تاریخ 1396/03/29 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت سمنان:
معدن‌داران دامغاني با مشکل نبود بازار فروش مواجه هستند

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان تعداد پروانه بهره‌برداري معدن در اين شهرستان را 119 فقره اعلام کرد، و گفت: نبود بازار فروش محصولات از دغدغه اساسي معدن داران اين شهرستان است.

بهروز اسودي افزود: حمايت از واحدهاي معدني، جلوگيري از واردات و خام فروشي و برنامه‌ريزي براي فرآوري مواد معدني مي‌تواند در ستاد اقتصاد مقاومتي مورد توجه ويژه قرار گيرد.

وي فرسودگي ماشين آلات و تجهيزات معادن و به روز نبودن تکنولوژي استخراج را از ديگر دغدغه اين معدن‌داران برشمرد و اظهار داشت: در صورت ايجاد شرايط فروش و رونق بازار تا حدودي مشکل معدن کاران قابل رفع بوده و تامين تسهيلات ارزان قيمت و حمايت دولت از اين بخش براي افزايش اشتغال موثر است.

وي خاطرنشان کرد: اين شهرستان سهم هشت درصدي از کل واحدهاي داراي پروانه بهره‌برداري استان سمنان را دارد که بر اساس آخرين بررسي ميداني تا اواخر سال 95، 75 درصد از اين واحدها با وجود مشکلات فراوان، نيمه فعال هستند.

اسودي با بيان اين که از مجموع واحدهاي داراي پروانه بهره‌برداري دامغان، 156 واحد با اشتغال کمتر از 100 نفر در گروه‌هاي توليدي کوچک و متوسط قرار دارند و تاکنون 40 واحد تسهيلات رفع موانع توليد دريافت کردند.

رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان اضافه کرد: در سه سال گذشته هفت پروانه توليدي به ارزش ‌90 ميليارد ريال در دامغان صادر شد که اين امر، سهم ناچيزي از ميزان سرمايه‌گذاري استان در اين بخش را شامل مي‌شود.

وي از تشکيل کارگروه تعيين استراتژي‌هاي صنعت و معدن دامغان خبر داد و گفت: تعيين مسير و افق پيش روي صنعت و معدن با عنايت به طرح آمايش سرزمين و ساير برنامه توسعه و اسناد بالا دستي در کنار پيگيري ايجاد زيرساخت‌هاي لازم براي تسهيل در انجام امور سرمايه‌گذاري از جمله اهداف اين کارگروه است.

اسودي ادامه داد: اين کارگروه قرار است ايجاد شعبه بانک صنعت و معدن، دفتر نمايندگي سازمان استاندارد و تحقيقات صنعتي، نمايندگي اتاق بازرگاني و تفويض اختيار به حوزه غذا و دارو شبکه بهداشت و درمان شهرستان، جلب مشارکت و حمايت متوليان و نهادهاي فرهنگي شهرستان در ايجاد بستر و ساختارهاي لازم براي تکريم سرمايه‌گذاران و توليد کنندگان و پيگيري ايجاد صندوق حمايت از توليد توسط صاحبان صنعت و معدن را پيگيري کند.

استان سمنان هزار و 700 پروانه بهره برداري در بخش صنعت و معدن و بيش از 40 هزار بهره‌بردار در بخش‌هاي مختلف کشاورزي دارد، سهم اشتغال استان سمنان در بخش صنعت و معدن بيش از 38 درصد و در کشاورزي بيش از 14 درصد و توليد ناخالص استان سمنان در حدود 18.2 درصد مربوط به بخش کشاورزي و حدود 22 درصد مربوط به بخش صنعت و معدن است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان