تاریخ 1396/03/31 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
"ميزان راي ملت است" يک فتواي شرعي است نه شعار سياسي

ادامه از صفحه 2

پيغمبر اسلام به ما حق نداده که ما به ملتمان چيزي را تحميل بکنيم. اينها عين عبارات امام خميني(ره) است لذا ايشان موضوع را به مجلس شوراي اسلامي ارجاع دادند که هر تصميمي آنان بگيرند به همان تصميم عمل شود.

وي خاطر نشان کرد: مورد بعدي اساسا برخورد ايشان با بني‌صدر است که امام خميني(ره) بعدها فرمودند من از اول با ايشان مخالف بودم اما همه ما ديديم تا زماني که مجلس اول موضوع عدم کفايت سياسي ايشان را تصويب نکرده بود، همواره از بني‌صدر حمايت مي‌کرد زيرا حدود ده ميليون راي از مردم گرفته بود. حتي ما در حزب جمهوري اسلامي چون از شهيد دکتر بهشتي حمايت مي‌کرديم از حمايت بسيار زياد رهبر فقيد انقلاب از اولين رئيس جمهور پيش خودمان گلايه‌مند بوديم.

دبير کل حزب مردم‌سالاري ادامه داد: نکته بعدي پاسخ به نامه شوراي سياست‌گذاري ائمه جمعه در مورد حيطه اختيارات ولايت فقيه است که امام خ

ميني(ره) تولي امور مسلمين در موضوع حکومت را منوط به آراي اکثريت مردم مي‌دانند.

کواکبيان تاکيد کرد: نکته نهم پاسخ امام خميني(ره) به نامه مرحوم آيت الله مشکيني در جريان بررسي قانون اساسي است که در روزهاي پاياني عمر شريف خودشان بر آن تاکيد فرمودند و تعبير ايشان اين است اگر مردم به خبرگان راي دادند و خبرگان نيز رهبري را برگزيد او ولي منتخب مردم است و همه اختيارات را به صورت قهري دارد، يعني اگر مردم از طريق خبرگان رهبر را انتخاب نکنند او نمي‌تواند اداره حکومت را برعهده بگيرد.

وي همچنين اظهار کرد: آخرين نکته پاسخ امام خميني(ره) به نامه نمايندگان مجلس سوم است که ايشان تاکيد مي‌فرمودند به اقتضاي زمان جنگ برخي تصميمات اتخاذ شده و پس از جنگ همه امور بايد در کانال خودش جريان يابد و نمايندگان مردم مي‌توانيد از همه حقوق خودشان استفاده کنند. البته بنده در اينجا فقط خواستم به موارد مربوط به سيره عملي امام راحل (ره) اشاره کنم والا اقوال، سخنان و گفتارهاي ايشان را مي‌توان در 22 جلد صحيفه نور مشاهده کرد.

نماينده مردم تهران در مجلس خاطر نشان کرد: همانگونه که بارها گفته‌ام امام خميني(ره) وقتي مي‌گويند ميزان راي ملت است، اين يک فتواي شرعي است و نه شعار سياسي.


نسخه چاپي ارسال به دوستان