تاریخ 1396/04/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
استاندار:
تغيير الگوي کشت در استان سمنان بايد به گفتمان و فرهنگ تبديل شود

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

استاندار سمنان با اشاره به اينکه تغيير الگوي کشت بخش کشاورزي اين استان بايد به گفتمان و فرهنگ تبديل شود، گفت: بايد با برنامه‌ريزي و توسعه سيستم هاي نوين آبياري و تغيير الگو در بخش کشاورزي منابع آبي استان را مديريت کنيم.

محمد‌رضا خباز افزود: تغيير الگوي آبياري براي کشاورزي که بيش از نيم قرن با روش‌هاي سنتي زمين خود را آبياري کرده نيازمند برنامه‌ريزي و آموزش است و بايد در يک برنامه و به صورت کامل کارشناسي و علمي انجام و به گفتمان و فرهنگ تبديل شود.

وي اظهارداشت: با توجه به اين که کشور ما داراي کمبود منابع آبي و خشکسالي است و ميزان بارندگي سالانه نيز کاهش يافته، استفاده بهينه از منابع موجود و تغيير الگوي آبياري بخش کشاورزي امري ضروري است.

وي بر انسداد چاه هاي غيرمجاز و مهار آب هاي هرز در استان براي رفع بخشي از مشکل کم آبي تاکيد و اضافه کرد: خوشبختانه تعداد چاه آب کشاورزي غيرمجاز به حداقل رسيده و استان در اين بخش نسبت به ساير استان‌ها در وضعيت مطلوبي قرار دارد.

استاندار سمنان نصب کنتور‌هاي هوشمند و فهام را يکي از راهکارهاي مديريت منابع آبي استان برشمرد و گفت: استان سمنان در اين بخش اقدامات خوبي انجام داده و بنا بر گزارش رسيده عمده چاه‌هاي آب کشاورزي مجهز به کنتورهاي هوشمند و حجمي شده است.

خباز با بيان اين که حدود 70 درصد کسري مخازن دشت هاي استان سمنان با تجهيز چاه هاي آب کشاورزي به کنتور هوشمند و فهام جبران مي شود، گفت: از مجموع 2 هزار و 600 حلقه چاه کشاورزي در استان سمنان، 596 حلقه چاه با بيش از 20 درصد اضافه برداشت وجود دارد که بايد به کنتور هوشمند تجهيز شود.

وي با اشاره به اين که نصب کنتورهاي هوشمند در تعادل بخشي و احياي منابع آب بسيار موثر است، افزود: در صورت تکميل تجهيز همه چاه ها به کنتورهاي هوشمند و شارژ و بهره‌برداري از آن ها امکان جلوگيري درصد قابل توجهي از کسري مخزن دشت ها در استان ميسر مي‌شود.

خباز با بيان اين که همدلي و همزباني ويژه اي براي رفع مشکل کم‌آبي و خشک‌سالي در استان وجود دارد، اظهار کرد: در بحث تأمين و استفاده بهينه از منابع آب در اين استان نيازمند هم‌افزايي و همراهي مردم در همه بخش‌ها و دستگاه‌هاي اجرايي مرتبط هستيم ضمن اين که مي‌توانيم نسخه جديدي براي حل بحران آب تهيه و ارايه شود.

در استان سمنان حدود يک ميليارد و 250 ميليون مترمکعب آب در سال توليد مي شود که 87 درصد در بخش کشاورزي، حدود هشت درصد در بخش صنعت و خدمات و حدود پنج درصد در بخش آب آشاميدني مصرف مي شود.از 26 دشت موجود در استان سمنان 13 دشت نقطه بحراني و ممنوعه براي برداشت تشخيص داده شده که هرگونه برداشت آب در اين دشت‌ها ممنوع است و ساير دشت‌ها با وجود ممنوعه نبودن، فاقد ظرفيت آبي است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان