تاریخ 1396/03/01 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
پيام يک حضور
   نويسنده : روح اله ساعدي

مردمي که روز جمعه در سراسر کشور و استان ما سمنان به پاي صندوق‌هاي رأي رفتند، يکپارچه اذهان داشتند که اين انتخابات، يک رفراندوم پرشور بود. پرشور به معناي واقعي کلمه و آراي ريخته شده در صندوق‌ها نيز يک آراي معناداري بود. بعد از گذشت سه هفته پردردسر، پرحاشيه و پرتب و تاب، حتي تحليل‌گران سرشناس سياسي نيز در بهترين حالت مشابهت‌هاي اين انتخابات را با انتخابات سال 76، 84، 88 و يا 92 پيش بيني نمي‌کردند، اما خروجي اين انتخابات پرشور، معادلات مختلف سياسي را برهم زد.

انتخابات روز جمعه تجلي مردم ايران در قالب دوباره يک ملت بود. ملتي که به سرنوشت کشور خود، به سرنوشت فرزندان و جوانان خود حساس است و احساس مسئوليت مي‌کند. انتخابات روز جمعه اين پيام بزرگ را براي منتخب مردم و کشور داشت که ما ملتي هستيم که با يک حساسيت يکسان، يک راه هدفدار را براي آينده‌ي خود و فرزندان در نظر گرفته‌ايم. انتخابات روز جمعه، فارغ از رقابت سياسي حاميان دو جناح با دو خط مشي و دو ادبيات سياسي، يک ويژگي مهم ديگر هم داشت. علاوه بر شور و شوق و رغبت همراه با انتخاب آگاهانه هم بود. در انتخابات روز جمعه مردم ايران که پيش از اين بارها براي حاکم شدن به سرنوشت خود بسيار کوشيده اند، با حضور در پاي صندوق‌هاي راي، الگوي درخشاني از مردم‌سالاري ديني را به نمايش گذاشتند. مردم ايران روز جمعه يک بار ديگر با استفاده از فرصت صندوق‌هاي راي ضرورت تغيير در سياست‌ها و برنامه‌هاي جاري در عرصه‌هاي مختلف را مورد تاکيد قرار دادند تا بار ديگر شيوه‌هاي مدني و مسالمت آميز براي تحولات اجتماعي و کارآمدي آن را به نمايش بگذارند. مردم ايران نشان دادند که هم براي روي کار آمدن مديريت کارآمد شهري و انتخاب نامزدهاي مورد علاقه و مورد نظر خود براي مديريت شهرها و روستاها و هم براي تعيين مديريت سياسي عالي‌ترين مقام اجرايي کشور، راهي مناسب و کم‌هزينه‌تر از حضور در پاي صندوق‌هاي راي را در نظر ندارند.

فارغ از نتيجه اين انتخابات مردم نشان دادند حضور آنها در عرصه انتخابات به تقويت صلح، آرامش و همکاري و تعامل چه در عرصه داخلي و چه در عرصه‌ي بين‌المللي ياري مي‌رساند اينک در شرايط حساس منطقه‌اي، اين حضور گسترده و چشمگير ضامني براي امنيت ايران خواهد بود و آرامش لازم را براي ايرانيان ارمغان آورد. مردم هوشيار و آگاه ايران در انتخابات روز جمعه، بلوغ و رشادت سياسي بي‌نظير خود را به نمايش گذاشتند تا با تاکيد بر ظرفيت‌ها و موازين قانوني، توجه دولتمردان و در راس آن فرزند برومند استان و منتخب مردم در دولت دوازدهم دکتر حسن روحاني را به خواسته‌ها و مطالبات خود براي تغيير همه‌جانبه و احترام به حقوق فردي و جمعي خود معطوف سازند.

دوازدهمين دوره‌ي انتخابات رياست جمهوري با همه‌ي حرف و حديث‌هايش به پايان رسيد. اما اينک فصلي جديد براي خدمتگزاري دولت دوازدهم براي اين ملت گشوده شده است. همه‌ي مردمي که روز جمعه با حضور پرشور و نشاط خود و با راي آگاهانه و با تدبير، يک بار ديگر فرصت خدمتگزاري به اين دولت را در دولت آينده واگذار کردند و همه‌ي مردمي که در طول دو روز گذشته به خيابان‌ها ريختند و در همين بلوار قائم شهر سمنان به جشن و پايکوبي اين انتخاب پرداختند، يک مطالبه‌ي جدي و خواسته‌ي قانوني دارند و آن لزوم توجه به بهبود وضعيت معيشتي و رفاهي و نيز حل معضلات اساسي جامعه و در راس آن رفع بيکاري، تورم، گراني و... است. ضمن احترام به همه کانديداهاي رياست جمهوري و همه‌ي کانديداهاي شوراي شهر و روستا که با حضور خود در اين عرصه از انتخابات، فضاي پرشور و نشاطي را فراهم کردند، بايد گفت که اينک فصل رقابت‌ها سپري شده و زمان رفاقت‌ها آغاز شده است. اينک مجالي ديگر براي صاحبان قدرت در حوزه‌هاي مختلف، چه در عرصه‌ي خدمت در عالي‌ترين مقام اجرايي کشور و چه در سنگر شوراهاي شهر و روستا فراهم آمده تا آزمون تعهد، مسئوليت و پايبندي خود را به حقوق و مطالبات شهروندان به طور جدي و استوار با موفقيت بگذرانند. مردم سهم خود را ادا کرده‌اند و اينک فرصتي است براي آنان که اين وظيفه با راي بالاي مردم به آنها واگذار شده تا به درستي در مسير برآورده کردن مطالبات قانوني آنان گام‌هاي عملي و موثرتري بردارند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان