تاریخ 1396/03/25 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
در جهت تحقق شعار سال:
خانواده‌هاي شاهرودي در سبد خريد خود توليدات داخلي استان را بگنجانند

همه ساله با فرارسيدن سال جديدمقام معظم رهبري براساس نيازهاي جامعه شعار آن سال را انتخاب و نامگذاري کرده‌اند، امسال نيز با توجه به اين که يکي از اصلي‌ترين مشکلات کشور ما در حال حاضر مساله بيکاري است تحقق اقتصاد مقاومتي در گرو توسعه توليد داخلي و توجه ويژه به اشتغال خواهد بود.

حال اين که شعار امسال هم بيانگر درد است و هم راه درمان، چرا که توليد و اشتغال از مسائل مهم مردم است که با آن دست به گريبان به ويژه در مساله اشتغال که بسياري از جوانان تحصيلکرده بيکار بوده و دغدغه اکثر خانواده‌ها اشتغال است از طرفي هم بيکاران فارغ التحصيل دانشگاهي هم اگر به ظرفيت‌هاي آنها توجهي نشود تهديد و اگر مورد توجه قرارگيرد از آن به عنوان يک فرصت و سرمايه ارزشمند براي توليد و اشتغال در کشور استفاده کنيم.

اقتصاد مقاومتي صرفا شعار و برنامه اي براي يک سال نيست،‌ بلکه يک هدف و آينده‌نگري را به دنبال خود دارد که مردم و مسئولان بايد در به تحقق رسيدن اين مهم تمام تلاش خود را به کار گيرند چرا که مقام معظم رهبري بر مبناي اولويت‌ها و ضرورت‌هاي کشور و رفع اين مشکل امسال را با اين عنوان نامگذاري کرده‌اند.

مردم ما در سال‌هاي اخير مشکل اشتغال را با گوشت و خون خود حس کرده‌اند که يکي از دلايل اين مشکل توليد است که خود ريشه بسياري از آسيب‌هاي اجتماعي است، امروز که تجربه تلخ تحريم‌ها را پشت سر گذاشته‌ايم عزم و اراده ملي، اقتصاد مقاومتي يا همان مقاوم کردن اقتصاد تنها راه نجات کشورمان است، که کليد اين قفل بزرگ توليد و حمايت از توليدات داخلي است.

معاون استاندار و فرماندار شاهرود در گفتگو با خبرنگارما با اشاره به اين که توليد و اشتغال از ارکان مهم اقتصاد مقاومتي است، اظهار داشت: نامگذاري سال جاري به همين عنوان، يکي از راه‌هايي است تا در پايان سال بتوانيم ارزيابي نسبت به ميزان اشتغال ايجاد شده در بخش‌هاي توليدي و خدمات داشته باشيم.

سيد محمد رضا‌هاشمي گفت:بايد مردم و مسئولين مانند هميشه با همدلي و برنامه ريزي هدف اصلي را بر روي توليد قرار دهند تا مساله اشتغال رفع شود.

وي تصريح کرد: اگر هر محصولي که در داخل کشور توليد مي‌شود برمبناي رفع نيازهاي مردم باشد راهي براي ايجاد اشتغال است که در صورت رونق توليد و ايجاد اشتغال مطمئنا اقتصاد مقاومتي که در حال حاضر يک ضرورت مهم است نيز اتفاق خواهد افتاد.

فرماندار شاهرود افزود: از طريق فرهنگ سازي استفاده از کالاهاي داخلي و تاکيد بر اين مطلب و ترويج آن در بين مردم ميتوان به رفع مشکل اشتغال درکشور کمک کرد.

هاشمي گفت: نامگذاري امسال به نام «اقتصاد مقاومتي، توليد و اشتغال» از سوي مقام معظم رهبري با توجه به اينکه ايشان اشراف کامل به پتانسيل‌ها، فرصت‌ها، ضعف‌ها و تهديدهاي کشور دارند قطعا يک انتخاب خردمندانه و درست است.

وي در پايان از خانواده‌هاي شاهرودي خواست تا در سبد خريد خود توليدات داخلي استان و مخصوصا شهرستان خود را بگنجانند چرا که اين امر کمک بزرگي در تحقق شعار سال است.

حجت‌الاسلام والمسلمين عباس اميني نيز در گفتگو با خبرنگار ما با بيان اين که تحقق شعار سال مقام معظم رهبري اقتصاد مقاومتي، توليد و اشتغال به اين مهم بايد توجه کرد، افزود: که اشتغال بايد درون‌زا باشد و توجه مردم نيز به توليدات داخلي باشد.

امام جمعه شاهرود گفت: بايد به توانمندي‌ها و ظرفيت‌هاي کشور در اين حوزه بيشتر توجه کرد چرا که اين نامگذاري‌ها معمولا معطوف به مسائل و مشکلات جامعه است تا با هدف گذاري و برنامه‌ريزي مناسب روي مسائل مورد نظر بتوانيم به پيشرفت و رفع مشکلات کمک کنيم.

وي خاطرنشان کرد: بر اساس منويات مقام معظم رهبري و سياست‌هاي دولت، همه مديران بايد با برنامه‌ريزي دقيق تمام تلاش خود را براي تحقق اقتصاد مقاومتي و در کنار آن توليد و اشتغال به‌کار گيرند.

اميني گفت:اگرتوليدات داخلي نتواند با کالاهاي خارجي رقابت کندآسيب جدي به بخش توليد وارد مي‌شود حال آن که توليد داخلي زماني مي‌تواند تداوم داشته باشد که مصرف کالاهاي توليد داخلي براي مردم ما اولويت اول باشد تا توليدو در کنار آن اشتغال رونق گرفته و از نرخ بيکاري کم شود.

در اين ميان به سراغ يکي از شهروندان شاهرودي رفتيم که خود را محمد امين بوجاري معرفي مي‌کند اين جوان در پاسخ به سوال ما گفت:اقتصاد مقاومتي يک مجموعه است؛ ... من علاج را در اين مي‌بينم که اين مجموعه را به نقاط مهم تقسيم کنيم و براي هر نقطه‌ي کليدي و مهم يک فصلي از زمان را قرار بدهيم، و از مسئولين و افراد شاخص و از آحاد مردم بخواهيم که همه‌ي همّت خود را بر روي آن نقاط کليدي متمرکز کنند؛ به نظر من علاج در اين است که اين نقطه‌ي کليدي را امسال درست شناسايي کنيم.

معاونت علمي بسيج دانشكده فني دانشگاه تهران اظهار داشت: به اعتقاد من اين نقطه‌ي کليدي عبارت است از توليد، توليد داخلي؛ و اشتغال و عمدتاً اشتغال جوانان؛ اينها آن نقاط کليدي اصلي است، اگر ما توانستيم روي اين دو نقطه متمرکز بشويم و کارها را بر اين اساس برنامه‌ريزي و دسته‌بندي بکنيم، تصوّر اين است که کار به‌ميزان زيادي جلو خواهد رفت و موفّقيّت‌هاي چشمگير و محسوسي پيش خواهد آمد.

وي تصريح کرد: در مسابقه‌ي اقتصاد جهاني، توان توليدِ يک ملت است که حرف آخر را مي‌زند. اين جمله به‌معناي کم ارج دانستن ساير ابعاد جامعه مانند علم و فرهنگ و سياست نيست، زيرا قدرت توليد، گرچه ابتدا در شمايل اقتصاد خود را نشان مي‌دهد، اما به‌محض ورود به‌ساير عرصه‌ها، آن مناسبات را نيز دگرگون و همساز مي‌کند.

بوجاري با اشاره به اين که مرحوم جلال درست تشخيص داده بود که فارق ميان غرب و ساير ممالک، اهل توليد بودن يا مصرف کننده بودن است زيرا اقتصاد توليدمحور، روحي تازه بر ساير جوارح اجتماع مي‌دمد افزود:از اهميت توليد و ظهور و بروز آن در اشتغال سخن بسيار است اما آنچه که بيشتر مورد اهميت ماست، اين است که براي رونق توليد و اشتغال در کشور چه اقدامات و گام‌هايي بايد برداشته شود؟

اين جوان شاهرودي گفت:براي پاسخ نياز است تا از دو منظر متفاوت به اين سوال نگاه کنيم؛ ابتدا از ديدگاه فرهنگي و سپس از ديدگاه اقدامات عملي که خود متاثر از جهان بيني و نگرش فرهنگي مردم و مسئولين کشور مي‌باشد بر همين مبني اين دو منظر را با هم بررسي مي‌نماييم.

معاونت علمي بسيج دانشكده فني دانشگاه تهران ادامه داد:در زمينه فرهنگي آنچه که بيش از مسائل ديگر بايد مورد توجه قرار بگيرد، مديريت جهادي و نگاهي درون‌زا به حل مشکلات و موانع توليد و اشتغال در کشور مي‌باشد، نگرشي که متاسفانه سال‌هاست در کشور ما فراموش شده است.

او افزود: براي مردم و مسئولين کشورمان بايد اين موضوع حل بشود که راه حل برون رفت از رکود فعلي کشور جز در دست جوانان و نخبگان اين کشور نمي‌باشد، نگرشي که اگر درست بشود ديگر به جاي تلاش براي انقعاد قرارداد‌هاي جديد خارجي همچون يونيت آن هم در زمينه‌هايي که کشور ما در اوج بالندگي مي‌باشد دست به سوي جوان ايراني دراز کرده و از او ياري مي‌گيرد، نگرشي که صرفا به کمبود‌هاي مالي و تکنولژيکي کشور نگاه نکرده و بلکه به استعداد‌ها و ثروت‌هاي ملي و داخلي اميد مي‌بندد و به وسيله آنها تدبيري براي رفع اين کمبود‌ها مي‌نمايد.

بوجاري خاطرنشان کرد: از طرفي ديگر ما براي حل مسائلي که همچون غده‌هاي سرطاني موجب رکود و تعضيف توليد و اشتغال داخلي مي‌باشند نيازمند مديريتي جهادي مي‌باشيم تا با آنها با جديت و بدون ملاحظات شخصي برخورد نماييم، مشکلاتي همچون قاچاق که با وجود تاکيدات فراوان مقام معظم رهبري و همچنين تلاش فراوان دولت يازدهم، باز هم ديده مي‌شود که در زمينه‌هاي گوناگوني همچون پوشاک که در حال حاضر به دليل حادثه غم انگيز پلاسکو بيش از پيش به نظارت نياز دارد توليد داخل را به خطر مي‌اندازد.

اين جوان شاهرودي گفت: مشکلي همچون واردات بي‌رويه از مربا و دسته بيل و لوازم تحريرگرفته تا نيروگاه و هزاران مورد ديگر که با وجود نبود منع قانوني اما بدليل وجود نمونه با کيفيت داخلي و تضعيف و حتي نابودي توليد داخل، آن هم در شرايط رکود فعلي کشور بايد بيش از گذشته مورد بازبيني و نظارت قرار گيرد و همچنين اقدامات عملي ديگري همچون اعطاي تسهيلات بانکي، مالياتي و ... به بنگاه‌هاي اقتصادي کوچک و متوسط، نيمه فعال و يا تعطيل شده و يا در حال راه اندازي در کشور که مي‌تواند جان دوباره‌اي را به بخش توليد ببخشد که البته در دولت يازدهم گام‌هاي ارزشمندي در اين زمينه برداشته شد و اميد مي‌رود که دولت و قوه قضاييه با برخورد با دانه درشت‌هاي فرار مالياتي و مفاسد اقتصادي در کشور اقدامات تاثيرگذارتري را در اين زمينه انجام دهند.

معاونت علمي بسيج دانشكده فني دانشگاه تهران در پايان افزود: از تمامي مردم ايران انتظار مي‌رود تا با اعتماد به تلاش جوانان ايراني و حمايت از توليد ملي موجب نجات بنگاه‌هاي کوچک و متوسط اقتصادي در کشورمان شوند که راه حل برون رفت از شرايط نامساعد اقتصادي فعلي جز با نگاه به داخل و مديريت جهادي در همه زمينه‌هاي ميسر نخواهد شد.

زهرا پيوندي يکي ديگر از شهروندان شاهرودي است که در پاسخ به سوال ما مي‌گويد:به منظور تحقق آرمان‌هاى مقام عظماي ولايت -دامت ظله- مبنى بر نامگذارى سال 1396 به " سال اقتصاد مقاومتى؛ توليد - اشتغال" کارهاي بسيار زيادي مي‌تواند صورت گيرد.

وي افزود: نامگذاري امسال به اين معنا نيست که در مسير تحقق اقتصاد مقاومتي شعار دهيم بلکه از سوي دولت و مردم عمل لازم است.

اين بانوي شاهرودي اظهار داشت: نه تنها دولت بلکه تک‌تک افراد مي‌توانند با تفکر مصرف‌گرايي و عمل به آن مبارزه نمايند و زمينه اقتصاد مقاومتي را فراهم نمايند و به فرهنگ سازي اقتصاد مقاومتي کمک نموده و گفتمان اقتصادي ليبرال، غير ديني و ضد ديني را نفي نمايند.

پيوندي خاطرنشان کرد:مردم مي‌بايست در اين زمينه از دولت و اقتصاد‌دانان و سياست‌مداران و فرهنگ‌دانان جهت پيشبرد کار مطالبه‌گري داشته باشند و دولت نيز بايد با ايجاد فضاي رواني مناسب زمينه فعاليت را براي نخبگان و ديگر افراد جامعه فراهم آورد.

وي تصريح کرد:بكارگيرى نيروى جوان داراي ايمان و متعهّد به آرمان‌هاي انقلاب در مشاغل مختلف به خصوص مشاغل دولتي بسيار مهم است زيرا اين افراد ضامن حفظ ارزش‌هاي کشورمان مي‌باشند.

اين جوان شاهرودي گفت:به نظر من توسعه كـارآفرينـى و حمايت از آنها، توجه به اختراعات و دستاوردهاي جوانان نخبه،روي آوردن به دستاوردهاي ملي از سوي مردم و حمايت از سوي دولت، به کارگيري دانش اسلامي و ايراني براي جلوگيري از اسراف و ممنوع بودن واردات اجناسي که مشابه داخلي دارند به کشور مي‌تواند به تحقق اقتصاد مقاومتي کمک کند.

پيوندي گفت: به عنوان مثال اگر به جاي تعطيل کردن تنها شعبه دانشگاه خصوصي طب اسلامي در ايران و استفاده از طب‌هاي چيني و غيره ميتوان از طب اصيل ايراني و اسلامي استفاده نمود. طبي که حرفهاي بسياري براي گفتن دارد و ميتواند زمينه اشتغال را نيز فراهم آورد.وي در پايان اظهار داشت: اميد است با اين اقدامات در جهت تحقق شعار و بيانات مقام عظماي ولايت -دامت ظله- قدمى براى تحقق يافتن اشتغال جوانان كه از نقاط كليدى و اصلى اقتصاد مقاومتى به شمار مى آيد، برداشته شود.

به نظر نگارنده حال انتظار مي‌رود با توجه به نگاه هوشمندانه رهبري و تدبير دولت آقاي روحاني اين مسايل از جمله مشکل رکود با همت مسئولان و اعتماد مردم حل شود و دولت بتواند مساله بيکاري و گراني را مهار کرده و با توجه به اين که ويژگي شعار امسال که عملي کردن آن، پيش از دولت، وظيفه همه مردم است؛ چه بهتر که در ابتدا از خودمان شروع کنيم.

يک شهروند مجني مي‌گويد: در سال اقتصاد مقاومتي يکي از انتظارات به حق رسيدگي به معيشت مردم است و با توجه به بالا بودن بيکاري ، ايجاد زمينه‌هاي اشتغال يکي از انتظارات اهالي شهر مجن است.

ارباب مجني با تاکيد بر اينکه ايجاد شرايط اشتغال از طريق تحقق اقتصاد مقاومتي صورت مي‌گيرد، مي‌گويد: با تحقق شعار اقتصاد مقاومتي هم مشکل فقر از بين مي‌رود و هم مشکل بيکاري حل مي‌شود.وي مي‌گويد: با توجه به اينکه آسيب‌هاي زندگي شهري در شهر مجن هم ديده مي‌شود، نياز هست که توجه ويژه‌تري چه در بحث عمران شهري وچه در مسائل فرهنگي، اجتماعي به اين شهر صورت گيرد.

اميري يک شهروند شاهرودي نيز ايجاد زمينه براي سرمايه گذاران را از ارکان تحقق شعار اقتصاد مقاومتي مي‌داند و مي‌گويد: بايد در کنار حفظ و تقويت صنايع موجود در شهرستان به جذب سرمايگذار جديد نيز اقدام به عمل آيد.

اين شهروند شاهرودي مي‌گويد:: رسانه‌هاي محلي همانند روزنامه پيام استان سمنان بايد با يک نگاه دلسوزانه مسائل شهرستان را به مسائل استان و کشور تبديل کنند و مشکلات شهرستان را براي مسئولين و تصميم سازان نشان دهند تا مشکلات مردم رفع شود.

يک خانم خانه دار که در حال خريد مي‌باشد، با اظهار تاسف از افزايش قيمت‌ها در ايام ماه مبارک رمضان مي‌گويد:مسئولين بدانند بيان خواسته‌ها و مشکلات مردم، انتظارات مردم را بالا نمي برد و از مسئولين انتظار داريم در جهت تحقق اين شعار گام بردارند

عليمحمدي با تاکيد بر اينکه در شعار امسال مقام معظم رهبري بر معيشت مردم تاکيد شده است، مي‌گويد: مسئولين کاري کنند که ما خجالت زده فرزندانمان نباشيم وي مي‌گويد :من در حال حاضر دو تا از فرزندانم که فارغ التحصيل دانشگاه هستند بيکار مي‌باشند در شهري مثل شاهرود بيکاري بيداد مي‌کند اميدوارم اين مشکلات حل شود.

زهرا غلامي در گفت و گو با خبرنگار ما، درباره نامگذاري سال 96 تحت عنوان " اقتصاد مقاومتي، توليد و اشتغال " از سوي مقام معظم رهبري، مي‌گويد: هدف رهبري از انتخاب اين شعار براي سال جاري تاکيد براهميت اقتصاد مقاومتي و توليد و اشتغال است.

اين جوان شاهرودي مي‌گويد: با توجه به اين که يکي از معضلات اصلي جامعه امروز ما مشکلات اقتصادي و بيکاري جوانان است،اميدواريم شعار امسال با اراده وهمدلي مسئولان و مردم و همچنين قدم برداشتن در جهت اقتصاد مقاومتي تحقق يابد.وي با بيان اينکه اشتغال يکي از اساسي‌ترين نيازهاي يک جامعه است و بيکاري نيز زمينه آسيب‌هاي اجتماعي زيادي را مانند طلاق، اعتياد راب ه همراه دارد، مي‌گويد: اگر به توليد داخلي و سرمايه‌گذاري‌ها داده نشود قطعا شاهد اقتصاد مقاومتي و اشتغال در کشورمان نخواهيم بود چرا که با بهبود اين امر مهم و اساسي آرامش و امنيت جامعه مي‌تواند تامين شود.

اين شهروند شاهرودي خاطرنشان کرد: نيروي انساني و مخصوصا جوانان بزرگترين سرمايه کشور است، و با توجه به اين که ما از نظر نيروي انساني و منابع خدادادي در ايران عزيز بسيار ثروتمند هستيم بايد با برنامه ريزي مناسب و هدفمند در جهت تحقق اقتصاد مقاومتي تلاش کنيم.

گزارش از معصومه بابکي

عکس‌ها از محمدعلي عباس نژاد


نسخه چاپي ارسال به دوستان