تاریخ 1396/01/28 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
سرويس خبر

مسئولان شهر درجزين با مديرکل

جهاد کشاورزي استان ديدار کردند

مهديشهر- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

دکتر خاتمي شهردار و کاشفي رئيس شوراي شهر درجزين با ميرعماد مدير کل جهاد کشاورزي استان ديدار کردند.

به گزارش روابط عمومي شهرداري درجزين، در اين ديدار که در دفتر مهندس ميرعماد انجام شد، خاتمي ضمن تبريک سال نو گزارشي از وضعيت باغات انار شهر درجزين ارائه کرده و نحوه کمک‌رساني به باغات در ايام کم‌آبي سال گذشته را تشريح کرد. همچنين ميزان کمک نقدي و غيرنقدي جهت لايروبي قنوات شهر نيز از مسائلي بود که شهردار درجزين به آن پرداخت.

کاشفي نيز مشکل کم آبي حاصل از کاهش دبي آب چشمه روزيه و قنوات شهر را يادآور و خواستار رسيدگي به مشکلات باغداران شد.

طرح لايروبي رودخانه در پائين دست شهر نيز از مواردي بود که ميرعماد به آن يادآور شد و قول هرگونه همکاري و مساعدت را جهت مشکلات آب شهر داد.

پايان ساماندهي محوطه بيروني مسجد جامع فرومد

سرويس خبر

سرپرست نمايندگي ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري شهرستان ميامي گفت: ساماندهي محوطه بيروني مسجد جامع تاريخي فرومد به اتمام رسيد. به گزارش روابط عمومي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان سمنان، «سيد‌محمد صادق رضويان» امروز و در گفت‌و‌گويي افزود: در اين مرحله از مرمت کار برداشت خاک اطراف محوطه مجموع، انجام بندکشي جداره‌ها و اجراي سنگفرش اطراف مسجد انجام شد. وي افزود: پيش از اين كار مرمت بام اين مسجد 700 ساله با انجام برداشت کاهگل فرسوده پشت‌بام و اجراي مجدد آن و اصلاح ناودان‌ها انجام شده بود.

رضويان گفت: اين بنا يکي از آثار ارزشمند معماري دوره خوارزمشاهيان است و در مساحتي حدود 820 متر‌مربع به صورت دو ايواني ساخته شده و متشکل از دو ايوان شمالي و جنوبي، دو ايوانچه در طرفين ايوان‌ها، شبستاني در ضلع شرقي ايوان جنوبي و احتمالاً شبستاني به قرينه آن در ضلع غربي، دو رشته رواق در طرفين صحن، اتاق گنبد‌دار چهار گوش در ضلع غربي ايوان شمالي و سردري مزين است.

سرپرست نمايندگي ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري شهرستان ميامي افزود: تاريخ ساخت مسجد جامع تاريخي فرومد با توجه به شيوه معماري، نقشه دو ايواني و پوشش ايوان‌ها و تزئينات بنا از جمله تلفيق کاشي‌هاي فيروزه‌اي و لاجوردي و مقايسه آن با دو بناي تاريخ دار دوره خوارزمشاهيان يعني مسجد جامع گناباد و مسجد ملک زوزن، به اوايل قرن هفتم ه. ق قمري نسبت داده مي‌شود.

مسجد جامع فرومد با شماره 345 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است. روستاي هدف گردشگري فرومد در منتهي اليه شرقي شهرستان ميامي (کيلومتر 115) مسير ميامي به سبزوار واقع است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان