تاریخ 1396/04/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
رئيس دانشگاه صنعتي شاهرود
ماموريت جديد دانشگاه صنعتي شاهرود، حرکت به سوي دانشگاه کار‌آفرين است

شاهرود-خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

رئيس دانشگاه صنعتي شاهرود در گفتگو با خبرنگاران با بيان اينکه 18 کارگروه تخصصي در اين دانشگاه برگزار شد تا با بررسي نگاه افراد در اتاق‌هاي فکر بتوانيم کميته کارآفريني را ايجاد کنيم، گفت: يک دانشگاه کارآفرين از ايده‌هاي جديد استقبال مي‌کند، تا با ترويج کارآفريني مهارت‌هاي شغلي را آموزش دهد و با ارتباط صنعت و جامعه و ايجاد مراکز رشد شرکت‌هاي فناوري در مرحله رشد قرار گيرند.

دکتر محمد‌مهدي فاتح ماموريت جديد دانشگاه صنعتي شاهرود را با محوريت حرکت به سوي دانشگاه کار‌آفرين اعلام کرد و افزود: با ظرفيت‌هاي مطلوبي که در دانشگاه وجود دارد کافي است از مرحله پژوهش محور وارد فضاي کار‌آفريني شويم و با کارآفرين شدن دانشگاه ارتباط بين صنعت و جامعه تقويت و باعث افزايش درآمد دانشگاه‌ها مي‌شود که بايد گفت: با توليد شغل جديد مي‌توانيم اشتغال فراگير را در دانشگاه شاهد باشيم.

رئيس دانشگاه صنعتي شاهرود افزود: زير ساخت تشکيلاتي ويژه اشتغال زايي دراين دانشگاه ايجاد شده است، و با بررسي و مطالعه نگاه افراد در اتاق‌هاي فکر مي‌توان کميته کارآفريني را ايجاد و براي استفاده از همه ظرفيت‌هاي آموزشي برنامه‌ريزي کرد.

فاتح افزود: در اين راستا دو همايش کارآفريني به منظور آشنايي دانشجويان با فضاي کسب و کار و ايجاد شغل برگزار شده است و يکي از راه کارهاي موجود راه اندازي «استارت آپ» يا شتاب‌دهنده است که دانشجويان ايده‌هاي خود را مطرح و آن را تبديل به شرکت مي‌کنند که در نهايت با خريد سهام ايده‌ها تجاري‌سازي مي‌شوند و بايد گفت: در حال حاضر 12شرکت فناوري در دانشگاه مستقر شده است.

وي با اشاره به استقرار يکي از شتاب‌دهنده‌هاي قوي کشور در دانشگاه صنعتي شاهرود، بيان کرد: اين مجموعه که در فضاي کسب و کار اينترنتي کار مي‌کند با برگزاري رويدادها، گروه‌هايي را انتخاب و با آموزش، آن‌ها را به يک شرکت پويا تبديل کرده و به بيرون از دانشگاه مي‌فرستد.

رئيس دانشگاه شاهرود از برنامه ريزي براي تاسيس يک شرکت سهامي خاص خبر داد و گفت: اين شرکت که متشکل از استادان و کارشناسان دانشگاه است، خدمات تخصصي آزمايشگاهي، مشاوره و مهندسي ارايه خواهد کرد.

فاتح ادامه داد: دانشگاه تاسيس دفتر انتقال فناوري را به منظور عرضه محصولات و تجاري‌سازي آنان در دستور کار خود قرار داده است.

وي بابيان اينکه نرخ بيکاري 12درصد است و بيش از 25 درصد دانش آموخته بيکار وجود دارد، تصريح کرد: 3.5 ميليون بيکار و 4.5 ميليون دانشجوي در کشور وجود دارد و بنا بر آمار رسمي سالي 900 هزار دانش‌آموخته بيکار وارد جامعه مي‌شود، لذا اين مهم مي‌طلبد، تا دانشگاه کارآفريني همگاني شود.

رئيس دانشگاه صنعتي شاهرود با بيان اينکه نيازمند آن هستيم تا مراکز رشد کارآفرين تربيت کنند، گفت: يک ظرفيت ارزشمند به نام دانشگاه وجود دارد که اگر چرخ کارآفريني به گردش درايد و اگر در اين زمينه سرمايه‌گذاري کنيم، يعني توانستيم تحول بزرگي در اشتغال ايجاد کنيم.

فاتح با بيان اينکه دانشگاه‌ها در گذر رشد قرار دارند و بايد با تکيه بر داشته‌هاي خود مسئولان شرايطي را فراهم کنند، تا دانشگاه به سوي کارآفريني سوق داده شود، تصريح کرد: فقدان مهارت و آموزش متناسب با کار و فرهنگ مدرک‌گرايي اين نياز را ايجاد مي‌کند تا از دانشگاه‌هاي آموزش محور و پژوهش محور به سمت دانشگاه کار‌آفرين حرکت کنيم.

وي با اشاره به اقدامات عمراني انجام شده در دانشگاه، افزود: 704 تخت خوابگاهي در سال 95 به مجموعه اضافه و همچنين ساختمان خوابگاه با زير بناي چهار هزار و هفتصد مترمربع تکميل شد به گونه‌اي که در دفترچه راهنماي کنکور اعلام شد به همه متقاضيان ورود به اين دانشگاه خوابگاه داده مي‌شود.

رئيس دانشگاه صنعتي شاهرود با بيان اينکه معدن آموزشي پرديس سايت ارزشمندي براي کارآفريني است، ابراز داشت: جاده دسترسي به پرديس معدن آسفالت شد و با اين اقدام دسترسي به سايت ژئوفيزيک دانشگاه آسان‌تر شد.

وي گفت: همچنين بايد گفت: احداث باغ ايراني با زير بناي 15 هزار متر‌مربع، تکميل مسجد با وسعت دو هزار و 250 مترمربع، ساختمان مهندسي مواد با زيربناي چهار هزار مترمربع و همچنين ايجاد دو هزار و 250 متر‌مربع کارگاه آموزشي از جمله اقدامات موثر عمراني در سال گذشته به شمار مي‌رود.

فاتح اضافه کرد: دانشگاه صنعتي شاهرود به همراه 43 دانشگاه ديگر کشور در جمع موثرترين دانشگاه‌هاي جهان قرار گرفت و همچنين بر اساس تعداد مقاله‌هاي ارائه شده توانست در جايگاه پنجم دانشگاه‌هاي صنعتي قرار گيرد.

رئيس دانشگاه صنعتي شاهرود تقويت ارتباط دانشگاه با صنعت و جامعه را از جمله نتايج حرکت به سوي کارآفريني برشمرد و افزود: ارتقاي رتبه دانشگاه، اجراي برنامه اشتغال فراگير مصوبه دولت و افزايش درآمدهاي دانشگاه نيز از ديگر مزاياي اين حرکت است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان