تاریخ 1396/04/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
ننه گِلي از 90دهه زندگي با قرآن مي‌گويد؛
روزانه 8جزء قرآن مي‌خوانم
عمر ?? ساله‌ام مديون قرآن است

ننه گِلي پيرزن 91 ساله اهل ميامي است که به دليل تلاوت مکرر قرآن کريم معروف شده، او در اين سن روزانه هشت جزء قرآن مي‌خواند و راز سلامتي جسم و روحش را همين معجزه الهي مي‌داند.

براي ديدار ننه گِلي بايد به خانه او در ميامي رفت، خانه‌اي کوچک اما باصفا که خشت خشتش از تلاوت‌هاي ننه گلي خاطره‌اي به يادگار دارد. ننه گلي را تقريباً همه مي‌شناسند به‌خصوص زن‌هاي ميامي که در جلسات قرآن خانگي آوازه‌اش را شنيده‌اند.

قرآن همدم ننه گِلي است

به گزارش مهر، براي قرائت قرآن حتي عينک هم نمي‌زند و راز اين سلامتي‌اش توکل به خدا، زندگي سالم و انس با قرآن است، در را که مي‌گشايند تدارکي براي ميزباني ديده‌اند با فرزندان و نوه‌هايش، از همان ابتدا سخن را نغز آغاز مي‌کند شيرين‌بيان است خوش‌گفتار و نيک کردار...

پيرزني تکيده و خميده اما سرزنده و شاداب، گويي قلب انساني 55 ساله در سينه‌اش نهفته است.

15سالي مي‌شود همسرش را از دست‌داده و در تنهايي سر مي‌کند فرزندانش دور او را مي‌گيرند اما همدمي ندارد جز قرآن کريم، تأکيد مي‌کند که نامش «شمسي سيامي بيم آباد» است معروف به ننه گِلي.

قلب مهرباني دارد چشماني نافذ و براق، صورتي با چين‌وچروک‌هاي فروان اما هنوز نماز شبش را ترک نمي‌کند، انس ننه گلي با قرآن از جنس عشق‌هاي فرازميني است عشق مخلوق به خالق، عشقي از جنس نور که در آن دل دادن درگرو رهايي از بند است، بندهايي که به‌ندرت در زندگي ننه گلي ديده مي‌شود شايد انس با قرآن نگذاشته تا اين ريسمان‌هاي زميني شکل گيرد. شايد بايد ننه گلي باشي تا بفهمي رهايي يعني چه؟ سبک‌بالي چه مزه‌اي زير دندانت مي‌آورد و عشق ورزيدن به خالق مي‌تواند چه جنسي داشته باشد شايد خودش بهتر از اين جنس سخن بگويد.

مشهد به دنيا آمدم

ننه گلي با يادآوري اينکه در ابتداي سال 1305خورشيدي و در مشهد به دنيا آمده است، مي‌گويد: 80، 90 سالي عمر دارم. پس از ازدواج در سنين جواني با مردي که اهل ديار ميامي بود به اين شهر آمدم و تا امروز قريب به 70 سال است که در ميامي سکونت دارم، 15 سال پيش همسر و همدمم کوله‌بار بست و از آن زمان تنها هستم.

زماني که از مسافري رفته سخن مي‌گويد به دستانش نگاه مي‌کند و مي‌گويد: بسيار مرا تشويق به قرآن‌خواني مي‌کرد، مرد مؤمني بود وفاداري او به قرآن کريم هميشه به ياد من مي‌ماند شايد او بهترين الگوي من در راه نزديک شدن به آيات الهي بود.

ننه گلي نوه و حتي نتيجه هم دارد. چهار فرزند، 16 نوه و 22 نتيجه حاصل عمر بابرکت اوست، ننه برکت زندگي‌اش را از قرآن مي‌داند و مي‌گويد: همه‌چيز ما از قرآن است، برکت، معنويت و نورانيت قرآن‌ همه‌چيز است، من اگر فرزندان سالم و صالح دارم به برکت همين قرآن و عنايات حق‌تعالي است، من از کودکي قرآن را دوست داشتم و والدينم به‌خصوص مادرم توجه زيادي به کلام‌الله مجيد داشت لذا از همان کودکي انس با قرآن را همراه دارم اين به من کمک مي‌کند تا امروز ثمره زندگي طولاني‌ام را از برکات الهي بدانم و بگويم که هر چه برکت در زندگي من هست، از قرآن کريم به دست مي‌آيد.

