تاریخ 1396/04/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
نايب رئيس فدراسيون صنعت نفت خبر داد
پيشنهاد سرمايه‌گذاري يک ميليارد دلاري دانمارک به ايران

نايب رئيس هيات مديره فدراسيون صنعت نفت ايران گفت: کشور دانمارک پيشنهاد يک ميليارد دلار مشارکت سرمايه‌گذاري در طرح‌هاي ايران ارائه کرده است که بزودي برقراري ارتباط را در اين زمينه شروع مي‌کنيم.رضا پايدار به ايرنا گفت: بالاترين ابراز علاقه براي سرمايه‌گذاري در کشورمان از کشورهاي اتريش، نروژ، سوئد، انگلستان، آلمان و به صورت خيلي محدود از ايتاليا و اسپانيا دريافت شده است .

وي درباره اقدام‌هاي انجام شده در سال‌هاي 1393 تا 1395 گفت: اقدام‌هاي انجام شده درباره پروژه‌هاي حوزه نفت، گاز، پالايش و پتروشيمي‌به دو دسته پروژه‌هاي بالادستي و پايين دستي تقسيم مي‌شود. نايب رئيس فدراسيون صنعت نفت افزود: در بخش بالادستي تعداد پروژه‌هايي که در حال حاضر از اولويت برخوردارند 53 پروژه است که مجموعه اين پروژه‌ها، محل اجرا و کارفرما که به شکل عمده شرکت ملي نفت ايران است، آماده شده و همچنين مجموع منابع مالي براي جذب سرمايه‌گذاري خارجي 108 ميليارد دلار برآورد شده است. وي تصريح کرد: انتظار ما اين است اين مبلغ حداکثر در سه تا پنج سال آينده محقق شود که اين امر زمينه ساز ايجاد سرمايه‌گذاري‌هاي آتي در برنامه بعدي است.

پديدار بيان کرد: در بخش پايين دستي دو زمينه فعاليت يکي در بخش توسعه پالايشگاه و ديگري در بخش توسعه صنعت پتروشيمي‌داريم که در بخش توسعه پالايشگاه‌ها وضعيت سطح نگهداشت موجود مدنظر است که در اين راستا بايد تجهيزات پالايشگاه‌ها به روز شود و از لحاظ کيفي استانداردهاي جهاني يورو 4 و 5 را تامين کنند و ديگري روند افزايش مصرف است. وي گفت: اگر چه پالايشگاه ستاره خليج فارس به عنوان بزرگ ترين پالايشگاه کشور با ميعانات گازي است که مي‌تواند بنزين را با استاندارد يورو 4 توليد کند ، سه واحد (ترين) که واحد اول 120 هزار بشکه است و واحدهاي بعدي با همين ميزان 360 هزار بشکه را دربرمي‌گيرد که در مرحله مقدماتي است و پروژه نياز به تامين سرمايه براي تکميل دارد.

نايب رئيس فدراسيون صنعت نفت گفت: پنج پالايشگاه ديگر در استان‌هاي خوزستان، گلستان، فارس (پروژه پارس)، آناهيتا (در استان کرمانشاه) و پالايشگاه شهريار (در استان آذربايجان شرقي) به سرمايه‌گذاري نياز دارد که در مراحل مقدماتي است و مي‌تواند کشور را از واردات مواد هيدروکربني مورد نياز بي نياز کند.

وي تصريح کرد: نکته ديگر زنجيره ارزش افزوده توليد است که خام فروشي نکنيم و نفت خام خود را به فرآورده تبديل و بعد فرآورده را صادر کنيم و در بخش پاياني که پتروشيمي‌است با شروع دولت يازدهم 67 پروژه نيمه تمام در اختيار داشتيم که در صورت تکميل آنها 50 ميليون تن به ظرفيت توليد محصولات پتروشيمي‌کشور اضافه مي‌شد.

پديدار افزود: ميانگين پيشرفت کار پروژه‌هاي نيمه تمام پتروشيمي‌به ارث رسيده به دولت يازدهم حدود 20 درصد بود و به دليل نبود منابع مالي همه اينها متوقف شده بودند.

ادامه در صفحه 7


نسخه چاپي ارسال به دوستان