تاریخ 1393/05/05 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3698 برو جستجو جستجوی پیشرفته   رييس‌جمهور:
 صاحبان قدرت و فرهنگ خادمان ملت هستند 

حجت‌الاسلام و‌المسلمين روحاني در ديدار جمعي از برگزيدگان عرصه فرهنگ و هنر با تشکر از مردم به خاطر حضور شکوهمندشان در راهپيمايي روز قدس، خطاب به هنرمندان گفت: اصحاب فرهنگ و هنر بايد ملت ايران را به جهانيان به عنوان ملتي فرهنگ دوست معرفي و بشناسانند.

به گزارش ايسنا، رئيس‌جمهور در اين مراسم که جمع کثيري از هنرمندان در عرصه‌هاي مختلف در آن حضور داشتند، گفت: بسيار خوشحال هستم که بعد از شش ماه فرصتي پيش آمد که بار ديگر در خدمت اصحاب فرهنگ و هنر باشم؛ آن هم در بيست و هفتمين روز ماه مبارک رمضان که به قولي ممکن است روز قدر باشد.

حسن روحاني ادامه داد: قبل از هر چيزي مي‌خواهم از ملت ايران به خاطر حضور شکوهمندشان در راهپيمايي روز قدس تشکر و قدرداني کنم.

وي با اشاره به صحبت امام‌خميني‌(ره) مبني بر اين که روز قدس روز اسلام است، گفت: در حال حاضر مردم مظلوم غزه زير مخرب‌ترين بمب‌ها و سلاح‌هاي مدرن هستند. آنها مردمي‌هستند که از کم‌ترين امکانات مادي ولي از بزرگ‌ترين امکانات معنوي برخوردارند. در همين جا مي‌خواهم نکته اي عرض کنم. آنچه که حادثه غزه به ما مي‌آموزد، آن است که همه بايد با هم متحد شويم.

اگر مي‌خواهيم به آرزوهايمان برسيم،‌ دنياي اسلام و مردم ايران همه بايد دست به دست هم بدهيم. اگر مي‌خواهيم به آرزوهاي تمام مسلمانان و مردماني که در منطقه زندگي مي‌کنند برسيم، همه بايد با هم متحد شويم.رئيس‌جمهور در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود گفت: خرسندم که هيچ وقت ما را به عنوان کشور نفت نشناختند و يا به عنوان کشوري که 2000 کيلومتر در کنار ساحل جنوبي قرار گرفته و يا به عنوان کشوري که سازنده مدرن‌ترين تجهيزات نظامي‌است؛ بلکه همواره ايران را به عنوان کشور تمدن، فرهنگ، علم، بوعلي سيناها،‌ زکرياي رازي‌ها، سعدي‌ها، حافظ‌ها و فردوسي‌ها شناختند و اين افتخار براي ملت ماست.

رئيس‌جمهور خطاب به اهالي فرهنگ و هنر ادامه داد: ما مي‌خواهيم اصحاب فرهنگي‌مان اين پرچم افتخار را همواره در اهتزاز داشته باشند و به همه جهان مردم ايران به عنوان ملتي فرهنگ دوست بشناسانند و معرفي کنند تا بتوانيم بزداييم آن گرد و غبار ناروايي را که بر چهره مردم ايران در سال‌هاي گذشته به دست ناپاکان پاشيدند و ملتي را که همواره ضد خشونت و افراط بوده، اهل جنگ و خشونت معرفي کردند.

رئيس شوراي‌عالي انقلاب فرهنگي ادامه داد: اگر در گوشه‌اي فردي، جمعي و گروه کوچکي راه ديگري را مي‌پيمايند، شما اهالي فرهنگ و هنر و فرهنگ‌دوستان بايد با بهترين ادبيات، زيباترين شعر و ساخت بهترين فيلم‌ها، تئاترها، مجسمه‌ها و تابلوها به تمام دنيا بگوييد و برسانيد که اين ملت، ملت صلح، دوستي و برادري است. رئيس قوه مجريه ادامه داد: خيلي وقت‌ها بين قدرت و فرهنگ و هنر بر سر تصاحب جامعه تنازع و رقابت بوده است. از يک سو اين‌ها مي‌خواستند دل‌هاي جامعه را بربايند و در اختيار داشته باشند و از سوي ديگر آن‌ها مي‌خواستند که همه مشت قدرتمند آن‌ها را به خوبي لمس کنند و اين اشکال مسأله بوده است.

رئيس‌جمهور با بيان اين که در اين زمينه يک راه حل وجود دارد، در تشريح آن گفت: نه صاحبان قدرت خودشان را بالاسر جامعه، همه کاره و قيم جامعه ببينند و نه اصحاب فرهنگ خود را بالاتر از جامعه و تنها تأثيرگذار بر جامعه ببينند. حسن روحاني خطاب به اهالي فرهنگ و هنر ادامه داد: بياييد هر دوي ما برويم پشت سر جامعه قرار بگيريم و همه با زبان و با عمل به ملت‌مان بگوييم که صاحبان قدرت و صاحبان فرهنگ وهنر هر دو خادمان شما هستند.

وي در پايان گفت: همه بايد دست به دست هم بدهيم و کمک کنيم تا از راه‌هاي سخت و دشواري که در پيشرو داريم با اراده‌اي قوي و محکم عبور کنيم.


 با تصويب هيات دولت؛
 مبلغ چهارهزار ميليارد ريال تسهيلات براي تهيه نهاده هاي کشاورزي اختصاص يافت 

مبلغ چهارهزار ميليارد ريال تسهيلات براي تهيه نهاده هاي کشاورزي با تصويب هيات وزيران اختصاص يافت.

به گزارش روز شنبه ايرنا از پايگاه اطلاع رساني دولت، هيات وزيران در جلسه 29 تيرماه 1393 به پيشنهاد وزارت جهاد کشاورزي و به استناد اصل 138 قانون اساسي تصويب کرد بانک مرکزي مبلغ چهارهزارميليارد ريال تسهيلات بانکي به منظور تهيه و تدارک نهاده هاي کشاورزي با نرخ مصوب شوراي پول و اعتبار براي بخش کشاورزي در اختيار شرکت خدمات حمايتي کشاورزي قرار دهد.

همچنين معاونت برنامه ريزي ونظارت راهبردي رئيس جمهورموظف شد نسبت به تضمين اصل و سود تسهيلات اقدام نمايد البته تضمين دولت نافي وظايف بانک ها براي وصول مطالبات ناشي از اعطاي تسهيلات نيست.بر اساس اين مصوبه شرکت خدمات حمايتي کشاورزي هم موظف شد نسبت به بازپرداخت بموقع تسهيلات در سر رسيد مقرر اقدام نمايد.

اين مصوبه توسط معاون اول رييس جمهور اول مرداد ماه 1393 جهت اجرا ابلاغ شده است .


 با حضور برخي از وزرا و مسوولان؛
 جلسه شوراي عالي آب به رياست معاون اول رييس جمهوري تشکيل شد 

جلسه شوراي عالي آب به رياست معاون اول رئيس جمهور و با حضور وزراي نيرو، صنعت، معدن و تجارت و معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان حفاظت محيط زيست برگزار شد.

به گزارش عصر شنبه ايرنا از پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، اسحاق جهانگيري در اين جلسه با اشاره به تداوم خشکسالي و کاهش سطح منابع آب در کشور و اهميت صرفه جويي در مصرف، بر لزوم مديريت مصرف آب و اصلاح الگوهاي مصرف در بخش مصارف خانگي ، بهداشت و کشاورزي تاکيد کرد.

در اين جلسه گزارشي از وضعيت آب شرب استانهاي کشور و راهکارهاي تامين پايدار آن از سوي نماينده وزارت نيرو ارايه شد.

همچنين توضيحاتي نيز در خصوص تداوم خشکسالي ، وضعيت کلي طرح هاي آبرساني کشور، آخرين وضعيت کمبود آب شهرها و کلانشهرها، اهم مشکلات تامين آب، برنامه تامين آب شرب روستاها و چالشهاي پيش روي تامين آب شرب پايدار مناطق جمعيتي کشور مطرح شد.

در اين نشست پيشنهاداتي به منظور تامين آب شرب پايدار مناطق جمعيتي کشور ارايه شد که اصلاح تعرفه هاي آب شرب شهري و روستايي، تخصيص بموقع و متناسب منابع مالي، فعال سازي شوراي حفاظت از منابع آب در استانها و تهيه و توزيع وسايل و تجهيزات کاهنده مصرف آب از جمله اين پيشنهادات بود.

در اين جلسه همچنين بر مديريت مصرف آب به عنوان يکي از کليدي ترين سياستهاي کشور در بخش تامين آب شرب و بهداشت تاکيد و پيشنهادات و نظرات اعضاي شوراي عالي براي نحوه تامين منابع مالي طرح هاي آبرساني کشور و همچنين به کارگيري راهکارهايي براي مصرف بهينه آب ارايه شد.


 شمار شهداي غزه از يک هزار نفر گذشت 

پايگاه خبري فلسطين اليوم عصر شنبه اعلام کرد که از آغاز حملات رژيم صهيونيستي به نوار غزه و پس از بيرون کشيدن اجساد ده ها فلسطيني از زير آوارها پس از اعلام آتش بس موقت ميان دو طرف، شمار شهداي فلسطيني به بيش از يکهزار نفر افزايش يافت.

بر اساس اين گزارش ، اشرف القدره سخنگوي وزارت بهداشت نوار غزه گفت: تيم پزشکي ما تنها جسد 5 تن را در منطقه الشرقيه در استان الوسطي از زير آوارها بيرون کشيدند.

وي ادامه داد: اغلب شهدا را کودکان و زنان و افراد مسن تشکيل مي دهد.

القدره تاکيد کرد: در ساعات اوليه آتش بس موقت ميان نيروهاي فلسطيني و رژيم صهيونيستي، گروههاي امداد و نجات دست کم اجساد دستکم 85 جسد را در مناطق جنوبي و مرکزي غزه از زير آوار خارج کردند.وي توضيح داد: در پي حملات رژيم صهيونيستي در طول 19 روز، بيش از 6 هزار فلسطيني نيز مجروح و آواره شدند.پس از موافقت گروههاي مقاومت فلسطين و رژيم صهيونيستي با طرح آتش بس 12 ساعته ، اين آتش بس از صبح امروز به اجرا در آمد.

همچنين خبرگزاري فرانسه اعلام کرد که اجساد بيش از 100 تن را از آوارهاي غزه خارج کردند.


 آيت‌الله شب زنده دار درگذشت 

آيت‌الله شب زنده‌دار جهرمي از اساتيد برجسته حوزه علميه قم صبح روز شنبه دارفاني را وداع گفت. به گزارش ايرنا، اين استاد اخلاق حوزه علميه قم که مفسر قرآن کريم نيز بود، از چندي پيش به دليل بيماري و کهولت سن در بيمارستان‌هاي شهيد بهشتي قم و مسيح دانشوري تهران بستري بود. در اين رابطه سيد‌حسن خميني، علي لاريجاني، رييس مجلس شوراي اسلامي، صادق آملي لاريجاني رييس قوه قضاييه و بسياري از مسوولان و فعالان سياسي درگذشت وي را تسليت گفتند.


 سياست‌هاي خروج غيرتورمي از رکود 

متن کامل سياست‌هاي اقتصادي دولت براي خروج غيرتورمي از رکود در سال‌هاي 1393 و 1394 که در هيأت وزيران در حال بررسي است، منتشر شد. به گزارش ايسنا از پايگاه اطلاع‌رساني دولت در راستاي تحقق وعده دولت براي ارائه برنامه خروج کشور از رکود و قرار دادن آن در معرض بررسي کارشناسان و نيز در پي انتشار گزارش تحليلي دولت تدبير و اميد براي خروج از رکود تورمي در هفته گذشته، متن کامل سياست‌هاي اقتصادي دولت براي خروج غيرتورمي از رکود را منتشر کرد. در اطلاعيه دولت براي دعوت از صاحبنظران جهت ارائه ديدگاه‌هاي خود آمده است: دولت تدبير‌و‌اميد با قدرداني از مشارکت، ارايه ديدگاه‌ها و نظرات صاحبنظران درباره گزارش يادشده، بار ديگر از همه نخبگان، انديشمندان، انجمن‌ها و نهادهاي تخصصي فعال در مباحث اقتصادي دعوت مي‌کند تا نظرات خود را در خصوص اين سياست‌هاي پيشنهادي ظرف مدت 10 روز به دفتر هيأت دولت به نشاني daftar@govir.ir ارسال نمايند.


 وزارت کشور مصمم به آغاز فعاليت خانه احزاب است 

سخنگوي وزارت کشور جلسه دبيران احزاب با وزير کشور و استانداران را در راستاي شعارهاي انتخاباتي رييس‌جمهور عنوان کرد و گفت: حمايت از فعاليت مجدد خانه احزاب يکي از مصاديق سياست‌هاي کلي وزارت کشور در ارتباط با گروه‌هاي سياسي است.

حسينعلي اميري در گفت‌وگو با ايلنا در مورد نشست دبيران کل احزاب و فعالان سياسي با وزير کشور و استانداران سراسر کشور گفت: اين نشست در راستاي نشست سال گذشته وزير با احزاب و فعالان سياسي است. چراکه احزاب و گروه‌هاي سياسي حوزه نفوذشان در سراسر کشور است و بايد نشاط سياسي را در کل کشور ايجاد کنند.

سخنگوي وزارت کشور ادامه داد: اين نشست در راستاي برنامه‌هاي روحاني در ايام انتخابات است که به حمايت و تقويت فعاليت‌هاي گروه هاي سياسي اشاره کرده بودند و اين برنامه نيز بر اين اساس برگزار شد.

قائم مقام وزير کشور در مورد اظهارات حسين کاشفي مبني بر اينکه به محض انتخاب معاون سياسي وزير کشور بحث خانه احزاب را پيگيري مي‌کنيم،‌ اظهار کرد: بحث خانه احزاب ارتباطي به معاون سياسي ندارد. در حال حاضر کارهاي معاون سياسي که بر روي زمين نمانده و خود جناب وزير در حال پيگيري مسائل مربوط به معاونت سياسي است.

دوستاني هم که در وزارت کشور هستند اجازه ندادند که خلاء حضور معاون سياسي احساس شود.

اميري با تاکيد براينکه معاونت سياسي باشد يا نباشد بحث خانه احزاب از سوي خود احزاب بايد تعيين تکليف شود و آن را دوباره فعال کنند، گفت:‌ وزارت کشور مصمم به آغاز فعاليت مجدد خانه احزاب است چراکه اين وزارتخانه حمايت و دفاع از احزابي که در چارچوب نظام جمهوري اسلامي فعايت مي کنند را از وظايف خود مي‌داند و حمايت از آغاز فعاليت خانه احزاب نيز از مصاديق سياست‌هاي کلي وزارت کشور براي حمايت از احزاب است.


 شکايت از تخلفات اداري دولت احمدي‌نژاد 

نماينده رشت در مجلس شوراي اسلامي‌در شکايتي به کميسيون اصل 90 خواهان رسيدگي به تخلفات گسترده اداري دولت احمدي‌نژاد در دوره‌هاي نهم و دهم شد.

غلامعلي جعفرزاده ايمن‌آبادي در گفت‌وگو با ايرنا افزود: در نامه‌اي به محمدعلي پورمختار رييس کميسيون اصل 90 مجلس شوراي اسلامي‌شکايتي از دولت‌هاي نهم و دهم درباره تخلفات گسترده اداري طي هشت سال گذشته ارايه کردم. وي يادآور شد: محمود عسگري‌آزاد جانشين معاونت توسعه و منابع انساني رياست‌جمهوري روز چهارشنبه 24 تيرماه سال 93 با حضور در جلسه غير‌علني مجلس گزارشي از وضعيت نظام اداري کشور ارايه کرد. عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس خاطرنشان کرد: اين گزارش نشان‌دهنده تخلفات عمده دولت نهم و دهم در زمينه جذب غيرقانوني نيروي انساني و طي نشدن مراحل قانوني شامل عدم آگهي در روزنامه‌ها، جرايد و اعلام عمومي‌آن و برگزار نشدن آزمون و مصاحبه و غيره بود. جعفرزاده ايمن‌آبادي ادامه داد: در اين مدت 200 موسسه و سازمان خلاف مقررات، بدون اطلاع و تصويب مجلس شوراي اسلامي‌ايجاد و راه‌اندازي شد که حداقل خسارت وارده حاصل اين اقدام غيرقانوني، چاق، فربه و کم تحرکي دولت بوده است. وي اظهار داشت: درعين حال اين کار حقوق خيل عظيم جوانان تحصيل کرده که فاقد هرگونه پشتوانه دولتي و سياسي بوده‌اند و از حيث بيکاري دچار انواع بيماري‌هاي روحي و رواني شده و در عين نخبگي و با طي مدارج عالي و معدل‌هاي الف و غيره، به داروهاي آرام بخش پناه آورده را تضييع کرده است.

عضو فراکسيون اصول‌گرايان رهروان ولايت مجلس افزود: جذب حدود 400 هزار نفر تنها به دليل وابستگي به دولت‌هاي نهم و دهم بدون رعايت هرگونه ضابطه‌اي توسط دولت قبل که صرفا نداي گوش خراش عدالت را سر مي‌داد اما در عمل هيچ گونه اعتقادي به قانون و عدالت نداشت موجي از بدبيني را در نزد جويندگان کار که عمدتا قشر جوان هستند به وجود آورده است. وي تصريح کرد: اين اقدام دولت‌هاي نهم و دهم باعث افزايش غيرمنطقي هزينه‌هاي جاري کشور شده و خسارات جبران‌ناپذيري را به نظام اداري، نيروي انساني، افکارعمومي‌و اعتبارات بودجه‌اي کشور وارد کرده است.


 نظر تعدادي از مراجع درباره ميزان زکات فطره 

آيات عظام موسوي‌اردبيلي، مکارم‌شيرازي، علوي‌گرگاني، شبيري‌زنجاني، صافي‌گلپايگاني، وحيد خراساني، نوري‌همداني و جوادي‌آملي نظر خود را درباره ميزان فطريه اعلام کردند.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، نظرات مراجع درباره ميزان زکات فطره و کفاره روزه به شرح زير است:

آيت‌الله علوي‌گرگاني

مبلغ زکات فطره پنج هزار تومان بابت سه کيلو گندم براي هر نفر، ضمنا کساني که مايل به پرداخت فطريه از برنج مي‌باشند بايد قيمت آن را ملاحظه کرده و به ازاي هر نفر سه کيلو از آن را بپردازند و متوسط قيمت آن مبلغ 15 هزار تومان تعيين شده است.

همچنين کفاره غيرعمد براي هر روز نيز مبلغ 1500 تومان پول نان براي فقرا تعيين شد.

آيت‌الله مکارم‌شيرازي

بر اساس فتواي آيت‌الله مکارم‌شيرازي، زکات فطره امسال بر مبناي قوت غالب گندم، مبلغ چهار هزار و پانصد تومان (4500 تومان) و بر اساس قوت غالب برنج، مبلغ پانزده هزار تومان (15000 تومان) اعلام شده است.

کفاره روزه غيرعمد مبلغ هزار و پانصد تومان (1500 تومان) است که بايد به صورت نان تهيه و پرداخت شود، همچنين کفاره روزه عمد مبلغ نود هزار تومان (90000 تومان) است.

بر اساس اين گزارش، بر اساس مسأله 1492 رساله توضيح المسائل آيت‌الله مکارم شيرازي، زکات فطره بر تمام کساني که قبل از غروب شب عيد فطر بالغ و عاقل و غني باشند واجب است، يعني بايد براي خودش و کساني که نان خور او هستند، هر نفر به اندازه يک صاع (تقريباً سه کيلو) از آنچه غذاي نوع مردم آن محل است، اعم از گندم و جو يا خرما يا برنج يا ذرّت و مانند اين‌ها به مستحق بدهد و اگر پول يکي از اينها را بدهد کافي است.

در ضمن بنابر فتواي اين مرجع تقليد اگر کسي تنها در افطار شب عيد فطر مهمان ديگري باشد فطريه او به عهده خودش است.

آيت‌الله موسوي‌اردبيلي

مبلغ زکات فطره توسط آيت‌الله موسوي‌اردبيلي، 4 هزار تومان، يا قيمت سه کيلو گندم يا برنجي که در آن محل خريد و فروش مي‌شود، اعلام شد.

کفاره روزه نيز براي کساني که روزه‌شان را با مجوز خورده‌اند، مثل زناني که بچه شير مي‌دهند يا بيماران، يک مد طعام اعلام شد.

آيت‌الله شبيري‌زنجاني

عضو شوراي استفتائات دفتر آيت‌الله شبيري‌زنجاني مبلغ زکات فطره هر فرد را چهار هزار تومان اعلام کرد.

حجت‌الاسلام کاظمي افزود: دفتر آيت‌الله شبيري‌زنجاني امسال آمادگي دريافت زکات فطريه مومنان روزه‌دار را دارد و بر اساس هماهنگي‌هاي انجام شده، مقلدين مي‌توانند از طريق دفتر و سايت اين مرجع تقليد براي پرداخت فطريه اقدام کنند.

کاظمي درباره موارد مصرف زکات فطره افزود: مصرف زکات فطره همان مصارف زکات است، ولي احتياط مستحب آن است زکات فطره فقط به مصرف مساکين شيعه برسد، لذا دفتر آيت‌الله‌ شبيري تدابير ويژه‌اي را در اين راستا اتخاذ کرده تا زکات روزه‌داران و مومنان به مصرف نيازمندان برسد.

وي بلوغ، عاقل بودن و تمکن مالي را از شرايط وجوب زکات فطره بر مسلمانان دانست و افزود: هر شخص بايد براي خودش و کساني که نان‌خور او هستند، هر نفر يک صاع از خوراکي‌هاي رايج در آن منطقه، همچون گندم، جو، خرما، کشمش، برنج و مانند اينها، به مستحقّ بدهد و اگر پول يکي از اينها را هم بدهد کافي است.

کاظمي افزود: وزن هر صاع بنا بر مشهور تقريبا دو کيلو و 830 گرم است، ولي به عقيده آيت‌الله شبيري، وزن درهم بيش از مقداري است که مبناي محاسبه فوق است و ظاهرا اگر وزن حدود سه کيلو و شصت گرم را براي گندم محاسبه کنند، کافي باشد.

آيت‌الله صافي‌گلپايگاني

آيت‌الله صافي‌گلپايگاني ميزان زکات فطره ماه مبارک رمضان را مبلغ معادل سه (3) کيلوگرم گندم يا برنج به عنوان قوت غالب اعلام کرد.

در اطلاعيه دفتر آيت‌الله‌العظمي صافي پيرامون ميزان زکات فطريه آمده است: با آرزوي قبولي طاعات و عبادات روزه‌داران گرامي؛‌ نظر حضرت آيت‌الله العظمي صافي پيرامون ميزان فطريه‌ اينست که مؤمنان مبلغ معادل سه (3) کيلوگرم گندم يا برنج را به عنوان قوت غالب بپردازند.

آيت‌الله وحيد خراساني

ميزان زکات فطره توسط آيت‌الله وحيد خراساني چنين اعلام شد: به حساب گندم 3 کيلو و به قيمت 5 هزار تومان، برنج هم از 4 هزار تومان شروع مي‌شود تا 10 هزار تومان، بنا به ميزان قيمتي که در طي سال دارد، سه کيلو برنج به همان قيمت مي‌دهند.

همچنين کفاره روزه غيرعمدي هم به حساب گندم 1200 تومان است و کفاره روزه غيرعمدي به حساب برنج بنا به ميزان قيمتي که برنج دارد 50 گرم است.

آيت‌الله‌ نوري همداني

ميزان زکات فطره از سوي آيت‌الله نوري همداني بر مبناي قوت غالب گندم، سه کيلو گندم هر کيلو 1700 تومان و بر اساس قوت غالب برنج، سه کيلو برنج مبلغ 15000 تومان است.

همچنين کفاره روزه غيرعمد مبلغ 1200 تومان است و مبلغ کفاره روزه عمد حداقل روزي 72000 هزار تومان است.

آيت الله جوادي آملي

بنا بر اعلام دفتر آيت‌الله جوادي آملي ميزان زکات فطره و کفاره امسال قيمت متوسط گندم يا برنج همان منطقه است.