زيارت عاشورا برنامه روزانه

ننه گلي

برنامه روزانه ننه گلي ساده است شايد بي‌آلايش‌ترين روزها را در خلوت خود شب مي‌کند آن‌هم با چند کتاب... زيارت عاشورا، نمازهاي يوميه، تلاوت قران کريم و نماز شب، اين‌ها 24ساعت شبانه‌روز «ننه» را شکل مي‌دهند بعلاوه زمان‌هايي که از فرزندانش پذيرايي مي‌کند. همه ما با تفاوت‌هايمان در يک‌چيز مشترکيم از فقير تا غني، سياه تا سپيد همه 24ساعت در روز فرصت داريم نه کمتر نه بيشتر اما اين ننه گلي است که از تک‌تک لحظات روزش بهره مي‌گيرد.

او مي‌گويد: به همه فرزندانم قرآن آموختم همه‌شان با علاقه ياد گرفتند حتي روزگاري به من پيشنهاد معلمي قرآن هم شد اما همسرم موافقت نکرد و از آن موقع در منزل قرآن‌خواني مي‌کنم آن‌هم زياد... روزانه هشت‌تا 9 جزء تلاوت مي‌کنم هميشه نيز سعي کردم تلاوتم محدود به روخواني نبوده و با مفاهيم سروکار داشته باشم تا بدانم خداي متعال چه مي‌گويد. هرچند معتقدم قرآن را بايد با قلب ديد و شنيد و نه با چشم و گوش. من معتقدم قرآن باشد جامعه از گناه دور مي‌شود، جوانان امروز به دنبال سبک زندگي‌هاي عجيب‌وغريب هستند، مي‌خواهند امروزي باشند و خيلي کم به دنبال معنويات هستند البته هستند جواناني که واقعاً در اين مسير خوب بوده‌اند اما توقع ما بايد بيشتر باشد.

چرا ننه گِلي؟ براي تشويق بچه‌ها مي‌گفتم جايزه امروز اينکه بريم گِل بازي و کم‌کم به ننه گلي معروف شدم

يکي از سؤالاتي که از بدو ورود بايد از او پرسيد اين است که چرا ننه گلي او را صدا مي‌زنند چراکه در ادبيات کهن و معاصر ايران‌زمين ننه گُلي فراوان داريم اما ننه گِلي را شايد کسي نشينده باشد درباره اين امر مي‌گويد: زماني که جوان‌تر بودم و حوصله آموزش به بچه‌ها را داشتم براي اينکه بهتر مفاهيم الهي را ياد بگيرند به ترفندهايي دست مي‌زدم مثلاً براي تشويق بچه‌ها مي‌گفتم جايزه امروز اينکه بريم گِل بازي و کم‌کم به ننه گلي معروف شدم.

وي ادامه مي‌دهد: ترفندها در يادگيري بچه‌ها اثرگذارند از سوي ديگر گِل بازي مي‌تواند تجسم‌ بچه‌ها را از زندگي شکوفا کند. وقتي فرزندي يک حجم مي‌سازد و به آن دست‌وپا مي‌دهد اين در اصل خلاقيت خود را شکوفا مي‌کند. ننه گلي در 91 سالگي به‌گونه‌اي سخن مي‌گويد که گويي در برابر روان‌پزشکي امروزي نشسته‌اي آن‌قدر خوش‌بيان است و سليس سخن مي‌گويد که ترکش کار سختي است اما او هم به خاطر کهولت سن حوصله خاص خود را دارد.

دختران امروزي کمتر حوصله آموختن دارند

احساس مي‌کنم در اين زندگي پر تلاوت هرلحظه‌اي که پيش ننه گلي هستيم يک‌لحظه او را از قرآن دور ساخته‌ايم، اين امر در کنار کهولت سن او باعث مي‌شود تا از او سخنان پاياني را بشنويم: روزگاري حوصله فراواني داشتم حتي اولين کسي بودم که در ميامي بافتني با دست را به بانوان آموزش دادم اما امروز دختران جامعه ما کم‌حوصله شده‌اند اين است که امروز ما از پس تمام ابعاد زندگي‌مان برمي‌آييم.

ادامه مي‌دهد: در خانه تمام‌کارها بر عهده خودم است با اين سنم هنوز نيازمند کسي نيستم و براي اين امر بارها و بارها در روز خدا را شکر مي‌گويم، فرزندانم به من لطف دارند اما خودم نمي‌خواهم سربار کسي باشم از سوي ديگر تنها خواسته من اين است که قرآن از مهجوريت خارج شود، تأثير قرآن فراوان است چه در شنونده و چه در قاري، لذا بايد تلاوت قرآن را در بين جوانان ترويج داد.

اينجا خانه‌اي از نور است، خانه «ننه گِلي» که از گِل بازي با کودکان هم آموزش تلاوت مي‌ساخت، زني که در سختي و شادي به قرآن تکيه کرد و امروز در آستانه 100سالگي سلامتي و برکت زندگي‌اش را مديون قرآن است، چقدر کم‌پيدا مي‌شوند امروز اين ننه گلي‌هاي شهرمان.


نسخه چاپي ارسال به دوستان