تاریخ 1396/04/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
تمام موارد پيشگيرانه از بيماري تب کريمه در استان سمنان انجام شده است

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

مديرکل پدافند غيرعامل استانداري سمنان گفت: تمام اقدام‌هاي پيشگيرانه و مراقبتي براي مقابله با مشاهده و شيوع بيماري تب کريمه کنگو با همکاري تمام بخش‌هاي اجرايي استان انجام شده است.

ايرج کارخايي در نشست شوراي پدافند غير عامل استان سمنان در سالن مديريت بحران استانداري گفت: دستگاه‌هاي اجرايي استان براي مقابله با تب کنگو آمادگي کامل دارند و هيچ موردي از تب کنگو در استان سمنان مشاهده نشده است.

وي گفت: با توجه به مشاهده مواردي از بيماري تب کنگو در برخي استانها و به منظور پيشگيري از شيوع اين بيماري در استان سمنان تاکنون جلسات مختلفي با دستگاه‌هاي اجرايي استان برگزار شده است.

مديرکل پدافند غيرعامل استانداري سمنان بيان کرد: نشست‌هاي مختلفي با مسوولان دانشگاه هاي علوم پزشکي سمنان و شاهرود، ادارات کل دامپزشکي، حفاظت محيط‌زيست و نيز امور عشايري و ساير دستگاه هاي مرتبط براي پيش‌بيني تمهيدات لازم در اين خصوص برگزار شده است.

وي با بيان اينکه اداره کل دامپزشکي استان سمنان نسبت به برگزاري دوره‌هاي آموزشي براي فعالان بخش دام و نيز سمپاشي دامداري ها اقدام کرده است، افزود: يکي از موضوعاتي که مي تواند به پيشگيري هرچه بهتر اين بيماري کمک کند آگاه سازي جامعه در مورد آثار تب کريمه کنگو است.

کارخايي، با اشاره به اينکه ضوابط و الزامات پيشگيري از شيوع تب کنگو به کليه مراکز ذبح دام ابلاغ و کشتارگاه‌هاي استان به طور دقيق تحت نظارت قرار دارند، از آمادگي دانشگاه‌هاي علوم پزشکي استان براي مقابله با اين بيماري در صورت مشاهده موارد مشکوک خبر داد و افزود: اداره کل امور عشايري استان نيز موظف شده است، اقدامات لازم براي آگاه‌سازي عشاير در اين خصوص را انجام دهد و کليه دستگاه‌هاي استان سمنان براي پيشگيري و نيز درمان موارد احتمالي از آمادگي کامل برخوردار هستند.

وي تاکيد کرد: به طور جدي از ورود دام قاچاق به استان سمنان جلوگيري خواهد شد و اميدواريم مردم و رسانه‌ها عوامل اجرايي استان سمنان را در پيشگيري از شيوع اين بيماري ياري کنند زيرا اطلاع رساني و افزايش آگاهي عموم مردم، بهترين راه براي پيشگيري و مقابله با تب کريمه کنگو است.

کارخايي گفت: فرهنگ‌سازي در بين مردم با کمک صدا و سيما، رسانه ها، مطبوعات و فضاي مجازي به‌صورت هوشمندانه و هنرمندانه مي تواند از شيوع اين بيماري خطرناک جلوگيري کند.

مديرکل پدافند غيرعامل استانداري سمنان با اشاره به موقعيت مهم استان از لحاظ آب و هوايي و راه‌هاي ارتباطي و ورود و خروج محصولات غذايي و همجواير با استان‌هاي ديگر افزود: استان سمنان منطقه وسيع و داراي محصولات غذايي، کشاورزي و عشايري و محيط‌زيست وسيع است که مي‌طلبد تا مسائل مربوط با تهديدات زيستي مورد توجه بيشتري قرار گيرد.

بيماري تب کريمه کنگو يک بيماري مشترک انسان و دام و قابل پيشگيري است که با رعايت مسائل ايمني و بهداشتي مي‌توان از شيوع آن جلوگيري کرد.

در اين نشست با حضور محمود قنبري معاون امنيتي سياسي و اجتماعي استانداري سمنان، حسن اسلامي راد مدير کل امنيتي انتظامي و جمعي از مديران و کارشناسان دستگاه‌هاي اجرايي، گزارشي از اقدامات سازمان جهاد کشاورزي سمنان در حوزه پدافند غير عامل و عملکرد اداره کل دامپزشکي استان براي پيشگيري از بيماري تب کريمه کنگو ارايه شد.

با مصوبه اين شورا و به دستور محمود قنبري معاون امنيتي سياسي و اجتماعي استانداري سمنان، مقرر شد، براي پيشگيري از انتقال هر گونه بيماري به ويژه ويروس تب کريمه کنگو در شهرستان شاهرود، کشتارگاه بسطام تا زمان مجهز شدن به تجهيزات پيش‌سردکن تعطيل شود و عمليات کشتار دام به کشتارگاه شاهرود انتقال يابد و کشتارگاه شاهرود نيز در مدت 15 روز آينده سامانه پيش‌سردکن را مجهز و راه‌اندازي کند.

سم پاشي و ضد عفوني کردن دامداري هاي صنعتي و سنتي روستاها و حاشيه شهر‌هاي استان سمنان از سوي اداره کل دامپزشکي استان با همکاري نيروهاي بسيج، آموزش دهياران در ارتباط با چگونگي انتقال و خطرات بيماري تب کريمه کنگو و تشديد نظارت و کنترل ورود و خروج دام از سوي نيروي انتظامي از ديگر مصوبات اين جلسه بود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان