تاریخ 1396/03/29 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
رئيس سازمان حفظ نباتات وزارت جهاد کشاورزي:
مبارزه بيولوژيکي در 250 هزار هکتار از اراضي کشور انجام‌ شده است

سرويس خبر:

رئيس سازمان حفظ نباتات وزارت جهاد کشاورزي با اشاره به برنامه‌هاي اين وزارتخانه در راستاي مبارزه با آفات گفت: سال گذشته مبارزه بيولوژيکي در سطح 250 هزار هکتار از اراضي کشور انجام‌شده است.

به گزارش روابط عمومي سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان، محمدعلي باغستاني در بازديد از باغ‌هاي پسته دامغان ضمن تبريک هفته جهاد کشاورزي، با بيان اينکه اين مبارزات (بيولوژيکي) و اقدامات با هدف توليد محصولات سالم و ارگانيک انجام ‌شده است، اظهار داشت: سال گذشته در سطح بيش از 4 ميليون هکتار از اراضي و باغات مبارزه تلفيقي انجام شد.

وي بر ضرورت توليد محصولات سالم تأکيد کرد و افزود: يکي از اهداف و اولويت‌هاي وزارت جهاد کشاورزي کنترل بيولوژيک با هدف توليد محصولات سالم و ارگانيک است.

رئيس سازمان حفظ نباتات وزارت جهاد کشاورزي از مصرف سالانه 25 هزار تن انواع سموم براي مبارزه با آفات در سطح مزارع و باغات کشور خبر داد و افزود: از اين سموم براي مبارزه با 50 نوع از آفات باغي و زراعي استفاده مي‌شود.

باغستاني با اشاره به اينکه ميانگين استفاده از سموم در ايران کمتر از ميانگين جهاني آن است خاطرنشان کرد: ايران بين 300 تا 400 گرم در هر هکتار از سموم کمتري براي توليد محصولات کشاورزي و باغي استفاده مي‌کند.

وي با اشاره به اينکه ميزان مصرف سموم در باغات کشاورزي ايران 600 تا 700 گرم در هر هکتار است، اضافه کرد: اين در حالي است که ميانگين جهاني استفاده از سموم در باغات حدود يک کيلوگرم در هر هکتار برآورد مي‌شود.

رئيس سازمان حفظ نباتات وزارت جهاد کشاورزي با تأکيد بر لزوم مبارزه با قاچاق و توزيع سموم کشاورزي، به‌ويژه سموم تقلبي در کشور عنوان کرد: عزم وزارت جهاد کشاورزي و ديگر مسئولان مربوطه در اين زمينه جزم است.

باغستاني تصريح کرد: با توجه به مبارزه با توزيع سموم تقلبي کشاورزي در بازارهاي داخل کشور به‌طور ميانگين هر هفته يک محموله از سموم تقلبي در کشور کشف و ضبط شده و گزارش آن براي اقدامات بعدي به مراجع قضايي و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ارسال مي‌شود.

وي با اشاره به معرفي و شناسايي 12 محصول پرمخاطره و پرمصرف کشاورزي ازنظر ريسک سلامت و سموم در کشور تصريح کرد: بررسي‌هاي کارشناسي و دقيق نشان داده است که 90 درصد اين محصولات سالم هستند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان