تاریخ 1396/04/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
با حضور رئيس کل بانک مرکزي صورت گرفت
بررسي وضعيت موسسات مالي و اعتباري در جلسه غير علني بهارستان
مهلت يک هفته‌اي مجلس به بانک مرکزي براي حل سريع مشکلات

گروه سياسي‌: ديروز بهارستان با جلسه غير‌علني کار خود را آغاز کرد. بررسي وضعيت موسسات مالي و اعتباري با حضور رئيس کل بانک مرکزي در دستور کار جلسه غير علني مجلس به رياست علي لاريجاني بودتا سيف درباره آخرين وضعيت موسسات اعتباري کاسپين، فرشتگان و آرمان به ارائه توضيحاتي بپردازد.

مدتي است وضعيت موسسات مالي و اعتباري به معضلي تبديل شده که روزي نيست خبري از نارضايتي مردم از بلاتکليفي پول‌هايشان در اين موسسات منتشر نشود. تحصن‌هاي پي در پي و حتي راهپيمايي سپرده گذاران در اين موسسات ورشکسته ، سبب شد تا مجلس به صورت جدي‌تر به ميدان بيايد. جلسه غير‌علني ديروز مجلس هم در راستاي همين پيگيري‌ها براي حل مشکل اين سپرده گذاران برگزار شد.براين اساس نمايندگان مجلس در جلسه غيرعلني با رئيس کل بانک مرکزي بر لزوم حل مشکل سپرده‌گذاران موسسات مالي و اعتباري به خصوص کاسپين، فرشتگان و آرمان تأکيد کردند. البته با توجه به اينکه بانک مرکزي براي پرداخت سپرده‌هاي سپرده‌گذاران خط اعتباري باز کرده است، اين موضوع از سوي نمايندگان مطرح شد که چطور مي‌توان اين خط اعتباري را افزايش داد. طبق اعلام بانک مرکزي در مرحله اول مبالغ سپرده‌گذاران تا سقف 50 ميليون و سپس تا سقف 100 ميليون پرداخت خواهد شد که بايد اين پرداخت‌ها از محل دارايي‌هاي موسسات اعتباري مربوطه باشد که چون هنوز دارايي‌ها شناسايي و کشف نشده، بانک مرکزي خط اعتباري را باز کرده است که نمايندگان در اين جلسه بر اين موضوع تأکيد دارند که چطور مي‌توان حتي با فرض کشف دارايي‌ها خط اعتباري بيشتري را براي پرداخت سپرده‌هاي سپرده‌گذاران ايجاد کرد زيرا اين امکان وجود دارد که دارايي موسسات کفايت نکند.

رئيس مجلس شوراي اسلامي هم با آغاز جلسه علني در توضيحاتي کوتاه درباره نشست پشت درهاي بسته مجلس ، از مهلت يک هفته‌اي قوه مقننه به بانک مرکزي براي حل هرچه سريعتر مشکل سپرده‌گذاران موسسات مالي و اعتباري سخن گفت. علي لاريجاني گفت: از ساعت 8 با حضور رئيس کل بانک مرکزي براي رسيدگي به مشکلات مردم و کساني که در موسسات مالي و اعتباري سپرده‌گذاري کرده‌اند، جلسه غير علني داشتيم.

نماينده مردم قم در مجلس افزود: معضل موسسات مالي از سوي مجلس توسط آقاي پزشکيان دنبال مي‌شود که در اين جلسه گزارش ارائه کرد و رييس کل بانک مرکزي نيز تدابيرش را اعلام کرد همچنين تعدادي از نمايندگان نيز راه‌حل‌هاي پيشنهادي خود را براي حل مشکل ارائه کردند.

رييس مجلس شوراي اسلامي خطرنشان کرد: در مجلس اين نظر اعلام شد که در اسرع وقت به نحو عام اين مشکل بايد حل شود. براي اين کار اگر نياز به تصميم‌گيري مجلس و ساير بخش‌هاي کشور بود تا هفته آينده نظر خود را به دولت اعلام کنند و اگر دولت توانست مشکل را حل کند، اين کار را انجام دهد. لاريجاني تاکيد کرد: از بانک مرکزي خواستيم با سرعت اين مشکل را حل کنند. اميدوارم در هفته آينده اين مشکل حل شود. اما اين نشست حاشيه‌اي هم در پي داشت. چند خبرگزاري اصولگرا مدعي شدند که يکي از نمايندگان مجلس هنگام خروج ولي‌الله سيف رييس کل بانک مرکزي با او درگير شده و اين درگيري تا حدي بوده که تنها با پادرمياني نمايندگان اصلاح‌طلب ختم شده است!

اين شايعه اما با واکنش روبرو شد. کاظم دلخوش اباتري در گفت‌وگو با ايلنا، با اشاره به انتشار برخي شايعات درباره درگيري نمايندگان با رييس کل بانک مرکزي در انتهاي نشست غيرعلني امروز مجلس که به‌منظور بررسي وضعيت موسسه‌هاي مالي و اعتباري برگزار شد، اعلام کرد: هيچ‌گونه درگيري در صحن پيش نيامد. نماينده اصولگراي صومعه‌سرا در مجلس شوراي اسلامي در پاسخ به اين سوال که آيا نماينده مشهد هنگام خروج سيف از صحن با او درگير نشده است، گفت: بنده در آن لحظه آن‌جا حضور داشتم و به شما مي‌گويم که هيچ درگيري اتفاق نيافتاده است.

عضو کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي تصريح کرد: مجلس محل بحث و تبادل‌نظر نمايندگان و مسئولان است و اين مسائل جايي در صحن ندارد و بنده نيز باوجود آن‌که در کنار آقاي سيف حضور داشتم، چنين چيزي نديدم.

اکبر رنجبرزاده ديگر نماينده اصولگراي عضو شوراي مرکزي فراکسيون نمايندگان ولايي نيز نسبت به اين درگيري ابراز بي‌اطلاعي کرد. اين عضو هيات رييسه مجلس شوراي اسلامي درباره بروز درگيري هنگام خروج رييس بانک مرکزي از صحن مجلس، گفت: بنده متوجه اتفاقي نشدم!

اما پيگيري‌هاي نمايندگان فقط به اينجا ختم نشد و سوال 61 نماينده از وزير اقتصاد درباره دليل عدم پيگيري مشکلات سپرده‌گذاران موسسات مالي و اعتباري نيز اعلام وصول شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان