تاریخ 1396/04/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
رئيس‌جمهوري:
تامين سلامت مردم تنها برعهده وزارت بهداشت نيست
سازنده موشک‌هاي پرتاب شده دولت است

رييس جمهور تصريح کرد که سازنده موشک‌هايي که اخيرا پرتاب شده دولت و وزارت دفاع است و بخش اقتصادي کشور پول آنها را تأمين مي‌کند.

به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني، رييس جمهوري کشورمان صبح ديروز(سه‌شنبه) در جشنواره عمران سلامت که در سالن اجلاس سران برگزار شد با اشاره به توجه دولت يازدهم به بخش سلامت، اظهار کرد: در دولت يازدهم از آغاز و با وجود مواجهه کشور با مشکلات مختلف از جمله وضع پيچيده اقتصاد،‌ رکود تورمي، تحريم‌ها، وضعيت محيط زيست و نگراني‌هاي آن و مشکلاتي که در بخش سلامت با آن مواجه بوديم، موضوع سلامت را يکي از دستور کارهاي اصلي خود قرار داديم.

وي با بيان اينکه موفق شديم تقريباً در 6 ماهه دوم سال 92 براي مسائل مهم و اساسي کشور تصميم‌گيري کنيم، خاطرنشان کرد: برخي از تصميمات اتخاذ شده در آن زمان به موقع و در چارچوب‌هاي پيش‌بيني شده اجرا و برخي ديگر نيز با تأخير اجرايي شدند. اما به لطف خدا موردي وجود ندارد که نتوانسته باشيم از پيچ و خم‌هاي مشکلات عبور کنيم. رييس‌جمهور همچنين با اشاره به اقدامات دولت در زمينه مذاکرات هسته‌اي و رفع تحريم‌هاي اعمالي گفت: رفع تحريم‌ها نخستين گامي بود که لازم بود آن را حل و فصل کنيم. گرچه ممکن است برخي در مقام سوال حرف‌هايي در اين زمينه بزنند اما تحريم‌ها عاملي بود که حتي بخش‌هاي تجهيزات پزشکي، دارو و مواد اوليه داروسازي را با مشکلاتي مواجه کرده بود. فشار تحريم‌هاي خارجي که بي‌رحمانه‌ نسبت به مردم ايران وضع شده بود بر کشور و برخلاف ادعاي دنياي غرب اين فشارها نه بر دولت بلکه بر زندگي مردم وارد مي‌شد.

روحاني اظهار کرد: زماني که نفت تحريم مي‌شود و درآمدهاي کشور کاهش مي‌يابد اين در همه خدمات دولت تأثير مي‌گذارد. با وجود اينکه نفت و ماليات هزينه‌هاي دولت را تأمين مي‌کند، زماني که درآمد نفتي و رشد اقتصادي وجود ندارد، اخذ ماليات بسيار سخت و گاهي ناممکن مي‌شود. به همين دليل تصميم ما در ابتداي دولت بر اين شد که ظرف يک سال مسأله تحريم‌ها را با مذاکره حل کنيم.

رييس‌جمهوري با تأکيد بر اينکه من به اين راه کاملاً اطمينان داشتم و مي‌دانستم که مي‌توانيم در اين مسير موفق شويم،‌ خاطرنشان کرد: به طور موقت در کمتر از 100 روز توانستيم به توافقي موقتي دست يابيم. براي دستيابي به توافق دائم نيز به مدت يک سال زمان پيش‌بيني کرده بوديم. با وجود اينکه اين اتفاق امکان پذير بود ولي يک سري پيچ و خم‌ها ايجاد شد که موجب طولاني‌تر شدن مذاکرات گرديد.

روحاني گفت: موضوع اول ما در رفع تحريم‌ها اين بود که ملت ايران با قدرت وحدت و پشتيباني خود از ديپلمات‌هايشان در برابر قدرت‌هاي بزرگ جهان، قدرت پيروزي دارد و اين قدرت را به نمايش گذاشته است.

وي در ادامه با اشاره به برخي مخالفت‌ها با وزير امور خارجه و ديپلمات‌هاي کشورمان در جريان مذاکرات هسته‌اي تصريح کرد: زماني که در کشور بخواهيم در امر مهمي به پيروزي دست يابيم به حضور و موافقت مردم و همچنين حمايت و هدايت‌هاي رهبري و فداکاري کارگزاران نيازمند هستيم. در همين راستا چنانچه که بنا بود وزير امور خارجه با چهارتا فحش و شعار از ميدان خارج شود برجامي تحقق پيدا نمي‌کرد. گرچه برخي در سايت‌ها و روزنامه‌هاي خود و همچنين در مراسم 22 بهمن و در خيابان‌هاي تهران به وزير امور خارجه ما توهين کردند اما آدم نبايد به خاطر شعار عده‌اي از ميدان خدمت خارج شود. رييس‌جمهوري ادامه داد:‌ فحش دادن‌ها و اهانت‌هاي عده‌اي معدود به خاطر تلاش و کوشش مثمر ثمر براي کشور است. روحاني با بيان اينکه فکر مي‌کنيد اگر کسي بخواهد در کشور تحولي ايجاد کند آمريکايي‌ها،‌ اسرائيلي‌ها و برخي کشورهاي معاند منطقه او را آزار نمي‌دهند؟ اظهار کرد: ما بايد خود را براي همه سختي‌ها آماده کنيم. براي ما هدف نهايي کشور، ملت ايران، منافع ملي و نظام جمهوري اسلامي ايران است. ما در منطقه و خارج از آن دشمناني داريم که بايد در مقابله با آنها با يکديگر حرکت کنيم و دست به دست يکديگر دهيم.

رييس‌جمهوري تأکيد کرد: نبايد در برابر عده‌اي قليل که متأسفانه بلندگوهاي بزرگ را به ناحق در اختيار دارند بترسيم؛ چرا که ما ملتي بزرگ و ايثارگر هستيم و توانسته‌ايم نه تنها در برابر مشکلات روي پاي خود بايستيم بلکه به ملت‌هاي منطقه نيز کمک کنيم. وي در ادامه صحبت‌هاي خود به حمايت‌هاي همه جانبه دولت جمهوري اسلامي ايران از دولت‌هاي عراق و سوريه اشاره و خاطرنشان کرد: در سخت‌ترين شرايط اقتصادي دولت ايران به ملت عراق کمک کرد؛ اين کمک فقط به معناي فداکاري جاني نيست، گرچه که عده‌اي با جان فداکاري مي‌کنند و بايد از آنها قدرداني کنيم اما چه کسي حقوق اين افراد و سلاح‌هاي آنها و همچنين پول تأمين تمام اسلحه‌هاي مورد نياز عراق براي مبارزه با داعش و تأمين پول مورد نياز مردم سوريه را در شرايط تحريم اقتصادي تأمين کرده است؟ رئيس دولت تدبير و اميد همچنين با اشاره به حمله موشکي اخير نيروهاي نظامي کشورمان به برخي پايگاه‌هاي تروريستي داعش در سوريه،‌ افزود: ما مي‌شنويم که موشکي از خاکمان حرکت کرده و مرکزي از مراکز تروريستي را هدف قرار داده است؛ آنهايي که اين موشک را پرتاب کرده‌اند، تلاش و فداکاري‌هايي کرده‌اند اما سازنده موشک‌ها دولت و وزارت دفاع است و بخش اقتصادي کشور را نيز پول آنها را تأمين مي‌کند.

روحاني با تأکيد بر اينکه کار بزرگي در زمينه تجهيز نيروهاي نظامي به سلاح‌هاي راهبردي انجام شده است، خاطرنشان کرد: همانطور که وزير دفاع اعلام کرده‌اند سلاح‌هاي راهبردي ساخته شده در دولت يازدهم حدود 80 درصد کل ميزان قبلي است، منتها ما در برخي بخش‌ها نياز نمي‌بينيم که زياد به مردم توضيح دهيم.

وزير بهداشت نيز در اين همايش دو مطالبه حوزه سلامت مبني بر «تجميع صندوق‌هاي بيمه‌اي» و همچنين «پايدار شدن منابع سلامت» که براي ادامه طرح تحول ضروري است را خطاب به رييس‌جمهور اعلام کرد.

سيدحسن هاشمي گفت: طي چهار سال گذشته تيمي متشکل از متخصصان مختلف حوزه سلامت در خدمت مردم و دولت بودند؛ به طوريکه تاريخ وزارت بهداشت هيچ‌گاه اين تعداد از عالمان اين رشته را در ستاد و مراکز استاني به کار نگرفته بود. اين افراد توانستند طرحي بي‌نظير را در تاريخ اين سرزمين اجرا کنند و رضايت بيش‌از 80 درصدي مردم بويژه محرومان را به دست آورد. نتيجه اين رضايت را در انتخابات پرشور رياست‌جمهوري ديديم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان