تاریخ 1396/02/13 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
اصفهان ميزبان بيست‌وچهارمين نشست روساي نظام ايمني کشورهاي دارنده نيروگاه هسته‌اي
تأسيس مرکز عالي ايمني هسته‌اي در ايران؛ يکي از ثمرات برجام

بيست و چهارمين نشست روساي نظام ايمني کشورهاي دارنده نيروگاه هسته‌اي نوع WWER به ميزباني مرکز نظام ايمني هسته‌اي کشور و با حضور 12 کشور عضو مجمع روز گذشته در شهر اصفهان آغاز به کار کرد و امروز به کار خود پايان مي‌دهد. در اين نشست که براي نخستين بار به ميزباني نظام ايمني هسته‌اي ايران برگزار مي‌شود، نماينده آژانس بين‌المللي انرژي اتمي‌نيز حضور دارد. يکي از ابتکارات مهم در زمينه توسعه نيروگاه‌هاي هسته‌اي نوع ياد شده ايجاد مجمع نظام‌هاي ايمني نيروگاه‌هاي هسته‌اي( WWER Regulators Forum) در سال 1993 است. هدف از تشکيل اين مجمع افزايش ايمني و حفاظت برابر اشعه در کشورهاي عضو با استفاده از تجربه جمعي، تبادل اطلاعات و تقويت تلاش‌هاي مسئولين نظام ايمني هسته‌اي کشورها از طريق بررسي و تبادل تجربيات در خصوص مسائل و موضوعات مرتبط با ايمني، بهبود سياست‌ها و نيز شيوه‌هاي نظارتي است. اين مجمع به صورت دوره‌اي نشست‌هاي ساليانه خود را در يکي از کشورهاي دارنده نيروگاه نوع WWER برگزار مي‌نمايد. تشکيل اين نشست در ايران براي نخستين بار و با حضور و مشارکت بيشترين تعداد از کشورهاي عضو، نشانه تغيير رويکرد کشورهاي هسته‌اي نسبت به ايران و نويدبخش آينده‌اي درخشان در زمينه‌هاي مختلف همکاري، بويژه در زمينه امور مربوط به ايمني هسته‌اي مي‌باشد. رئيس مرکز نظام ايمني هسته‌اي کشور گفت: دستيابي به توافق هسته‌اي ميان ايران و کشورهاي 1+5 فرصتي براي کشور ايجاد کرد که ما شاهد توسعة همکاري‌هاي علمي‌و فني به ويژه در زمينه ايمني هسته‌اي با آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، اتحادية اروپا و کشورهاي نظير سوئيس، ژاپن، اسپانيا، چک، اسلواکي، اسلوني، مجارستان و آلمان باشيم. دکتر حجت‌الله صالحي در افتتاحيه بيست و چهارمين نشست رييسان نظام ايمني کشورهاي دارنده نيروگاه هسته‌اي نوع WWER با اشاره به توسعه همکاري‌هاي ايران و آژانس پس از برجام، گفت: قرار است آژانس با برگزاري دوره‌هاي آموزشي، نيازها و خلاءهاي مرکز نظام ايمني هسته‌اي کشور را در خصوص مسائلي از قبيل تدوين و تنظيم ضوابط و مقررات ايمني برطرف نکند.

وي گفت: در اين رابطه و در راستاي پروژه همکاري فني هيأتي از آژانس در ماه جاري به ايران خواهد آمد. هم‌چنين هفته آينده نيز در راستاي تاسيس مرکز عالي ايمني هسته‌اي در ايران، کارگاه آموزشي براي مسوولان مرکز نظام ايمني هسته‌اي کشور در آژانس برگزار خواهد شد. رييس مرکز نظام ايمني هسته‌اي کشور تصريح کرد: تأسيس مرکز عالي ايمني هسته‌اي در ايران نيز يکي از ثمرات برجام است که در پيوست 3 آن مورد تاکيد قرار گرفته است. در اين راستا اتحاديه اروپا پيگير اين مساله بوده و نزديک به 2 سال است که ما در حال مذاکره با اتحاديه اروپا هستيم. صالحي افزود: جهت ارتقاي توانمندي‌هاي فني نظام ايمني هسته‌اي ايران بر اساس قرارداد اتحاديه با کنسرسيومي‌به نام ENCONET متشکل از نظام‌هاي ايمني 4 کشور داراي تجربه طولاني نيروگاهي اسلواکي، اسلوني، چک و مجارستان براي اجراي پروژه همکاري اتحاديه اروپا با ايران تعيين شده‌اند. همچنين قرار است شرکت AREVA که دومين برنده مناقصه اسفند ماه گذشته بود در انجام «استرس تست» نيروگاه اتمي‌ بوشهر با ايران همکاري داشته باشد و ما با پشتيباني شرکت ENCONET بر روند اين کار نظارت خواهيم داشت. وي گفت: ورود ما به عرصه توليد انرژي هسته‌اي با نيروگاه اتمي ‌بوشهر که يک نيروگاه نوع WWER است، آغاز شد. برنامة فعلي ما نيز ساخت و احداث دو واحد جديد نيروگاهي WWER نسل جديد در ساختگاه نيروگاه اتمي‌بوشهر است. مرکز نظام ايمني هسته‌اي کشور هم‌زمان با ساخت اولين نيروگاه نوع WWER در ايران، عضو فعال مجمع WWER بوده است.

رييس مرکز نظام ايمني هسته‌اي کشور گفت: يکي از کارگروهايي که اخيرا به اين مجمع اضافه شده است کارگروه مديريت استهلاک است. پس از برگزاري بيست و سومين نشست مجمع در روسيه که تمرکز آن بر مديريت استهلاک بود اين کارگروه ايجاد شده است و با توجه به اهميت موضوع مديريت استهلاک، نشست اخير در اصفهان نيز به اين موضوع مهم اختصاص داده شده است. وي با بيان اينکه برگزاري چنين نشست‌هاي تخصصي فرصت خوبي براي تبادل اطلاعات و درک مشکلات و مسائل ايمني مربوط به نيروگاه‌هاي هسته‌اي فراهم مي‌کند، افزود: در جهان امروز تبعات حوادث و مسائل هسته‌اي محدود به مرزهاي جغرافيائي يک کشور نمي‌شود بلکه از لحاظ زيست محيطي مي‌تواند تمامي‌کشورهاي همسايه و منطقه خود را تحت تاثير قرار دهد، بنا بر اين ارتقاي سطح همکاري‌هاي در زمينه ايمني هسته‌اي فراتر از روابط معمول سياسي خواهد بود.

صالحي ادامه داد: از اين رو در جهان کنوني، رويکرد عاقلانه خصوصاً در زمينه ايمني هسته‌اي، به اشتراک گذاري تجربيات و اطلاعات با همه کشورها مي‌باشد و نبايد تعاملات سياسي اين رويکرد را تحت تاثير قرار دهد. به همين دليل در دوران حساس کنوني و گشايش روابط بين‌المللي پس از برجام، طرفهاي درگير در برجام با درک موضوع، ايمني هسته‌اي را در متن توافق مورد نظر قرار دادند. وي افزود بدون ترديد ما نيازمندِ تحکيم و ارتقاي همکاري‌ها به بالاترين سطح در زمينه ايمني هسته‌اي هستيم.

شايان ذکر است که از ابتکارات مهم در زمينه توسعه نيروگاه‌هاي هسته‌اي نوع ياد شده ايجاد مجمع نظام‌هاي ايمني نيروگاه‌هاي هسته‌اي ( WWER Regulators Forum) در سال 1993 است. هدف از تشکيل اين مجمع افزايش ايمني و حفاظت در برابر اشعه در کشورهاي عضو با استفاده از تجربه جمعي، تبادل اطلاعات و تقويت تلاش‌هاي مسئولين نظام ايمني هسته‌اي کشورها از طريق بررسي و تبادل تجربيات در خصوص مسائل و موضوعات مرتبط با ايمني، بهبود سياست‌ها و نيز شيوه‌هاي نظارتي بر فعاليت‌هاي هسته‌اي نيروگاهي است. اين مجمع به صورت دوره‌اي و نشست‌هاي ساليانه خود را در يکي از کشورهاي دارنده نيروگاه نوع WWER برگزار مي‌کند. تشکيل اين نشست در ايران براي اولين بار و با حضور و مشارکت بيشترين تعداد از کشورهاي عضو، نشانه تغيير رويکرد کشورهاي هسته‌اي نسبت به ايران و نويدبخش آينده‌اي درخشان در زمينه‌هاي مختلف همکاري، به ويژه در زمينه امور مربوط به ايمني هسته‌اي است. بنا بر اين گزارش، اين اجلاس تا عصر 13 ارديبهشت ادامه خواهد داشت.

در اين نشست که براي اولين بار به ميزباني نظام ايمني هسته‌اي کشورمان برگزار مي‌شود، نماينده آژانس بين‌المللي انرژي اتمي‌و نماينده شرکت GRS آلمان نيز حضور دارند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان