تاریخ 1396/04/18 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
معاون ستاد مبارزه با قاچاق:
درآمد گمرک در دولت يازدهم 150 درصد افزايش يافت

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

معاون برنامه‌ريزي نظارت و هماهنگي اقتصادي ستاد مرکزي مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور گفت: با وجود کاهش 40 درصدي واردات و کاهش تعرفه در دولت يازدهم، درآمدهاي گمرک از محل حقوق ورودي در سال 95 نسبت به سال 92 حدود 150 درصد رشد داشت.

سيدعليرضا گلستاني‌زاده در گفت‌و‌گو با خبرنگاران افزود: درآمد گمرکي کشور در سال 92 حدود هفت ميليارد و 500 ميليون تومان بود که اين آمار در سال 95 به حدود 18 ميليارد و 100 ميليون تومان رسيد.

وي با بيان اينکه حجم واردات به کشور در سال 92 حدود 49.7 ميليارد دلار، در سال 93 حدود 53.6 ميليارد دلار در سال 94 حدود 41.5 ميليارد دلار و در سال 95 حدود 43.7 ميليارد دلار محاسبه شده است، تاکيد کرد: کاهش 50 درصدي حجم قاچاق کالا از 25 ميليارد دلار در سال 92 به 12.6 ميليارد تومان در سال 95 يکي ديگر از دستاوردهاي مهم دولت تدبير و اميد در مبارزه با قاچاق ارز و کالا براي کمک به چرخه اقتصادي داخلي بود.

گلستاني زاده يادآورد شد: قاچاق کالا و ارز در سال 84 حدود 6 ميليارد دلار ارزيابي شده بود، اين رقم در سال 87 به 19.2 ميليارد دلار رسيد و در سال 89 ميزان قاچاق کالا بين 21 تا 22 ميليارد دلار محاسبه شد و در سال 95 اين ميزان به 25 ميليارد دلار افزايش يافت.

معاون برنامه ريزي نظارت و هماهنگي اقتصادي ستاد مرکزي مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور افزود: در دولت يازدهم حجم کشفيات قاچاق نسبت به کل قاچاق از يک درصد در سال 92 به حدود 30 درصد در سال 95 افزايش يافت.

وي بيان داشت: با توجه به آمار کشفيات در کوتاه مدت در سه ماه اول 96 در برخي از کشفيات کالاها رشد قابل‌توجهي به وجود آمده است و با توجه به راه‌اندازي سامانه‌هاي متعدد و با نظارت بيشتري که انجام مي گيرد اميد است تا حجم ورودي قاچاق کاهش يابد.

وي گفت: پوشاک و کالاهاي نساجي مانند کيف، کفش، لباس و پتو بيشترين حجم قاچاق کالا را تشکيل مي‌دادند و در يک سال گذشته با اقدامات انجام شده حدود يک ميليارد دلار قاچاق اين کالاها کاهش يافت که با کاهش قاچاق اين کالاها صنايع داخلي نيز دوباره راه‌اندازي شدند.

گلستاني زاده ادامه داد: به گفته اتحاديه پوشاک کشور تقاضا براي استفاده از پوشاک داخلي در سال گذشته 40 درصد افزايش يافت و اين امر نشان دهنده اين است که گرايش مردم براي مصرف کالاي داخلي بيشتر شده است و همچنين در حوزه مبارزه، بسياري از برندها ديگر وارد کشور نمي‌شوند ومبارزه جدي با آن صورت مي‌گيرد.

معاون برنامه ريزي نظارت و هماهنگي اقتصادي ستاد مرکزي مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور، درباره قاچاق و واردات برخي ميوه‌ها به کشور، گفت: برخي از کالاها واردات رسمي دارند و 4 نوع ميوه گرمسيري که در داخل توليد نمي شود و يا توليد به اندازه مصرف نيست، مجوز واردات دارد و در غير اين صورت، برخي از ميوه‌ها بدون مجوز رسمي و به صورت قاچاق وارد مي‌شود.

وي يادآور شد: مذاکراتي با تاجران پاکستاني انجام شده است تا در زمان نياز مبادله کالا به کالا صورت گيرد، به طور مثال در صورت مازاد بودن سيب توليدي ايران، سيب با نارنگي پاکستاني مبادله شود.

معاون برنامه ريزي نظارت و هماهنگي اقتصادي ستاد مرکزي مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور با بيان اين که در اقلام بهداشتي و غذايي قاچاق، تاييديه‌اي از سوي وزرات بهداشت براي مصرف وجود ندارد، افزود: براي مواد غذايي، بهداشتي و آرايشي قاچاق دستور نابودسازي داده مي شود و اين کالاها در کشور نابود مي‌شوند.

سيدعليرضا گلستاني زاده به منظور حضور در نشست ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي استان به سمنان سفر کرد.

انهدام کالاهاي کشف شده قاچاق در سال 95 به ارزش 67.3 ميليارد تومان نسبت به سال 94 به ارزش 15 ميليارد تومان در کشور 359 درصد افزايش يافته است.

در سه ماه اول سال96، کشف کالاي قاچاق استان سمنان با رشد 13 درصدي به سه ميليارد و 600 ميليون تومان رسيد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان