تاریخ 1396/03/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
دبير سي و ششمين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر معرفي شد

سرويس هنري :

مديرکل هنرهاي نمايشي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در حکمي، فرهاد مهندس پور نويسنده، کارگردان و مدرس تئاتر به عنوان دبير سي و ششمين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر معرفي کرد.

در متن حکم انتصاب دبير سي و ششمين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر با اشاره به پيشينه 35 ساله اين رويداد هنري، تجربيات ارزشمند دوره‌هاي گذشته و حضور گروه‌هاي نمايشي برجسته از ايران و ديگر کشورهاي جهان اعتبار و جايگاه ويژه آن در ميان رويدادهاي بين‌المللي تئاتر منطقه اشاره شده است.
در ادامه اين حکم آمده است که در ساليان اخير و با افزايش اجراهاي تئاتر در سراسر کشور، اين رويداد نيز سهم عمده و اساسي خود را به مرور توليدات نمايشي سال اختصاص داده و از اين طريق به ساختاري کارآمدتر دست پيدا کرده است.
مهدي شفيعي در ادامه اين متن افزوده است که بي‌شک رويکرد و برنامه‌هاي جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر به عنوان بزرگترين رويداد تئاتري کشور، در جهت گيري جريان عمومي تئاتر بسيار اثرگذار است.
وي همچنين در اين حکم انتصاب تاکيد کرده است: با اين شرايط و با توجه به گسترش دايره مخاطبان، فعالان، دانش آموختگان و تشکل‌هاي صنفي حوزه تئاتر ضروري است تا بر پايه تجربيات ارزشمند دوره‌هاي پيشين و شناخت چالش‌ها و فرصت‌هاي موجود، تدابير اميدبخش در برنامه‌ريزي و اجراي اين رويداد بزرگ هنري به کار گرفته شود.
شفيعي در اين حکم با يادآوري سوابق مهندس‌پور در حوزه‌هاي حرفه‌اي و آموزشي و همچنين تجربيات وي در مديريت‌هاي اجرايي و تخصصي تئاتر اظهار اميدواري کرده است با حضور او در جايگاه 'دبير سي وششمين جشنواره بين‌المللي تئاترفجر' و با بهره گيري از تمام توان مشاوره اي، حمايتي و اجرايي تئاترکشور، شاهد برگزاري جشنواره‌اي پويا و موفق باشيم.
فرهاد مهندس‌پور مدرس و کارگردان تئاتر، عضو هيات علمي دانشگاه تربيت مدرس و استاديار گروه بازيگري-کارگرداني دانشکده هنر دانشگاه تربيت مدرس که در سابقه فعاليت خود رياست شوراي ارزشيابي و نظارت بر نمايش و رياست انجمن نمايش را دارد، بعد از دبير بيست و سومين دوره‌اي جشنواره تئاتر فجر،‌ در اين دوره نيز مسئوليت دبير جشنواره را متقبل شده است.
اين کارگردان تئاتر داراي مدرک دکتراي پژوهش هنر، کارشناسي ارشد بازيگري و کارگرداني از دانشگاه تربيت مدرس و کارشناسي بازيگري و کارگرداني از دانشکده هنرهاي زيباي دانشگاه تهران است.
نمايش ‘به خورشيد سپاريد' در سال 1366 آغازي بر کارگرداني تئاتر او بوده و پس از آن 'داوري ايندرا'، 'سرودي کنار گودال'، 'گاليله'، 'ني لبک و بهمن’، ‘مکبث'، 'دير راهبان'، روز رستاخيز' را به صحنه برده است.
مهندس پور کارگرداني 3 تله تئاتر 'استنطاق'، 'يغماي با شکوه خورشيد' و 'سه پاس از حيات طيبه نوجوان نجيب و زيبا' را نيز انجام داده است.
دريافت جايزه بهترين فيلم مستند جنگي از جشنواره فيلم دفاع مقدس، جايزه بهترين نمايش سال از انجمن منتقدان تئاتر ايران، جايزه برگزيده ربع قرن تلاش براي شکل گيري ادبيات نمايشي دفاع مقدس و جايزه پژوهشگر برتر دانشگاه تربيت مدرس از ديگر افتخارات اين هنرمند است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان