تاریخ 1396/03/09 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
مدير عامل صندوق قرض‌الحسنه توحيد جهاديه سمنان:
يکي از اصل‌هاي مهم در اسلام ،اصل قرض‌الحسنه يعني وام دادن به افراد نيازمند بدون سود است

اشاره:

قال رسول الله (ص): «من اقرض مؤمنا قرضا ينظر به ميسوره کان ماله في زکاه و کان هو في صلاه من الملائکه حتي يؤديه.» «کسي که به مؤمني قرض دهد و منتظر بماند تا توانايي پرداخت را پيدا کند، مال او زکات محسوب شده و خود او مشمول درود ملائکه است تا هنگامي که بدهکار قرض خود را بپردازد.»

مقدمه

يکي از تفاوت‌هاي اساسي مکتب اقتصادي اسلام با ساير مکاتب اقتصادي، توجه خاص به نيازمندان، آسيب ديدگان و اقشار ضعيف جامعه است و براي تامين نيازهاي معيشتي آنان، راهکارهاي انساني و مناسب با شان و کرامت انسان در نظر گرفته شده است. يکي از اين راه‌هايي که در قرآن و روايات مورد تشويق و ترغيب جدي بوده، اعطاي قرض بدون بهره و به اصطلاح قرض حسن يا قرض‌الحسنه است. فرد نيکوکار با دادن بخشي از اموال خود به فرد نيازمند، احتياج او را تامين مي‌کند و او را قادر مي‌سازد، برخي فشارهاي پديد آمده در زندگي را با کمک همنوعان پشت سر بگذارد.

با پيشرفت زمان و گسترش جوامع، رفتار قرض‌الحسنه نيز توسعه کمي و کيفي پيدا کرد، به تدريج در کنار قرض‌هاي فردي، صندوق‌هاي قرض‌الحسنه خانوادگي، صنفي و عمومي شکل گرفت که وجوه مازاد بر نياز افراد خير را در اختيار نيازمندان قرار مي‌دهند و به اين وسيله، مشکلات زيادي از طبقه پايين و متوسط جامعه حل مي‌شود.

يکي از اين صندوق‌هاي قرض‌الحسنه که با هدف خير خواهانه و با شيوه‌هاي کاملا اسلامي از سال 56 تاسيس و همچنان با گذشت چهار دهه از فعاليت خود درصدد رفع مشکلات و گرفتاري‌هاي مردم است، صندوق قرض‌الحسنه توحيد جهاديه سمنان نام دارد.

به سراغ مدير عامل اين صندوق رفتيم و درباره اهداف تشکيل اين صندوق، فعاليت‌ها و کارکرد‌هاي آن، ثواب قرض‌الحسنه و جايگاه آن در اسلام به گفت و گو نشستيم.

***يک بيوگرافي کوتاه از خودتان بگوييد.

بسم الله الرحمن الرحيم. داود ثاني، فرزند حسين، بازنشسته اداره کل آموزش و پرورش هستم که از بدو تاسيس اين صندوق (در سال 1356 يک سال قبل از پيروزي انقلاب )افتخار خدمتگزاري به مردم شريف و قدردان را داشته و از سال 1361 تاکنون به عنوان مدير عامل صندوق در کنار هيئت مديره محترم صندوق انجام وظيفه مي‌نمايم.

صندوق قرض‌الحسنه جهاديه از چه سالي و با چه هدفي فعاليت خود را آغاز نمود؟

صندوق قرض‌الحسنه توحيد جهاديه در سال 1356 با نظر و پيشنهاد روحاني جليل القدر مرحوم حجت‌الاسلام و المسلمين حاج شيخ علي اکبر ادب(ره) و به منظور رفع پاره اي از مشکلات مردم شهر و ديار و محله خود پايه‌گذاري شد و در طول 29 سال به عنوان رئيس هيت مديره با نظارت دقيق و همه جانبه جهت پيشبرد اهداف از پيش تعيين شده صندوق را مد نظر قرار داده و در رفع مشکلات مردم شريف استان تاثير گذار بودند.اين صندوق با الهام از تعاليم عاليه اسلام و با استنطهار به عنايات خاصه بقيه الله امام زمان عجل ا... تعالي فرجه الشريف به منظور انجام خدمات عام المنفعه و کمک به تامين نيازها و بهبود زندگي نيازمندان جامعه و اعطاي وام‌هاي بدون بهره (قرض‌الحسنه) از طريق دريافت پول‌هاي ذخيره شده توسط مردم که بصورت قرض در اختيار صندوق قرار خواهد داد و با حفظ و رعايت موازين شرعي و مقررات جمهوري اسلامي ايران تشکيل گرديده است.

رويکرد صندوق قرض‌الحسنه جهاديه از ديدگاه شما چيست؟

رويکرد صندوق برگرفته از خط مشي تعيين شده در اساسنامه که به عنوان يک موسسه غير انتفاعي و کمک به مردم محروم در راستاي پرداخت وام قرض‌الحسنه با کارمزد فقط 2 درصد به منظور رفع مشکل مردم مي‌باشد. شايان ذکر است هميشه از روحانيت در بالاترين مقام (يعني رئيس هيت مديره)جهت نظارت و رعايت مسائل شرعي در پرداخت وام بهره‌مند بوده و خواهيم بود.

کمي از جايگاه قرض‌الحسنه در اسلام براي ما بگوييد.

يکي از اصل‌هاي مهم در اسلام ،اصل قرض‌الحسنه (يعني وام دادن به افراد نيازمند بدون سود) مي‌باشد که در قرآن کريم و زندگي امامان عليه السلام اهتمام بسياري به آن داده شده است. براي تبيين اين مطلب لازم است در اين راستا سه مطلب را مورد بررسي قرار داد:

1- معني قرض‌الحسنه 2- قرض‌الحسنه در قرآن 3- اهتمام امامان به قرض‌الحسنه.

معني قرض‌الحسنه: واژه قرض در ريشه لغوي به معني بريدن است و عرب به قيچي که برنده است مقراض مي‌گويند.استعمال اين واژه در وام بدون بهره، از اين رو که انسان وقتي مي‌تواند به چنين کار نيکي توفيق يابد که دلبستگي به مال و ثروت را از خود ببرد و قطع نمايد در غير اين صورت به چنين توفيقي نخواهد رسيد. قابل ذکر است که قرض دادن به قرض پول منحصر نيست بلکه شامل قرض کالاهاي مختلف نيز مي‌شود و نوع کارها نيز قرض‌الحسنه است.

در قرآن کريم سيزده واژه گوناگون سخن از قرض به ميان آمده و به آن تاکيد شده است.در هر جا که کلمه قرض آمده به دنبال آن کلمه(حسنا) نيز آمده است.از اين رو در اسلام به وام بدون بهره (قرض‌الحسنه) مي‌گويند. قرض دادن بايد به صورت نيکو انجام شود نيکو بودن قرض از چند جهت حائز اهميت است.1- آبرومندانه باشد 2- بي‌منت باشد 3- بدون چشمداشت به سود و بهره باشد 4- براي خشنودي خدا باشد 5-از روي ميل و علاقه باشد.

خيلي از بزرگان ثواب قرض‌الحسنه را بسيار بالاتر از صدقه مي‌دانند، نظر شما چيست؟

امام صادق عليه السلام فرمود: بر در بهشت نوشته شده: پاداش صدقه ده برابر ولي پاداش قرض هيجده برابر است. آنگاه فرمود: پاداش قرض دادن از اين رو بر پاداش صدقه بيشتر است که قرض گيرنده جزء از روي نياز قرض نمي گيرد.ولي صدقه گيرنده گاهي با اينکه نياز ندارد صدقه مي‌گيرد(بحار،ج103 ص139)

از امام صادق عليه السلام: قرض دادن مال را بيشتر دوست دارم تا آنکه آن را ببخشم (بحار الانوار ج103 ص139)

در خصوص کارکرد اجتماعي و اقتصادي قرض‌الحسنه براي مخاطبان ما بگوييد.

در مورد کارکرد اجتماعي قرض‌الحسنه مي‌توان گفت که با اعطاي وام به افراد مختلف مي‌توان در جامعه اين باور را در افراد ايجاد کرد که همه مي‌توانند به منظور رفع مشکل وام قرض‌الحسنه بدون بهره از يک موسسه غير دولتي و بدون هيچ گونه نفعي براي مسئولين و مديران صندوق قرض‌الحسنه دريافت نمايند و اين امر موجب نشاط افراد نيازمند خواهد شد.

به نظر شما چه عاملي مانع توسعه قرض‌الحسنه در کشور شده است؟

1- اقتصاد تورمي يکي از موانع اصلي توسعه اين سنت قرآني است چرا که فرد احساس مي‌کند اگر بخشي از اموال خود را به صورت قرض‌الحسنه در اختيار شخص يا حتي در بانک قرار دهد بعد از مدتي ارزش دارائي‌اش پايين مي‌آيد.

2- عدم ايجاد فضاي اعتماد براي سپرده‌گذار در مسير قرض‌الحسنه، چرا که بايد به سپرده گذار اين اطمينان داده شود که سرمايه اش در مسير قرض‌الحسنه به مصرف مي‌رسد و هم چنين اعتماد بازگشت سرمايه نيز براي سپرده‌گذار حاصل شود.

3- عدم فرهنگ سازي مناسب در جهت ترويج سنت قرض‌الحسنه نقش مهمي در عدم توسعه قرض‌الحسنه دارد. تبليغات مناسب، اعتماد سازي در جهت ارائه تسهيلات وام قرض‌الحسنه از سوي بانک‌ها، ايجاد باور صحيح نسبت به وعده‌هايي که به مشتريان داده مي‌شود لذا عملکرد خوب بهترين راه براي تشويق و ترغيب مردم مي‌باشد.

نظر شما درباره ايجاد صندوق‌هاي قرض‌الحسنه خانوادگي که اين روزها در کشور زياد ديده مي‌شود، چيست؟

صندوق‌هاي قرض‌الحسنه خانوادگي نهادي هستند که در سال‌هاي اخير در بين خانواده‌ها و فاميل‌هاي وابسته رشد فراواني داشته و علت رشد سريع و استقبال خانواده‌ها از اين نهاد وجود مشکلات مالي و عدم دسترسي به منابع مالي سهل‌الوصول بوده است که افراد را برآن داشته است تا با تاسيس اين گونه صندوق‌ها راه حلي براي رفع مشکل پيدا کنند. با وجود فاصله طبقاتي در بين اقشار جامعه تنها اميد قشر محروم صندوق‌هاي قرض‌الحسنه بويژه صندوق قرض‌الحسنه خانوادگي مي‌باشد چرا که در اين نوع صندوق‌ها روح عاطفي و همدردي و اخلاق حاکم مي‌باشد و با عنايت به درک مشکلات و اطلاعات دقيق از وضعيت نيازمند توسط اعضاء نسبت به پرداخت تسهيلات راحت‌تر و سريع‌تر و بدون تشريفات بانکي(ضامن- سپرده- رابطه)در اختيار متقاضي قرار مي‌گيرد.

آيا صندوق قرض‌الحسنه جهاديه از حمايت‌هايي نيز برخوردار است؟

حمايتهايي که انجام مي‌گيرد فقط از سوي مردم فهيم و خيرانديشان است و لاغير و به پشتوانه اصلي صندوق مشتريان عزيز ما هستند و نهايتا عملکرد خوب نياز به تبليغ ندارد.

در حال حاضر شما چه تعداد عضو داريد؟سقف وام پرداختي شما چقدر است؟ مدت انتظار آن چه مدت است؟

صندوق در حال حاضر بيش از 22 هزار عضو دارد که از اين رقم در حدود 17 هزار عضو فعال مي‌باشند و سقف وام پرداختي صندوق تا 25 ميليون ريال براساس ضوابط خاص صندوق به اقساط 20 الي 25 قسط قابل پرداخت مي‌باشد. مدت انتظار بر مبناي درخواست و ضرورت نياز بستگي دارد.

صندوق جهاديه تاکنون به چند نفر تسهيلات پرداخت کرده و حداقل ماهيانه به چند نفر وام تعلق مي‌گيرد؟

صندوق در حال حاضر ماهانه بين 250 الي 300 نفر وام قرض‌الحسنه پرداخت مي‌نمايد و قابل توجه است که سالانه مبلغ وام پرداختي و هم چنين تعداد وام پرداختي رشد بين 20 تا 30 درصد را خواهيم داشت. ضمنا سالانه صندوق وظيفه خود مي‌داند طي گزارشي اقدامات انجام شده را به اطلاع مشتريان عزيز رسانده و از نظرات و پيشنهادات آنان استفاده خواهد شد.

تا چه حد از عملکرد خود راضي هستيد؟ رويکرد شما به آينده چگونه است؟

ابتدا از مشتريان بايد سوال شود تا چه ميزان از صندوق رضايت دارند.رضايت صندوق همان رضايت از مشتريان عزيز است و مسئولين صندوق هميشه قدردان اين عزيزان مي‌باشد.

استقبال مردم از صندوق چگونه است؟

مردم به دو دسته تقسيم مي‌شوند دسته اول خيرين عزيز مي‌باشند که بدون هيچگونه چشم داشتي در امر خير استقبال مي‌کنند و دسته دوم مشتريان عزيز که بر حسب نياز به صندوق مراجعه مي‌نمايند. وظيفه ماست که پاسخگوي خوبي براي اين ولي نعمتان باشيم.

چه انتظاري از مسئولين داريد؟

از مسئولين محترم تقاضا داريم با دقت عملکرد صندوق‌ها را مد نظر قرار داده و به صندوق‌هائي که عملکرد شفاف دارند اعتماد نموده و از رهنمود‌هاي خود، صندوق‌ها را مورد توجه قرار دهند.

نظر شما درباره روزنامه پيام چيست و چگونه مي‌تواند به شما در رسيدن به افق بالاتر کمک نمايد؟

ضمن تقدير از حسن توجه مسئول محترم روزنامه پيام که به حق پيام رساني نظرات مردم در سطح استان و کشور نيز مي‌باشد. در خواست مي‌شود از نقطه نظرات مشتريان مطلع و ميزان رضايت و عدم رضايت را انعکاس نمايد تا انشالله اين سنت حسنه و الهي روز بروز ارتقاء يافته و بدين طريق بتوانيم نسبت به رفع مشکل آن دسته از عزيزاني را که اميدشان به اين گونه موسسات و صندوق‌ها مي‌باشد، مساعدت لازم انجام گيرد.موفق و مويد باشيد.

صحبت پاياني شما با همشهريان؟

ضمن تقدير و تشکر از مشتريان صندوق قرض‌الحسنه توحيد که ما را مورد اعتماد دانسته و با سپرده گذاري خود اميد را در دل نيازمندان ايجاد نموده و موجب آرامش در قشر محروم و نيازمند خواهند بود.

در حال حاضر خيرين و خيرانديشان در سطح گسترده نسبت به امور صندوق کاملا واقف و بصورت غير مستقيم در پرداخت وام بدون بهره نقش به سزائي ايفا نموده و مي‌نمايند و با سپرده گذاري بلند مدت و بدون هيچ گونه چشم داشتي زمينه پرداخت وام به نيازمندان واقعي را فراهم مي‌نمايند و از اين عمل خداپسندانه و خير خواهانه لذت مي‌برند و در قبال اين حرکت وظيفه ما را سنگين‌تر مي‌نمايند.در پايان از خدواند منان مي‌خواهيم به اينگونه افراد عزت و سلامتي بيش از پيش عنايت نمايد.

عليرضا عربي خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان


نسخه چاپي ارسال به دوستان