تاریخ 1396/01/28 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
«مشق روز» شماره 8
   نويسنده : سيد‌رضا اکرمي

به مسجد نور براي بزرگداشت درگذشت بنده خدايي رفتم و در آستانه ولادت حضرت جواد‌الائمه حديث کوتاه «قال لهرَجُلٌ أَوْصِنِي قَالَوَتَقْبَلُ قَالَ نَعَمْ قَالَ تَوَسَّدِ الصَّبْرَوَاعْتَنِقِ الْفَقْرَوَارْفَضِ الشَّهَوَاتِوَخَالِفِ الْهَوَىوَاعْلَمْأَنَّكَ لَنْ تَخْلُوَ مِنْ عَيْنِ اللَّهِ فَانْظُرْ كَيْفَ تکون، تحف العقول» را خواندم که مردي به حضرت عرضه داشت مرا وصيت کن، امام پرسيد وصيت‌پذيري، عرض‌ کرد آري. امام فرمود: صبر را اتکاي زندگي قرار ده و خود را نيازمند بدان تا تلاش‌گر شوي و از خواستني‌هاي سطحي و زودگذر و تقليدي بپرهيز و با هواي نفس مخالفت کن و بدان تو در محضر خدايي، پس مراقب باش، تا بتواني پاسخگو باشي.

ما شيعيان امام را معلم و طبيب و حکيم و دل‌سوز و خيرخواه مي‌دانيم و او را فرازماني و نژادي و مکاني مي‌شناسيم و چون ستارگان و ماه در عالم تکوين مي‌شناسيم و به ديگران مي‌شناسانيم، بنابراين امام نهم آموزگار 203 هجري و نيز 1438 قمري مي‌دانيم و مرد روز و روزگار و همه تاريخ مي‌دانيم و به فکر و فهم و فقه و فلسفه وي ايمان داريم.

درباره «اقتصاد مقاومتي، توليد و اشتغال» يادآور مي‌شوم که «قطع وابستگي» به خارج کشور از کارهاي کليدي و اساسي مي‌شود که فرموده‌اند «احتجاليمنشئت تکن اسيره» به ديگران نيازمند باش، تا اسارت از وي حتمي و قطعي باشد و اختياري از خود نداشته باشي. بايد با برنامه‌ريزي و مديريت و کوشش به توليد بپردازي، تا به آقايي و آبادي و آزادي برسي. شاعر چقدر زيبا مي‌گويد: خدا آن ملتي را سروري داد که تقديرش به دست خويش بنوشت و با آن ملت سروکاري ندارد که دهقانش براي ديگري کشت.

علي عليه‌السلام آن حکيم و طبيب و امام برگزيده خداوندي مي‌فرمايد: «لَا تَزَالُ هَذِهِ الْأُمَّةُ بِخَيْرٍ مَا لَمْ يَلْبَسُوا لِبَاسَ الْعَجَمِ وَ يَطْعَمُوا أَطْعِمَةَ الْعَجَمِ فَإِذَا فَعَلُوا ذَلِكَ ضَرَبَهُمُ اللَّهُ بِالذُّلِّ» امت اسلامي در مسير خير و عزت و عظمت قرار دارند به شرط اينکه پوشاک غير «بيگانه» نپوشند و خوراک غير نخورند و در صورت نياز به بيگانه ذليل و اسير و سرخورده خواهند شد. گاندي با دو تن‌پوش و يک زيرانداز، هند را از اسارت انگليس نجات داد و به آزادي رسيد و هند را آزاد ساخت. به هر مقدار که مي‌توانيم بايد به خودکفايي و خودگرداني برسيم و استقلال که اولين شعار انقلاب اسلامي بود را به دست آوريم.

ارتباط داشتن و تعامل با بيگانه و داد و ستد نمودن يک مطلب است و وابسته بودن همراه با ذلت و سرسپردگي مطلب ديگر، بايد ايران اسلامي در اقتصاد و صنعت و کشاورزي و دارو و کالاي اساسي و ساختاري به روي پاي خود بايستد و در حد امکان خود را به استقلال برساند، تا در شرايط عادي و به ويژه در شرايط بحراني، هويت خود را حفظ نمايد و الگوي ديگران شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان