارد.داشتن خانواده مهربان، دوستان دلسوز و بستگان پشتيبان نه‌تنها بر شادي شما تاثير دارد بلکه حتي بر طول عمر نيز مي‌افزايد.

آدم‌هاي شاد مي‌دانند بايد به آدم‌ها، فکرها و چيزهاي بدي که باعث نگراني‌شان مي‌شود، نه بگويند.بله گفتن به هر چيز و هر موقعيتي استرس‌زاست و فرصت به خود پرداختن را از شما مي‌گيرد.ضمن اينکه ممکن است شما را در شرايط ناگوار و ناخواسته‌اي قرار دهد.پس قبل از اينکه تعهدي به کسي بدهيد يا چيزي را به عهده بگيريد، فکر کنيد آيا انجام آن کار از فشارها، نگراني‌ها و سختي‌هايتان مي‌کاهد و باعث شاديتان مي‌شود؟ اگر پاسخ منفي بود، به آن درخواست نه بگوييد.زندگي پر از رازهاي پيدا و پنهان است مهم تفکر ما آدماست که با زندگي چگونه کنار بياييم به زندگي خود به هر شکلي نگاه کني همان مي‌شود پس از اين به بعد زندگي را جوري ببينيد که دوست داريد.

کلثوم رهايي کوهي‌نژاد


نسخه چاپي ارسال به دوستان