تاریخ 1396/03/31 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
کواکبيان در حسينيه قمر بني هاشم (ع) تهران:
"ميزان راي ملت است" يک فتواي شرعي است نه شعار سياسي

دبيرکل حزب مردم‌سالاري گفت: وقتي امام خميني (ره) مي‌گويند که ميزان راي ملت است، اين يک فتواي شرعي است و نه شعار سياسي.

به گزارش ايسنا، مصطفي کواکبيان شب گذشته در جمع اعضاي ستادهاي ويژه مردمي حامي حسن روحاني در حسينيه قمر بني هاشم (ع) با اشاره به ده مورد از رويدادهاي مربوط به سيره عملي امام خميني (ره)، مردم‌سالاري و جمهوريت نظام را اساسي‌ترين دستاورد مکتب سياسي امام خميني(ره) دانست و گفت: چند شب از ضيافت الهي و خوان گسترده رحمت و برکت خداوند در اين ماه نزول قرآن، بيشتر نمانده است. اميدوارم همه ما در اين باقيمانده ماه بزرگ خدا بتوانيم بهره‌برداري لازم را داشته باشيم.

وي ادامه داد: بنده از همه اعضاي اين ستاد ويژه تشکر مي‌کنم و بدانيم ما به دنبال پست و مقام نبوده‌ايم بلکه براي تحقق اهداف امام خميني(ره) و منويات نظام جمهوري اسلامي قدم برداشته‌ايم.

اين نماينده مجلس با بيان اينکه يکي از اين اهداف همان تاکيد بر جمهوريت نظام و مردم‌سالاري است، افزود: بنده هم بر اين عقيده‌ام که امامت امامان معصوم (ع) ربطي به مردم ندارد و آنان همگي از جانب خداوند منصوب شده‌اند، اما قطعا جهت تحقق حکومت شرط اساسي همان حضور مردم است.

کواکبيان خاطر نشان کرد: در زمان غيبت امام زمان(عج) نه تنها رضايت و حضور مردم مبناي مقبوليت حکومت است بلکه حاکم اسلامي علاوه بر مشروعيت الهي حتما بايد مشروعيت مردمي هم داشته باشد و از مفهوم مردم‌سالاري از ديدگاه امام خميني(ره) سخن گفته و با اشاره به حداقل ده مورد از سيره عملي آن بزرگوار بگويم علت ناراحتي امثال داعش از جمهوري اسلامي ايران همين مبحث مردم‌سالاري ديني است که ملت‌هاي مسلمان در منطقه خليج‌فارس از آن محروم هستند و گرفتار چند خانواده و قبيله به صورت امارت و خلافت و سلطنت موروثي مي‌باشند.نماينده مردم تهران در مجلس تصريح کرد: بنده مي‌خواهم از سخنراني امام خميني(ره) در بهشت‌زهرا شروع کنم که اگر ايشان فرمودند من توي دهن اين دولت مي‌زنم و يا من دولت تعيين مي‌کنم بلافاصله فرمودند که چون مردم مرا قبول دارند و يا با پشتيباني اين ملت من توي دهان اين دولت مي‌زنم، شما بارها اين سخنراني را شنيده‌ايد.

وي يادآور شد: مورد بعدي حکم نخست وزيري مرحوم مهندس بازرگان بود که امام خميني(ره) بعدها فرمودند که با مشورت اعضاي شوراي انقلاب اين حکم را صادر فرموده‌اند. در متن اين حکم آمده است که به موجب حق شرعي حق قانوني ناشي از آراي اکثريت مردم است.

دبيرکل حزب مردم‌سالاري تاکيد کرد: مورد بعدي صدور فرمان هشت ماده‌اي در ابتداي پيروزي انقلاب از سوي رهبر کبير انقلاب بود که سراسر اين فرمان تاکيد بر ضرورت حضور مردم در صحنه و حفظ حقوق انساني و حريم شخصي آحاد مردم به منظور جلب رضايت همگاني براي بقاي حکومت است. مورد چهارم نيز موضوع قائم مقامي مرحوم آيت‌الله منتظري بود که ايشان علي‌رغم آنکه بعدها فرمودند من موافق نبودم اما چون مجلس اول خبرگان رهبري راي داده بود امام خميني(ره) به احترام راي نمايندگان مردم آن را پذيرفتند و امور را هم به ايشان ارجاع مي‌فرمودند.

کواکبيان با اشاره به نظر امام خميني درباره ميرحسين موسوي و برخوردشان با 99 نفري بود که برخلاف نظر و توصيه کتبي ايشان عمل کردند گفت: امام خميني(ره) نه تنها هيچگونه مقابله‌اي با اين موضوع نکردند بلکه معتقد بودند چه کساني که به ايشان راي دادند و چه کساني که راي نداده‌اند هر دو به وظيفه خودشان عمل کرده‌اند و اين موضوع بيانگر اوج اعتقاد امام خميني(ره) به مردم‌سالاري و جايگاه خانه ملت است.

اين نماينده مجلس تصريح کرد: ششمين مورد سخنان ايشان در ديدار با هيات اعزامي از سوي آقاي پاپ براي ميانجيگري در مورد گروگان‌ها بود که امام خميني(ره) با صراحت فرمودند آقاي پاپ اين را بدانند اسلام به ما اجازه نداده که ديکتاتوري بکنيم ما تابع آراي ملت هستيم.

ادامه در صفحه 8


نسخه چاپي ارسال به دوستان