تاریخ 1396/04/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
چراغي که به خانه رواست
   نويسنده : محمد عليان

در اين روزهاي گرم تابستان که مدارس تعطيل شده، برخي از کودکان غيربومي و مهاجر بي‌سرپرست يا بد‌سرپرست در اين شرايط دشوار اقتصادي و گراني سرسام آور براي امرار معاش و کسب لقمه ناني در معابر عمومي و گذرگاه‌ها به ويژه اماکن زيارتي به مشاغل کاذب روي آورده که اين پديده اجتماعي هر ساله زنگ خطري است براي آينده کودک و نوجوان که جرم‌هاي متفاوت وي را تهديد مي‌کند. اين دستفروشي‌ها و گاهي اوقات تکدي گري اطفال در ميادين و چهار‌راه‌ها نه اين که براي کشور سرمايه‌دار و مقتدر همچون ايران عزيز ناخوشايند است؛ بلکه در رسانه‌هاي گروهي آن سوي آب‌ها که تصاوير و فيلم مستند توسط دست نشاندگان خارجي طراحي و در کانال‌هاي ضد بشري اکران مي‌شود، بازتاب عجيبي دارد که درشان و شوکت جامعه اسلامي نمي‌باشد.

خوشبختانه کشورمان داراي سرمايه‌هاي غني اعم از معادن، مخازن و درآمدهاي نفتي و غيرنفتي صادرات و واردات مي‌باشد که تحت هيچ شرايطي نمي‌توان کتمان کرد و لذا از اين درآمدهاي سرشار و نعمت‌هاي الهي کشورهاي فقير همسايه هم به ويژه در چند سال اخير بهره‌ها و سودهاي بي شماري بردند که همگان به اين نوع خدمات رساني و هداياي يوميه کشور سربلند ما ايران به دولت‌هاي همجوار نيازمند آگاهند و اين کمک‌هاي ارزنده و مساعدت‌هاي چشمگير به کشورهاي زيارتي عربي براي هر يک از هموطنان ما سربلندي – مباهات و غرور مي‌آفريند و در اين بخشندگي‌ها و سخاوت‌ها به مردم جنگ زده و تهي‌دست مسلمان همسايه هيچ شک و شبهه‌اي وجود ندارد و نام پرافتخار ايران اسلامي در صحنه همچنان خورشيد تابان مي‌درخشد و ما هم به اين غرور ملي ميهن خرسنديم اما چراغي که به خانه رواست آيا به مسجد حرام نيست؟

کودکي پابرهنه با لباس‌هاي کثيف در مراکز شهر فال حافظ، آدامس، بادکنک مي‌فروشد و غم نان در سر مي‌پروراند آيا مورد تهديد باندهاي خلافکار حرفه‌اي قرار نمي‌گيرد که قرباني هوس‌هاي شيطاني سودجويان شود؟

آيا کانگسترهاي بي‌دين و ايمان اين کودک را براي حربه مافياي مواد مخدر و... در تله نمي‌اندازند؟ آيا تير و کمان گرگ صفتان و سوداگران مرگ که در جامعه عين کرم کثيف مي‌لولند قلب کوچک طفل بي‌گناه و معصوم را نشانه نمي‌گيرد؟

البته نمونه‌هاي زيادي در کانون اصلاح و تربيت‌ها داريم که مشت نمونه ي خروار است نوجواني گرسته و درمانده که در پارک‌ها و بوستان‌ها سرگردان است و در تهيه يک ساندويچ کم ارزش مي‌سوزد چگونه در دام تبهکاران خونخوار وحشي گرفتار نخواهد شد.

در اين فصل گرما و تعطيلات تابستاني برنامه‌هاي سرگرم کننده آموزش و پرورش براي پرکردن اوقات فراغت کودکان و نوجوانان چيست؟ و چه راهکار مناسبي از سوي کارشناسان کودک انجام گرفته است؟

مگر اين خردسالان که براي فروش چند شاخه گل و.. به رهگذران عجز و ناله و زاري سر مي‌دهند فرزندان اين آب و خاک نيستند؟

از طرفي کودک نازپرورده بعضي‌ها در ناز و نعمت و پر قو و مسافرت تابستاني همراه خانواده خود روزگاري خوش را در خارج از کشور مي‌گذراند از طرفي ديگر نوجواني نگون‌بخت و فراموش شده شب سياه و تاريک خود را روي صندلي پارک‌ها و بوستان‌ها با شکم گرسنه به صبح برساند. آيا هر دو جانسوز نيستند؟ لازم بود براي پرکردن اوقات و جمع‌آوري و سامان‌دهي اين نونهالان معصوم که سرمايه‌هاي فرداي ميهن اسلامي ما هستند، برنامه‌اي مناسب تدارک ديده شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان