تاریخ 1396/02/14 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
7راه براي آموزش رفتار خوب به کودک

برخي از افراد معتقدند به محض اينکه کودک توانايي سخن گفتن را پيدا کرد بايد رفتارهاي خوب را به او آموزش داد زيرا ارائه چنين آموزش‌هايي با گذشت زمان دشوارتر مي‌شود. رفتار خوب و احترام است که فرد را قادر به زندگي در کنار مردم در اين جهان مي‌کند. آداب و احترام بايستي بخشي از ارزش‌هاي اصلي ما باشد. در اين مطلب چگونگي آموزش رفتار درست به کودک را براي شما خواهد گفت.

آموزش رفتارها به کودکان بايستي در خانه انجام شود، مدرسه محلي براي آموزش خواندن، نوشتن و انجام رياضيات است نه صرفا آموزش ادب و احترام، امروزه بسياري از مدارس ساعاتي را براي آموزش رفتار در نظر مي‌گيرند ولي پايه و اساس اين آموزش بايد در خانه صورت بگيرد. يک دانش آموز در سن دبستان مي‌تواند درک کند که ريشه تمامي رفتارهاي خوب احترام است، کودک بايد بفهمد که چرا بايد رفتار خوب داشته باشد.

7 راه براي آموزش رفتار درست به کودکان عبارتند از:

1- در هنگام گفتگو با کودک و داشتن درخواستي از او از کلمات مودبانه‌اي همچون “لطفا” و “ممنونم” به صورت مکرر استفاده کنيد. اجازه دهيد کودک کلمات مودبانه را از زبان شما مرتب بشنود، با اين روش کودک رفتار شما را الگوي خود قرار داده و در گفتگوهايش مانند شما عمل خواهد کرد.

2 - از کودک بخواهيد تا رسيدن به نوبتش صبر کند. ريشه رفتار خوب احترام به ديگران است، ادعا کردن و بيان کردن نظر يکي از ويژگي‌هاي خوب رفتاري است ولي بايد مودبانه و با احترام صورت گيرد. کودک شما بايد ياد بگيرد که تا وقتي نوبت او نرسيده نبايد صحبت ديگران را قطع کند.

3 - به کودک خود نشان دهيد چگونه در زمان تعارف ديگران مودبانه عمل کند. از او بخواهيد در موقع پذيرش تعارفات با احترام از طرف مقابل در زمان مناسب تشکر کند.

4- به او آموزش دهيد که احساسات مي‌تواند بخشي از احترام باشد، رفتار خوب و مناسب بازتاب دهنده شخصيتي دوست داشتني و باملاحظه است.

5- از رفتارهاي خوب کودک خود قدرداني کنيد. اين کار به کودک شما کمک خواهد کرد که بفهمد به او بها داده مي‌شود و براي انجام رفتارهاي خوب تشويق مي‌شود.

6- اهميت دادن به رفتار خوب بايد طبيعي باشد، کودک را به زور اجبار به داشتن رفتار خوب نکنيد. با سپري شدن زمان و استفاده از تکنيک يادآوري کودک کم کم رفتار خوب را ياد مي‌گيرد. درست نيست که از کودک مان انتظار داشته باشيم هميشه بهترين رفتارهاي ما را تقليد کند، در حالي که اغلب رفتارهاي معمولي ما را مي‌بيند. ما ناخواسته به او مي‌آموزيم که چگونه خوب يا بد رفتار کند، ولي زمان زيادي لازم است تا او بتواند رفتار درست را ياد بگيرد.

7- محيطي را فراهم کنيد که در آن داشتن رفتار خوب از افراد انتظار مي‌رود، محيطي که در آن ياد بگيرد بايد به نظرات ديگران احترام بگذارد. به ياد داشته باشيد که شما به عنوان والدين بايد احترامي که شايسته کودک است به او بگذاريد. همچنين کودک بايد ياد بگيرد که در برابر نظر مخالف رفتاري محترمانه داشته باشد.

رفتار خوب و مناسب باعث به وجود آمدن نظم و مدارا در جامعه خواهد شد، بنابراين به کودک خود ياد دهيد که رفتار خوب و احترام چگونه است و چطور آنها را بروز دهد. رفتار خوب و مناسب زندگي را براي همه آسان‌تر مي‌کند. باور کنيد که کودکان اگر با رفتار خوب و مناسب در محيط مدرسه و در يک کلاس کنار هم قرار گيرند، محيطي شادتر براي يادگيري در کنار يکديگر خواهند داشت.

سرويس خانواده


نسخه چاپي ارسال به دوستان