تاریخ 1390/09/02 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 2953 برو جستجو جستجوی پیشرفته   آشنايي با ماساژ درماني 

دوستان قبل از هر صحبتي بايد به عرضتون برسونم که نام ماساژ درماني در فرهنگ لغت فارسي به ورزمان درماني تغيير پيدا کرده.
براي ماساژ درماني اثرات مثبت زيادي از بهبود گردش خون تا بهبود متابوليسم بدن ذکر شده است. به خصوص در مورد ماساژ سوئدي نشان داده شده که در کاهش درد عضلاني، کاهش استرس و بهبود ايمني موثر بوده است. 

 ماساژ درماني چيست؟  
 ماساژ درماني عبارت است از دست ورزي بر روي بافت هاي نرم بدن. اين درمان به رهايي از استرس و فشار عضلاني و درد ناشي از صدمات و سرعت بهبود ناراحتي هاي حاد و مزمن کمک مي کند. امروزه ميليون ها نفر در سراسر جهان از اين روش به عنوان يک روش مراقبت بهداشتي استفاده مي کنند.

تاريخچه ماساژ درماني چيست؟  
تاريخچه اين درمان به حدود 2700 سال قبل از ميلاد برمي گردد. در متن کتاب امپراطور زرد (کتاب مرجع طب داخلي چين) براي درمان فلج و تب و لرز به ورزش، ماساژ پوست و عضلات و نيز تمرينات بر روي دست و پا توصيه شده است. بقراط در حدود 400 سال قبل از ميلاد ضرورت استفاده از مالش را به عنوان يک درمان بخصوص در درمان آسيب هاي ورزشي و جنگي، به پزشکان گوشزد کرد. اسناد قديمي دال بر استفاده ژاپني ها و نيز ساير تمدن ها نظير مصر، روم و عرب از ماساژ درماني موجود است.
ماساژ درماني به شيوه نوين و علمي، توسط هنريک لينگ (1839-1776) بر پايه ماساژ و ورزش بنيان نهاده شد.
دو برادر پزشک آمريکايي به نام جورج و چارلز تيلور پس از تحصيل در سوئد، در سال 1850 اين رشته را به آمريکا معرفي نمودند.
سبک هاي مختلف ماساژدرماني کدامند؟  
امروزه بالغ بر 80 نوع مختلف ماساژ و کار بر روي بدن وجود دارد. اين تکنيک ها به پنج گروه تقسيم مي شوند: 
 ماساژ سنتي اروپايي: شامل متدهايي بر اساس فيزيولوژي و آناتومي طب غربي. پنج تکنيک دست ورزي بافت هاي نرم بدن در آن مورد استفاده قرار مي گيرند.
 ماساژ معاصر غربي: اين روش نيز بر پايه روش هاي مدرن آناتوميک شامل تکنيک هاي دست ورزي فراتر از چارچوب ماساژ سوئدي بنا شده است و شامل ماساژ عصبي، ماساژ ورزشي و ميوتراپي مي باشد.

ماساز در روش هاي اصلاح حرکت و ساختار : 
 اين تکنيک ها بر ساختار و حرکت بدن تاکيد دارند. اين روش ها بدن را با کمک وزن و با دست ورزي بر روي بافت هاي نرم و يا اصلاح الگوهاي غلط حرکتي، سازماندهي و کامل مي کنند. نمونه هاي آن عبارتند از: هلر ورک، رولفينگ، فلدن کرايس و تکنيک الکساندر.

ماساژ شرقي: 
تکنيک هاي ماساژ شرقي بر اساس اصول طب سنتي چين بنا شده و انرژي حياتي را که معتقدند در کانال هاي غير قابل رويت در بدن جريان دارد تجديد مي کنند. اين متدها شامل طب فشاري و شياتسو مي باشند.

متدهاي انرژي- پايه: 
اين متدها که در طب سنتي چين يافت نمي شوند، منجر به اثر بر روي حوزه انرژي که درون و اطراف بدن را احاطه کرده، مي شوند. اين کار هم با فشار و دست ورزي بر روي جسم و هم از طريق عبور دست از ميان يا درون حوزه انرژي بدن صورت مي گيرد. نمونه هاي روش هاي انرژي عبارتند از: درمان قطبي، لمس شفابخش و ريکي.
بسياري از ماساژدرمانگر ها ترکيبي از روش هاي فوق را بر اساس وضعيت بيمار اعمال مي کنند.

 ماساژدرماني چگونه اثر مي کند ؟
معمولا انواع ماساژ با يک مکانيسم مشابه بر روي بدن اثر مي گذارند. زماني که ماهيچه بيش از حد فعاليت دارد تجمع مواد زايد از جمله اسيدلاکتيک مي تواند باعث درد، گرفتگي و حتي اسپاسم عضلات شود. ماساژ ب[ طور عام و ماساژ سوئدي به طور خاص، گردش خون و جريان لنفاوي را بهبود بخشيده  مواد غذايي و اکسيژن تازه را به بافت هاي مزبور مي رساند و به خروج مواد سمي و بهبودي کمک مي کند.
همچنين عضلات در حال کشش مي توانند به رگ هاي خوني و اعصاب فشار آورده و با محدود کردن جريان خون باعث ايجاد درد شوند. با ماساژ منطقه مورد اثر، به تدريج فشار عضله بر اعصاب درگير کاهش يافته و درد کاهش مي يابد. همين مکانيسم در بهبود عضلات آسيب ديده با ماساژ باعث سودمندي آن است.
علاوه بر اين، ماساژ باعث افزايش اندروفين ها (نابود کننده هاي درد) و افزايش ترشح هورمون سروتونين (تعديل کننده خلق و خوي) مي شود. همچنين ثابت شده که هورمون استرس (کورتيزول) را آزاد مي نمايد. به همين دليل ماساژ اغلب به عنوان يک درمان تکميلي براي افرادي که سيستم ايمني آنها بر اثر استرس تضعيف شده توصيه مي شود.

 در جلسه ماساژدرماني چه اتفاقي رخ مي دهد ؟  
پاسخ بستگي به نوع ماساژي دارد که دريافت مي کنيد. در اينجا ماساژ سوئدي ذکر شده است.
در ويزيت اول احتمالا ماساژ درمانگر از شما در مورد سابقه پزشکي سوال خواهد کرد . سپس برخي سوالات در مورد وضعيت جسمي فعلي شما، روش زندگي، ميزان استرس، هرگونه تجربه درد و اين که به دنبال چه درماني هستيد، مطرح مي شود.
اتاقي که ماساژ درماني در آن انجام مي شود به طور مشخص گرم و داراي نور ملايم مي باشد. در صورت تمايل شما از يک موسيقي آرام بخش نور شمع و بخور با يک رايحه دلپذير استفاده مي شود. اغلب براي مالش پوست از اسانس هاي روغني براي بالا بردن کيفيت ماساژ استفاده مي شود. شما مي توانيد ماساژ کل بدن و يا ماساژ موضعي را درخواست کنيد. مي توانيد روي قسمت هاي ديگر بدن يک حوله يا ملافه بيندازيد. روي يک تخت راحت پوشش دار که اغلب داراي جايگاه سري است و نياز به چرخش سر و گردن ندارد دراز مي کشيد.
متخصصين ماساژ سوئدي ممکن است از انواع ضربه ها و تکنيک هاي مختلف استفاده کنند. شما مي توانيد ماساژ کلي بدن يا ماساژ متمرکز بر مناطق دردناک يا تحت کشش را درخواست نماييد. توصيه مي کنيم هر زمان که احساس ناراحتي و درد کرديد درمانگر را مطلع سازيد. يک جلسه درمان معمولا بين 30 الي 90 دقيقه طول مي کشد.  
ماساژ نشسته، روي صندلي و با لباس در حالي که جلوي بدن به صندلي تکيه دارد انجام مي شود. 5 الي 30 دقيقه طول مي کشد و براي ماساژ کتف و پا کاربرد دارد.
تعداد جلسات مورد نياز براي درمان متغير است. براي کاهش استرس اغلب هفته اي يک مراجعه توصيه مي شود. براي وضعيت هاي حاد تعداد جلسات درمان بستگي به طبيعت بيماري دارد. معمولا ماساژدرماني به منظور تکميل درمان از سوي پزشک توصيه مي شود.

چه تحقيقات و مطالعاتي در مورد ماساژ درماني موجود است   
براي ماساژ درماني اثرات مثبت زيادي از بهبود گردش خون تا بهبود متابوليسم بدن ذکر شده است. به خصوص در مورد ماساژ سوئدي نشان داده شده که در کاهش درد عضلاني، کاهش استرس و بهبود ايمني موثر بوده است. همچنين در افزايش عملکرد تنفسي، کاهش ادم ناشي از انسداد رگ هاي لنفاوي و کمک به بهبود صدمات وارد به بافت هاي نرم بدن بسيار موثر است.
هنوز بسياري از خواص ضد استرس ماساژ درماني به صورت مطالعه علمي دانشمندان در نيامده است، ولي در طول 20 سال اخير بررسي هاي بسياري به خصوص در زمينه ماساژ سوئدي جمع آوري شده. بسياري از اين تحقيقات در موسسه تحقيقاتي لمس شفابخش دانشگاه ميامي و تعدادي از مطالعات نيز در مرکز ملي طب مکمل و جايگزين انجام شده است.
گرچه بررسي هاي کنترل شده زيادي لازم است، اما يافته ها شامل موارد زير مي باشد:
- بيماران بستري در بيمارستان که ماساژ دريافت کردند، افزايش در تحرک، انرژي ، تغييرات مثبت خلقي و سرعت بهبودي از خود نشان دادند.
- بيماران مبتلا به پشت درد مزمن پس از دريافت دو جلسه درمان 30 دقيقه اي در هفته براي مدت پنج هفته، کاهش درد، افسردگي و اضطراب و نيز بهبود خواب را گزارش کرده اند. برخي نتايج متناقض نيز گزارش شده که نياز به بررسي هاي بيشتر دارد.
- کارکنان ادارات که ماساژ دريافت کردند، هشيارتر، فعال تر و کم استرس تر از آنهايي بودند که ماساژ دريافت نکرده بودند.
- بيماران مبتلا به دردهاي عضلاني که دو جلسه 30 دقيقه اي ماساژ درماني در هفته به مدت 5 هفته دريافت کردند، کاهش درد، کوفتگي و خستگي را گزارش دادند، همچنين در تعداد شب هاي کمتري اختلالات خواب داشتند. در اين قسمت نيز به مطالعات بيشتري نياز است.
-  در مصدومين سوختگي، ماساژ درماني در کاهش اختلالات روحي(اضطراب، تنش و افسردگي) و علايم جسمي (درد و خارش) موثر بوده است.
اثرات ماساژ در کودکان نيز به خوبي بزرگسالان است. براي مثال نوزادان نارسي که ماساژ دريافت مي کنند ، بيشتر وزن اضافه مي کنند و سريعتر از بيمارستان مرخص مي شوند. کودکان مبتلا به اوتيسم نيز با ماساژ درماني رفتارهاي غيرمعقول کمتري از خود بروز دادند.
ساير بيماري هايي که به ماساژ درماني خوب جواب داده اند عبارتند از : سندرم خستگي مزمن، استئوآرتريت، سندرم تونل کارپال ، ميگرن و سياتيک.  

درمانگر ماساژدرماني چگونه انتخاب مي شود؟  
30 ايالت و ناحيه در ايالات متحده قانون حمايت از تخصص ماساژ درماني را گذرانده اند و آزمايشات اين دوره ها را تعريف کرده اند. اگرچه مقررات اخذ مدرک از ايالتي به ايالت ديگر تفاوت دارد. در بسياري از ايالات يک دوره 600 ساعته براي آموزش آن در نظر گرفته شده است و اخذ درجه منوط به شرکت در امتحان سراسري بورد تخصصي ماساژ درماني ويرجينيا است.
براي مراجعه به يک ماساژ درمانگر از دوستان خود و يا مراقبين بهداشتي قابل اعتماد کمک بگيريد. قبل از ملاقات با درمانگر خود تحقيق کنيد. براي مثال سوال کنيد که در کدام رشته ماساژ درماني تخصص دارد . (AMTA) دارد.
به خاطر داشته باشيد که در زمان ويزيت بايد احساس راحتي داشته باشيد. در صورتي که شخصيت و خصوصيات اخلاقي درمانگر خود را نمي پسنديد فرد ديگري را جست وجو کنيد که با او احساس راحتي بيشتري داشته باشيد. براي يادگيري روش هاي ماساژ درماني و آموزش آن به اطرافيان مي توانيد از کتاب ها و نوارهاي آموزشي ويديويي بهره جوييد. در بسياري از کشورها کلاس تکنيک هاي ماساژ درماني يا مراکز آموزشي بزرگسالان وجود دارد.

موارد احتياط در ماساژدرماني چيست؟  
 - در صورتي که مبتلا به تب بالا، التهاب، عفونت، فلبيت، ترومبوز، يرقان يا بيماري عفوني پوستي هستيد از ماساژ اجتناب کنيد.
- روي زخم هاي باز يا سوختگي يا موضع جراحت قبلي ماساژ انجام ندهيد. در کوفتگي يا رگ به رگ شدن، ماساژ را به مدت 24 ساعت به تاخير بياندازيد.
 - در صورت ابتلا به يک بيماري مزمن، مانند آرتريت، سرطان يا بيماري قلبي ، قبل از انجام ماساژ با پزشک خود مشورت نماييد.  
- در صورتي که باردار هستيد به ماساژ درمانگر خود اطلاع دهيد، زيرا ماساژ برخي نواحي، باعث زايمان زودرس مي شود.
سرويس مقالات