تاریخ 1396/04/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
اين روحاني سينما را رها نمي‌کند

فيلم «اسکي‌باز» در جشنواره فيلم‌هاي کودکان و نوجوانان در حالي بيش از پنج جايزه دريافت کرد که يک روحاني فعال در سينما آن را به مرحله توليد رسانده و حال مصمم است اين راه را همچنان ادامه دهد.

حجت اسلام سيد شهاب‌الدين طباطبايي به عنوان مجري طرح فيلم در سي‌امين دوره جشنواره فيلم‌هاي کودکان و نوجوانان از سوي تهيه‌کننده اين فيلم (محمد احمدي) مورد تقدير قرار گرفت و به نظر مي‌رسيد که اولين بار است اين روحاني در حوزه سينما فعاليت داشته است، در حالي که او به گفته خودش سال‌هاست سابقه کار در سينما، تئاتر و تلويزيون را دارد و در بخش شعر و نمايشنامه‌نويسي هم برگزيده شده است.

او در گفت‌وگويي درباره ساخت اين فيلم و حضورش در عرصه سينما بيان کرد: من سال‌هاست در حوزه سينما، تئاتر و تلويزيون کار مي‌کنم اما تا کنون خيلي‌ها نمي‌دانستند من يک روحاني هستم. در واقع سال 90 اولين کار تصويري‌ام را به عنوان يک بازيگر در فيلم «راه بهشت» به کارگرداني مهدي صباغ ‌زاده انجام دادم و بعد فيلم «سياه و سفيد» را به کارگرداني محمدتقي انصاري داشتم که از شبکه‌هاي مختلف از جمله شبکه سحر پخش مي‌شود.

طباطبايي با اشاره به اينکه در فيلم «اسکي‌باز» هم بازي کرده است، گفت:‌ طرح اوليه فيلم را به همراه آقاي نجفي نوشتيم و بعد براي ادامه کار به فيلمنامه‌نويس ارائه شد، اما براي ساخت به دليل اينکه کارت صنفي تهيه‌کنندگي نداشتم بايد فيلم را با حضور يک تهيه کننده حرفه‌اي سينما مي‌ساختيم که دراين باره لازم است از آقاي شاهسواري (مديرعامل خانه سينما) تشکر کنم که ما را با آقاي احمدي آشنا و مرتبط کرد.

وي افزود: اصل زندگي من بر روي هنر مي‌چرخد و به اين مسئله افتخار مي‌کنم چون همانطور که دين و روحانيت را مقدس مي‌دانم هنر را هم مقدس مي‌دانم و هيچ وقت آن‌ها را از يکديگر جدا يا در مقابل هم نديدم. حتي معتقدم در حوزه ديني، قرآن بر پايه هنر استوار است و مثلا در حوزه موسيقي آياتي از قرآن از جمله آيه‌هاي آخر سوره «حشر» را برپايه موسيقي مي‌توان قرائت کرد. علاوه بر اين‌ها قصه‌گويي قرآن هم مي‌تواند بهترين متن و فيلم‌نامه‌ها را بر اساس فراز و فرود و درام قصه نويسي در خود داشته باشد.

حجت‌الاسلام طباطبايي ادامه داد: من در کنار اين موضوعات به حوزه کودک نيز علاقه زيادي داشتم و به نظرم اين حوزه در سينما خيلي غريب مانده و به آن جفا شده است، چون بيشتر سينماگران به سمت گيشه رفته‌اند به همين دليل دوست داشتم در اين حوزه کار کنم و از آنجا که شهرستان «کوهرنگ» را ديده بودم به نظرم آمد شاخصه‌هاي گردشگري اين منطقه بايد در قالب يک فيلم معرفي شود.

وي با تاکيد بر اينکه کودکان معصوميت دارند و در فضاي فکري و فرهنگي تاثيرگذار هستند که قضيه هميار پليس اين موضوع را اثبات مي‌کند، درباره چگونگي ساخت فيلم هم توضيح داد: ما براي ساخت اين فيلم سختي‌هاي زيادي داشتيم و به لحاظ بودجه خيلي اذيت شديم چون نه دولت و نه هيچ کدام از مجموعه‌هاي خصوصي حمايتي نکردند. يادم مي‌آيد زماني که وزير ورزش فعلي، رييس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري بود راف‌کات فيلم را برايشان پخش کردم اما دريغ از يک توجه. فقط ما را به آقاي ايوبي معرفي کردند و بعد هم به بنياد سينمايي فارابي ارجاع داده شديم که در آنجا نيز به نتيجه نرسيديم. او البته با اشاره به اينکه «اسکي‌باز» را سال 94 تمام کرده و با تشکر از عليرضا تابش (مديرعامل بنياد سينمايي فارابي) براي حمايت‌هايش در زمان مديريت جديد سازمان سينمايي تاکيد کرد:‌ يک نکته را به عنوان درد مي‌گويم که تا وقتي مسئولان يک جامعه دغدغه هنر ندارند و فقط دنبال طرح مسائل سياسي در رسانه‌ها هستند به هيچ جايي نخواهيم رسيد.

اين روحاني بازيگر و شاعر همچنين در پاسخ به اينکه با توجه به سختي‌هايي که به آن‌ها اشاره دارد، آيا بازهم در سينما حضور خواهد داشت؟ گفت:‌ من مصصم هستم چون با خون دل و اعتقاد اين فيلم را ساختم و فعلا هم مي‌خواهم در همين حوزه سينماي کودک به کارم ادامه دهم. حتي الان دو فيلم نامه خوب در دست دارم و بعد از جشنواره ‌هم پيشنهادهايي مطرح شده است.

طباطبايي با بيان اينکه « کارم را ادامه مي‌دهم چون جشنواره بعدي هم بايد براي ما باشد» درباره زمان اکران فيلم «اسکي‌باز» گفت: برنامه اوليه ما اکران فيلم در مهرماه است و تلاش مي‌کنيم در اين زمان فيلم را نمايش دهيم.

«اسکي‌باز» در جشنواره فيلم‌هاي کودک‌و نوجوان اصفهان جايزه بهترين فيلم، بهترين کارگرداني و بهترين بازيگري کودک در بخش بين‌الملل و نيز پروانه زرين بهترين فيلم بلند سينمايي مسابقه سينماي ايران و پروانه زرين بهترين بازيگري کودک را براي اميررضا فرامرزي به همراه داشت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان