تاریخ 1396/04/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
«مشق‌ روز» شمار50
   نويسنده : سيد‌رضا اکرمي

در ضيافتي شرکت کردم که يک جوان عزيز حافظ قرآن مي‌توانست از يک کلمه سوره بقيه آيات را بخواند و از شماره صفحه نام سوره و آيات سوره را اعلام دارد و از دو صفحه قبل و بعد سوره خبر دهد و احاطه ويژه‌اي در مورد قرآن مجيد داشت و مي‌گفت يک ساله قرآن را حفظ کردم و هر روز دو جزء قرآن را تلاوت مي‌نمايم. راستي انسان استعداد ويژه‌اي دارد که مي‌تواند به شگفتي‌ها برسد و آيت‌ پروردگار شود.

مسافري داشتم که چند روزي به دامغان رفته بود و نقل مي‌کرد از چشمه علي و تاريخانه و خانه‌هاي قديمي و از جمله کوير حسن‌آباد که معدن نمک و استخر نمک دارد که در شب‌هاي مهتابي ديدني مي‌باشد و مي‌بايست ميراث فرهنگي راه و چاره‌اي براي معرفي اين مناطق به مردم و گردشگران بينديشد و جمله‌اي از آقاي استاندار نقل مي‌کرد که تابلويي در پرور نصب کرده‌اند که جاده‌ها و مسيرها و مناطق «معبر»‌ نباشند بلکه مقصد باشند و مردم و مسافران عزيز بايستند و منطقه و حيات وحش را تماشا کنند و چشمه‌علي که هفتصد ليتر آب در آن مي‌جوشد و حرکت دارد را از نزديک ببينند و ابر شاهرود و منطقه توسکستان را تماشا کنند که در زمان برف منطقه‌اي ديدني مي‌باشد و براي فرماندار و نماينده شاهرود و گرگان جهت احداث پمپ بنزين و سي‌ان‌جي نوشتم و خواستم اين جاده بالاي صدکيلومتر، مرکز سوخت مي‌خواهد که تا حال نشده است.

ستوني در صفحه کيهان 14/4/96 ديدم با عنوان ديروزنامه‌هاي زنجيره‌اي که از روزنامه‌هاي مختلف مطالبي را وارده و به تحليل مطالب آن پرداخته است. قرآن مجيد به لقب دادن منفي «روزنامه به ديروز‌نامه و زنجيره‌اي» به افراد نهي مي‌کند «وَلَاتَنَابَزُوا بِالْأَلْقَابِبِئْسَ الِاسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإِيمَانِ، حجرات» و مسلمانان پيرو قرآن و مومن نبايد از اين برچسب‌زني استفاده کنند. اگر نقدي بر نوشته‌اي و گفته‌اي دارد بايد عالمانه، ناصحانه، خيرخواهانه و دل‌سوزانه وارد ميدان نقد شود و پيشنهاد‌هاي مناسب براي موارد انتقاد ارائه نمايد.

به مناسبت سومين سالگرد وفات آيت‌الله محمدي گيلاني، آيات 21 به بعد سوره رعد «انما يتذکر اولو الالباب» را برگزيدم و او را يکي از دارندگان فکر، فهم و فقه معرفي نمودم و خداوند در آيات بعدي 9 صفت از فرهيختگان را وفاکنندگان به عهد خدا و ثابت قدم بودن در ميثاق و پيمان و صابران خداجوي و برپادارندگان نماز و انفاق‌کنندگان در علن و پنهان و دارندگان صله و ارتباط با خويشاوندان و دارندگان خشيت دروني از خداوند و ترس‌داران از بدحسابي و در نهايت با نيکي بدي را پاسخ مي‌دهند و بي‌شک اين انسان‌ها فرجام و پايان نيک دارند و پايان نيک آنها بهشت خداوند است که به درون آن مي‌روند و پدران و همسران و نوادگان خود را به همراه دارند و فرشتگان الهي بر آنها وارد شده و بر آنها درود مي‌فرستند و بدانيم پايان نيک «فنعم عقبي الدار» و فرجام نکو اين است. اين آيات منشوري نکو مي‌باشد.

جزوه پالتويي در موضوع جامعه‌آفريني قرآني تاليف آقاي محمد‌علي زم را مي‌خواندم که در آن آمده، قرآن کتابي است با موضوع خدا، انسان ، جهان، جامعه و حرکت که در آيات نخستين وحي الهي «اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذِي، خَلَقَ خَلَقَ الْإِنْسَانَ مِنْ عَلَقٍ، اقْرَأْوَرَبُّكَالْأَكْرَمُ، الَّذِي عَلَّمَ بِالْقَلَمِ، لَّمَ الْإِنْسَانَمَا لَمْ يَعْلَمْ» ديده مي‌شود و خداوند از انسان مي‌خواهد که اهل گفتن و نوشتن درباره خود و خالق خويش باشد و از جامعه رستن و جٌستن و جستن مي‌طلبد و از وي مي‌خواهد همه توليدات فرهنگي ، صنعتي و اقتصادي خود را بر سه اصل طيب و حلال و صلاح و مصلحت قرار دهد.

مسلمان را بايد در منطقه آزاد «ليسخلفنهم في‌‌الارض» و کره وسيع جهان و منطقه بسته «وضاقت عليهم انفسهم» و زندان و دربند و حصر و در دنياي مدرن و وسعت يافته و عقب مانده و وسعت نيافته مسلمانان دانست و براي خود عزت و حرمت و مکنت داشته باشد و اگر گرداگرد خود فتنه، فساد، فسق، فقر و فلاکت ديد، به قرآن روي آورد و با رهنمودهاي قرآني خود را آزاد سازد و منطقه آزاد فقط اقتصادي نباشد و سيماي ايران اسلامي را يک چهره منفور اتمي و عامل تهديد جهاني نجات و به منطقه متصف به داشتن فکر ،منطق، مرام و عقلانيت و محقق هسته‌اي براي موارد مسالمت‌آميز برساند.

در گفتمان‌سازي قرآني، جهاد فرهنگي و عقيدتي و اخلاقي بر جهاد نظامي برتري دارد و خودسازي را جهاد اکبر مي‌داند و جهاد نظامي را جهاد اصغر و کار فرهنگي را جهاد کبير «و جاهدهم به جهادا کبيرا» مي‌داند. امام علي(ع) شش ماه قبل از ماجراي درگيري صفين پيام فرستاد و نامه نوشت و دعوت کرد و پس از آن ناگزير به پيکار شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان