تاریخ 1396/01/27 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
انس و الفت گرفتن با جوان

يکي از حقوق جوانان، اين است که والدين و مربيان با وي مأنوس شوند. انس و الفت، حجاب‌هاي بي‌اعتمادي را کنار مي‌زند و عاملي مؤثر براي مطرح شدن مشکلات جوانان با اهل خانه به شمار مي‌رود. با اين رويه، جوانان بهتر از گذشته از تجربه بزرگ‌ترها آگاه مي‌شوند و راه درست را از نادرست باز‌مي‌شناسند. همراهي و هم دلي با جوانان، محيط خانه و آموزش را هر چه بيشتر گرم و دوست داشتني مي‌سازد. حال آن‌که اگر چنين نباشد، محيط خانه و مدرسه براي جوان، همچون قفس خواهد بود. در واقع، اگر انسان از کسي محبت و الفت ببيند، به او رو مي‌آورد و از او تأثير مي‌گيرد. امام علي عليه السلام مي‌فرمايد: قُلُوبُ الرِّجالِ وَحْشيَّةٌ فَمَنْ تَأَلَّفها أَقْبَلَتْ عَلَيْهِ.

دل‌هاي مردم، وحشي است. پس هر که با آنها الفت گيرد، به سويش روي آورند.

بنا بر آموزه‌هاي گران سنگ اسلامي، انس گرفتن و نيکي کردن با فرزندان، از عواملي است که آنها را به کارهاي نيک فرا مي‌خواند و زمينه هدايت آنها را فراهم مي‌آورد و ياري گر آنها در پرداختن به خير و نيکي‌ها مي‌شود. پيامبر گرامي اسلام صلي الله عليه و آله مي‌فرمايد: رَحِمَ اللّه ُ عَبْدا أَعانَ وَلَدَهُ عَلي بِرِّهِ بِالإحْسانِ اِلَيْهِ والّتَأَلُّفِ لَهُ وَ تَعْليمِهِ وَ تَأديبه.

رحمت الهي شامل بنده‌اي باشد که فرزندش را با نيکي و احسان به او، انس و الفت با او و آموزش علم و ادب، بر انجام دادن خوبي‌ها ياري کنند.

از اين گفتار پيامبر به خوبي در مي‌يابيم که انس و الفت گرفتن با جوان، آثار مفيد تربيتي در پي دارد و از روش‌هاي آزموده شده در مسير خوشبختي و بالندگي آدمي است. بسياري از دختران و پسران، کانون گرم خانواده را رها مي‌کنند، تنها بدان دليل که از گرماي انس و هم دلي پدر و مادرشان با خود بي‌بهره اند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان