تاریخ 1396/02/14 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
معاون آبخيزداري اداره کل منابع طبيعي استان سمنان:
بارش‌هاي بهاري بندهاي خاکي استان سمنان را پر آب کرد

سرويس خبر

معاون منابع طبيعي استان سمنان با بيان اينکه، کم آبي از عمده‌ترين مشکلات کشاورزان و دامداران استان است، گفت: خوشبختانه بارش‌هاي اخير بندهاي خاکي را پرآب کرده است.

به گزارش روابط عمومي اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان، محمد‌هادي نوچه صبح چهارشنبه در نشست مديريت منابع آبي استان سمنان به ميزباني اداره کل منابع طبيعي درباره بارش‌هاي اخير استان، توضيح داد: بارش‌هاي اخير در مناطق مختلف استان علاوه بر خوشحالي و شکرگزاري مردم به ويژه دامداران و کشاورزان، در بسياري از حوضه‌هاي آبخيز استان باعث جاري شدن سيلاب و آبگيري تعداد زيادي از بندهاي احداث شده توسط اين اداره کل در سطح استان شده است.

وي با يادآوري اينکه آب يکي از اصلي‌ترين عناصر حيات و لازمه توسعه در بخش‌هاي مختلف است، افزود: کم‌آبي يکي از عمده ترين مشکلاتي است که کشاورزان و دامداران با آن مواجه هستند که زندگي و ارتزاقشان را دستخوش تغيير قرار داده ليکن بايد در مديريت مصرف آنها اهتمام ويژه‌اي داشت اما پيشرفت‌هاي حاصله در حوزه آبخيزداري مانند بندهاي خاکي، سدهاي زير‌زميني و ساير سازه‌هاي احداث شده روش‌هاي قابل اتکايي براي جلوگيري از هدر‌رفت واستحصال آب به شمار مي‌آيند که در راستاي تبيين اهداف اقتصاد مقاومتي در مقوله بهره وري آب، اين امر مد نظر منابع طبيعي سمنان قرار دارد.

معاون آبخيزداري اداره کل منابع طبيعي استان سمنان گفت: امروزه منابع آبي در خطر افت شديد هستند، چرا که استحصال بي‌رويه باعث شده تا منابع آبي ما کيفيت ابتدايي خود را از دست دهند. از سوي ديگر بايد دانست که قرار گرفتن سمنان در حوزه کوير مرکزي ايران و کمبود بارندگي و پراکنش نامنظم آن از يک طرف وخشکسالي‌هاي اخير از طرف ديگر باعث شده است که توليد و استحصال آب و چالش‌هاي آن اهميت ويژه‌اي پيدا کند و از همين رو نگاه ويژه‌اي به آبخيزداري و فعاليت‌هاي آن شود.

نوچه ضمن تاکيد بر اينکه اکثر بندهاي احداث شده در سراسر استان سمنان به ويژه مناطق غرب استان آبگيري و بسياري از آنان سرريز شده‌اند، تصريح کرد: آبگيري اين بندها علاوه بر کنترل سيل و کاهش اثرات خسارت آن در مناطق پايين‌دست، اثرات قابل‌توجهي بر ذخاير آب زيرزميني و تغذيه آبخوان‌ها در منطقه دارد و در بسياري ازمناطق آب ذخيره شده مورد استفاده دامداران و کشاورزان منطقه قرار مي‌گيرد.

وي درباره شعار سال نيز، بيان داشت: يکي از اصولي که منابع طبيعي آنرا در اقتصاد مقاومتي دنبال مي‌کند، مقوله طرح ترسيب کربن است که با مهارت آموزي به روستائيان زمينه ساز ادامه سکونتشان در روستاها فراهم مي‌شود و از اين طريق اشتغال و توليد روانه روستاها خواهد شد و به اين ترتيب در روستاهايي که سکونت باشد، بيابان پيشروي نمي‌کند.

معاون آبخيزداري اداره کل منابع طبيعي استان سمنان تاکيد داشت: امروز همه بايد دست در دست هم به منويات رهبر معظم انقلاب براي تحقق اقتصاد مقاومتي عمل کنيم ليکن منابع طبيعي نيز به سهم خود در اين زمينه با طرح‌هايي مانند ترسيب کربن، نقش ايفا مي‌کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان