تاریخ 1396/04/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
بزرگراه مشهد - تهران، مشکلي ديگر برايکشاورزان ميامي

به طور معمول ساخت راه‌ها و يا تعريض آن‌ها در هر جايي که صورت پذيرد، مقدمات رفاه مردم و يا توسعه آن منطقه را فراهم مي‌کند، اما ساخت بزرگراه تهران - مشهد در حاشيه شهر ميامي، دسترسي کشاورزان اين شهرستان به زمين‌هايشان را با مشکل روبرو ساخته است.

شهرستان ميامي در شرق استان سمنان با داشتن حدود 10 هزار هکتار زمين کشاورزي و سه هزار هکتار باغ، يکي از قطب‌هاي توليد محصولات کشاورزي و باغي اين استان است.

در حالي که کشاورزان و باغداران اين منطقه به خاطر کاهش بارندگي سال‌هاي گذشته و نيز نبود صنايع تبديلي با مشکلات زيادي دست و پنجه نرم مي‌کنند، مشکل دسترسي به زمين‌هاي کشاورزي، بر آن‌ها افزوده است.

به گفته کشاورزان ميامي، بزرگراهي که از حاشيه شهر ميامي گذر مي‌کند، موجب شده تا آن‌ها براي گذشتن از آن و نيز انتقال وسايل کشاورزي شان دچار مشکل شوند.

يکي از کشاورزان ميامي به ايرنا، گفت: کشاورزان براي گذشتن از جاده سراسري تهران - مشهد بايد از دوربرگرداني که در اين مسير قرار گرفته، عبور کنند، در حالي که رفت و آمد خودروها با سرعت حدود 110 کيلومتر مجالي براي گذشتن وسايل کندرو کشاورزي مانند تراکتور و تيلر نمي‌دهد.

رضا محمدي گفت: بارها تصادف‌هايي بين وسايل کشاورزي و خودروهاي عبوري روي داده و تلفاتي نيز برجاي گذاشته است.

شايد جانمايي دور برگردان در بلوار خليج فارس ميامي براي آسان سازي ورود و خروج مردم ميامي به اين بزرگراه انجام شده باشد، اما نگاهي به سرعت بسيار پايين وسايل کشاورزي مانند تراکتور، کمباين، تيلر و ديگر ادوات در مقايسه باخودروهاي پرسرعت، براي کشاورزان خطر آفرين است.

محمد صايمي يکي ديگر از کشاورزان ميامي با بيان اين که در اين محل يک پل هوايي براي عابران پيش بيني شده، گفت: به خاطر شيب تند پله‌ها، استفاده از آن براي عابران و به ويژه بيماران و کهن سالان بسيار سخت است.

وي گفت: از آن جا که حدود 60 درصد زمين‌هاي کشاورزي مردم ميامي در آن سوي بزرگراه قرار دارند، نياز است براي دسترسي کشاورزان در زمان‌هاي کاشت و به ويژه برداشت محصول، در اين نقطه زيرگذر ساخته شود.

حسين نوروزي يکي از اهالي شهرک شهيد سليمي ميامي هم به ايرنا گفت: ساخت زيرگذر علاوه بر کشاورزان، نياز اساسي اهالي اين شهرک و مردم روستاي جيلان نيز است.

عباسعلي اصغري عضو شوراي اسلامي شهر ميامي هم گفت: تاکنون نامه نگاري‌هاي زيادي براي ساخت زيرگذر که يکي از خواسته‌هاي مهم کشاورزان و اهالي روستاي جيلان است، انجام شده، اما نتيجه‌اي در بر نداشته است.

اصغري با بيان اين که، بارها اين موضوع در نشست‌هاي شوراي اداري مطرح شده است، افزود : موانعي بر سر ساخت اين زيرگذر وجود دارد که تا کنون ساخت آن را به تاخير انداخته است.

وي گفت: خريد منازل و مغازه‌هاي بخشي از اطراف بزرگراه يکي از مقدمات ساخت اين زيرگذر است که هزينه بالاي آن، شرايط را کمي دشوار مي‌کند.

امير تيموري سرپرست اداره راه و ترابري ميامي نيز با بيان اين که ساخت زيرگذر نياز به مطالعه دارد، به ايرنا گفت: تاکنون اقدامي در مورد ساخت زيرگذر صورت نگرفته است.

محمدمهدي کريمي فرماندار ميامي هم احداث زيرگذر در ميامي را ضروري دانست و افزود : مطالعه اين طرح امسال در دستور کار خواهد بود.

کريمي تصريح کرد : علاوه بر دسترسي کشاورزان به زمين‌هايشان، ساخت زيرگذر براي رفت و آمد آسان مردم روستاي جيلان به ميامي و نيز دسترسي مردم به ايستگاه قطار هم ضروري است.

فرماندار ميامي با بيان اين که ساخت زيرگذر با موانع زيادي روبرو است، افزود: با اين همه پيگيري‌هاي لازم انجام خواهد شد.

ميامي با بيش از40هزار تن جمعيت در شرق استان سمنان واقع است.

شهرستان ميامي با برخورداري از آب و هواي مساعد و منابع آبي فراوان و خاک حاصلخيز يکي از قطب‌هاي توليد محصولات راهبردي مانند گندم، جو، چغندرقند و ديگر محصولات در استان سمنان مي‌باشد.

سه هزار هکتار باغ‌هاي شهرستان ميامي بيشتر به کشت انواع ميوه‌هاي سردسيري مانند زردآلو اختصاص دارد، به طوري که سالانه بالغ بر 2هزارتن زردآلو از اين باغ‌ها برداشت مي‌شود.

سرويس شهرستان هاي روزنامه پيام استان سمنان


نسخه چاپي ارسال به دوستان