تاریخ 1390/09/02 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 2953 برو جستجو جستجوی پیشرفته   عضو شوراي عالي مسکن تشريح کرد:
 چگونگي اجراي مسکن مهر ملکي  

عضو شوراي عالي مسکن با اشاره به نظر وزير راه و شهرسازي مبني بر اجراي مسکن مهر در سال 91 به اين شيوه، اظهار کرد: به نظر نمي رسد قيمت مسکن تا پايان سال تغيير  کند.  
مقداد همتي در گفت وگو با ايسنا، با اشاره به اين که درباره سهميه مسکن مهر سال 91 در شوراي عالي مسکن صحبتي نشد، تصريح کرد: مسکن مهر ملکي يکي از شيوه هاي ساخت مسکن مهر است به صورتي که فرد مالک زمين است و با دريافت تسهيلات از دولت، واحدها را ساخته و خودش متقاضي واجد شرايط پيدا مي کند.  
همتي با اشاره به اين که نظر وزير بيشتر اين است که در سال 91 مسکن مهر بيشتر به شيوه ملکي ساخته شود، گفت: اعلام مي کنم هر کس داراي زمين در محدوده شهر است و پروانه ساخت دارد، مي تواند اقدام به ساخت مسکن مهر ملکي کند.  
وي با تاکيد بر اين که براي ساخت مسکن مهر ملکي به سند قابل رهن در بانک و پروانه ساخت نياز است، افزود:  دولت به افرادي که اقدام به ساخت مسکن مهر ملکي کنند تضمين خريد نمي دهد بلکه خود افراد بايد متقاضي واجد شرايط پيدا کنند. اين عضو شوراي عالي مسکن در ادامه در پاشخ به اين سوال که آيا درست است که قيمت ها رقابتي تعيين مي شود؟ تصريح کرد: چيزي به اسم قيمت رقابتي نداريم. 
وي با بيان  اين که در مسکن مهر ملکي در اشل 10 تا 20 واحد کاري به قيمت نداريم، درباره ساخت مسکن مهر ملکي در اشل انبوه اظهار کرد: اگر تعداد واحدها در قيمت زمين و مسکن در بازار تاثير بگذارد، محدوديت قيمت خواهيم داشت به عنوان مثال در صورتي که تسهيلات مي دهيم که ملک با قيمت محدود به مردم واگذار شود. وي در ادامه در پيش بيني وضعيت قيمت مسکن تا پايان سال آينده خاطرنشان کرد: در استان تهران که تاثيرگذارترين بازار در بخش مسکن را دارد تا دهه فجر 15 هزار واحد مسکوني قابل اسکان را به مردم تحويل مي دهيم و در اين زمينه مشکلي نداريم بنابراين قيمت مسکن تا پايان سال تغييري نمي کند.  
همتي در ادامه درباره جلسه شوراي عالي مسکن که شنبه گذشته پس از چهار ماه برگزار شد، اظهار کرد: وزير راه و شهرسازي ارائه اطلاعات از شوراي عالي مسکن را ممنوع و اعلام کرد که اطلاعات اين جلسه بدون هماهنگي به جايي داده نشود کرده است و روابط عمومي نهاد رياست جمهوري مسوول ارائه اطلاعات اين جلسه است.  

 


 رييس کل گمرک ايران خبر داد:
 وصول47 هزار ميليارد ريال از درآمد هاي گمرک در هفت ماهه امسال  

طي 7 ماه امسال مجموع حقوق ورودي وصول شده گمرک ايران به مرکز 47 هزار ميليارد ريال رسيد.  
به گزارش ايسنا، عباس معمارنژاد در يک نشست خبري با بيان اين مطلب افزود: از اين ميزان 35 هزار ميليارد ريال نقدي و12 هزار ميليارد ريال ضمانت نامه اخذ شده از واحد هاي توليدي بوده است.  
وي از تدوين نقشه راه گمرک خبر داد و گفت: گمرک ايران در دوران گذار از گمرک سنتي به گمرک نوين است و براين اساس به نقشه ي راه نياز دارد که فاز اول کار را که طراحي مفهومي گمرک نوين است، از 10 روز آينده آغاز مي کنيم و ظرف مدت هشت ماه اين نقشه را تدوين خواهيم کرد.  
معمارنژاد هم چنين به تدوين بسته ي سياستي پيشگيري و مبارزه با قاچاق کالا در سال جاري اشاره کرد و افزود: تکاليف و وظايف دستگاه هاي مربوطه به ويژه گمرکات اجرايي در اين بسته ديده شده است.  
رييس کل گمرک ايران در ادامه بر ضرورت دستيابي به گمرک نوين تاکيد کرد و گفت: گمرک نوين چند ويژگي اصلي دارد و در صدد هستيم از شيوه هاي نوين مديريتي در آن استفاده کنيم که دو نمونه از شيوه هاي نوين مديريتي، مديريت خطر يا ريسک و حسابرسي پس از ترخيص است. 
معمارنژاد با بيان اين که با روش هاي سنتي تجارت قرن 21 نمي توان مديريت کرد، سه نوع فن آوري مورد استفاده در گمرک نوين را مورد اشاره قرار داد و گفت: در فن آوري هاي نوين گمرکي استفاده از اطلاعات و ارتباطات (آي.سي.تي)، فن آوري پرتونگاري در قالب ايکس ري و گاماري و فن آوري هاي کنترلي نظير کنترل از راه دور و دوربين مدار بسته مورد توجه جدي قرار دارد.  

 


 کاهش قيمت سکه نسبت به روز پيش  

در ادامه روند رو به رشد معاملات آتي سکه طلا در بورس کالاي ايران، روز دوشنبه 30 آبان ماه، معاملات اين بخش بار ديگر رکوردهاي جديدي را به ثبت رساند.
به گزارش ايسنا، روز گذشته تعداد 14 هزار و 387 قرارداد آتي سکه طلا طي 5 هزار و 376 معامله در بورس کالاي ايران به ثبت رسيد که رکورد جديدي از نظر تعداد به شمار مي رود.  
در اين روز ارزش معاملات آتي سکه طلا نيز با يک رکود جديد همراه بود به طوريکه با ثبت رقم يک هزار و 29 ميليارد ريال، بي سابقه ترين رقم براي معاملات سکه طلا در بورس کالا رقم خورد. ديروز قيمت سکه طلا براي تحويل در ارديبهشت 91 با 41.0 درصد کاهش نسبت به روز قبل، 7 ميليون و 463 هزار ريال تعيين شد. سکه تحويل اسفند 90 نيز با 41.0درصد کاهش مواجه شد و بهاي آن در پايان معاملات دوشنبه به 6 ميليون و 965 هزار ريال رسيد.   علاوه بر اين قيمت سکه بهار آزادي براي تحويل در دي ماه 1390 نيز با 47.0 درصد کاهش در روز ياد شده به 6 ميليون و 460 هزار ريال رسيد.  
بر اساس تقويم معاملات آتي بورس کالا، دادوستد قراردادهاي آتي تيرماه 1390 نيز از امروز يکم آذر آغاز خواهد شد.

 


 آغاز فروش اوراق مشارکت ارزي پارس جنوبي از چند روز ديگر 

نخستين مرحله فروش اوراق مشارکت ارزي در سال 1390 براي سرمايه گذاري در بزرگترين ميدان گازي جهان پنج آذرماه منتشر مي شود.  به گزارش ايسنا، پنجم آذر ماه دو ميليارد و 700 ميليون يورو اوراق مشارکت ارزي براي سرمايه گذاري و توسعه 14 فاز جديد پارس جنوبي منتشر مي شود.
همچنين امسال مجوز صدور 10 هزار ميليارد تومان اوراق مشارکت ريالي از سوي بانک مرکزي براي توسعه طرحهاي صنعت نفت اختصاص يافته است که از اين رقم پنج هزار ميليارد تومان به پارس جنوبي اختصاص دارد که در کمتر از سه هفته دسگر اوراق مشارکت ريالي براي توسعه اين ميدان مشترک گازي نيز منتشر خواهد شد.  
به گفته سوري - مديرعامل شرکت نفت و گاز پارس، کل بودجه اختصاص يافته براي توسعه فازهاي پارس جنوبي در سال گذشته 11ميليارد دلار بود که در نهايت 5.9 ميليارد دلار در پارس جنوبي سرمايه گذاري شد. البته بودجه پيش بيني شده امسال اين ميدان گازي با حدود دو برابر افزايش به 5.16ميليارد دلار مي رسد.  اوراق ارزي و ريالي پارس جنوبي قرار بود ابتداي آبان ماه منتشر شود، اما به دليل اين که طبق قانون بايد بازخريد از طريق فرابورس صورت مي گرفت، استقبال چنداني از آن نشد; تا اين که اخيرا دولت براي حل اين مشکل مصوبه اي را تصويب کرد که امکان بازخريد اوراق توسط بانکها هم وجود داشته باشد.  
به گزارش ايسنا، براي تکميل کليه فاز هاي جديد ميدان گازي پارس جنوبي سرمايه 50 ميليون دلاري نياز است که احمد قلعه باني - مديرعامل شرکت ملي نفت ايران، از تزريق پنج ميليارد دلار اعتبار جديد به منظور سرعت در بهره گيري از فازهاي ميدان مشترک پارس جنوبي تا پايان امسال خبر داد.   در حال حاضر توليد از 10 فاز اول پارس جنوبي معادل حدود 275 ميليون متر مکعب در روز است که بايد تا پايان امسال به بيش از 290 ميليون متر مکعب افزايش يابد.   با تکميل 29 فاز استاندارد ميدان مشترک پارس جنوبي، تا پايان سال 1394 حجم توليد گاز کشور از مرز روزانه 800 ميليون مترمکعب عبور خواهد کرد و چنانچه روزانه از هر فاز پارس جنوبي 25 ميليون متر مکعب گاز و 40 هزار بشکه ميعانات گازي برداشت شود، با بهره برداري از تمامي فازهاي پارس جنوبي سالانه 100 ميليارد دلار درآمد عايد کشور خواهد شد.  البته در حال حاضر کشور قطر رقيب ايران در حوزه پارس جنوبي بيش از 5.2 برابر ايران از ميدان مشترک گازي پارس جنوبي گاز برداشت مي کند. 
طبق برنامه پنجم توسعه بايد ظرفيت توليد گاز ايران تا سال 1393 به يک ميليارد و 470 ميليون متر مکعب در روز افزايش يابد.   وزير نفت به تازگي از پيش فروش نفت خام به مردم از طريق اوراق سلف نفتي از پنجم آذرماه به عنوان يک روش نوين سرمايه گذاري خبر داده بود.  


 معاون وزير راه خبر داد:
 ساخت بخشي از زيربناها با انتشار اوراق مشارکت در ماه جاري 

معاون وزير راه و شهرسازي با تشريح جزئيات انتشار اوراق مشارکت، تصريح کرد: تلاش داريم هرچه سريع تر و حداکثر در آذرماه اين اوراق را منتشر کنيم.  مهندس احمد صادقي- مديرعامل شرکت ساخت و توسعه زيربناهاي حمل و نقل کشور- در گفت و گو با ايسنا درباره انتشار اوراق مشارکت اظهار کرد: بخش مهمي از اعتبارات حمل و نقل کشور در سال جاري بنا به تصميم مجلس شوراي اسلامي و مجوز دولت از طريق فروش اوراق مشارکت تامين مي شود.  وي با بيان اين که قصد داريم از منابع حاصل از فروش اوراق مشارکت، بخش عمده اي از زيربناهاي حمل و نقل را کشور را بسازيم، گفت: مجلس مصوبه اي داشت که اعلام کرده بود چهار هزار ميليارد تومان اوراق مشارکت مربوط به وزارت راه است اما اکنون اسم وزارتخانه راه و شهرسازي است بنابراين احتمال مي دادند که درآمد حاصل از فروش اين اوراق در بخش مسکن نيز هزينه شود که مصوبه را اصلاح کرديم و به وزير راه و شهرسازي داديم تا به هيات دولت ببرد و مصوب کند.  
صادقي با اشاره به اين که مجوزهاي لازم را گرفته ايم و پس از اين مصوبه مشکلي براي انتشار نخواهيم داشت، گفت: يکي ديگر از دلايل طولاني شدن انتشار اوراق مشارکت اين بود که سود اوراق مشارکت به 17 درصد افزايش يافت و بحث بازخريد از طريق فرابورس حذف شد. 
وي ادامه داد: تلاش داريم هرچه سريع تر و حداکثر در آذرماه اين اوراق را منتشر کنيم زيرا براي ما فرصت و درآمد است.  


 معاون وزير صنعت و تجارت:
 صادرات کالاهاي بي کيفيت آثار مخربي دارد 

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت گفت: صادرات کالاهاي بي کيفيت اثرات مخربي به دنبال دارد.  
به گزارش ايسنا، عباس قبادي در مراسم تجليل از صادرکنندگان نمونه استان همدان گفت: کالاهاي صادراتي استان همدان کيفيت لازم را داشته هر چند بسياري از اين کالاها از ساير گمرکات صادر شوند.   وي ادامه داد: هر کالا و تاجري که از کشور به ساير کشورها مي رود سفير ايران در آن کشور محسوب مي شود، به همين دليل بايد کيفيت کالاها و رفتار تاجران مناسب باشد. 
قبادي تصريح کرد: ما مي توانستيم در کشورهاي افغانستان، عراق و آسياي ميانه پيشتاز باشيم که انصافا نتوانستيم به اين مهم دست يابيم.  
وي با بيان اينکه کشور ما پتانسيل اين را دارد تا بتواند بازارهاي جهاني را در دست بگيرد اظهار کرد: دولت وظيفه دارد تا در خدمت تجار و بازرگانان باشد و اطلاعات بروز را دراختيار آنها قرار دهد.  
مديرعامل شرکت بازرگاني دولتي ايران اضافه کرد: در برنامه چهارم صادرات14 و دو دهم ميليارد دلاري هدف گذاري شده بود که 150 درصد آن تحقق يافت.   وي تصريح کرد: اين رقم در سال گذشته 32 و شش دهم ميليارد دلار با احتساب ميعانات گازي و 26 و چهار دهم ميليارد دلار بدون احتساب ميعانات گازي بوده است.  
وي با بيان اينکه سال گذشته به 162 کشور صادرات داشته ايم، خاطرنشان کرد: کشورهاي قاره آسيا، حوزه خليج فارس و کشورهاي اسلامي کشورهاي هدف بوده اند.  
وي درباره صادرات در سال جاري نيز گفت: در شش ماهه سال گذشته 37 ميليون تن به ارزش 20و 25 دهم ميليارد دلار با احتساب ميعانات گازي و 32 ميليون تن به ارزش 15 و شش دهم دلار با احتساب ميعانات گازي صادرات داشته ايم.  
معاون وزير صنعت، معدن و تجارت افزود: اين رقم در مقايسه با سال قبل 12 درصد از نظر وزني و 40 درصد از نظر ارزشي رشد داشته است. 
قبادي با بيان اينکه اتکا به صادرات تک محصولي تحريم ها را بر ما راحت مي کند يادآور شد: اگر تحريم ها بر کشور اثر ندارد به علت اتکا به صادرات غير نفتي است چنانکه در سالهاي گذشته نسبت واردات به صادرات يک پنجم بوده که اين رقم در سال 90 به سه پنجم رسيده است، يعني در قبال وارداتي که داريم 62 درصد صادرات داشته ايم که تراز تجاري کشور بهتر شده است.   وي اذعان کرد: ريشه بسياري از مشکلات در صادرات تک محصولي بويژه نفت است بنابراين اهميت صادرات غير نفتي بالاست.  
معاون وزير صنعت، معدن و تجارت با بيان اينکه مديريت واردات از نکات اساسي در وزارتخانه محسوب مي شود خاطر نشان کرد: جلوگيري از واردات کالاهاي فاقد کيفيت و قدرت چانه زني با کشورهايي که واردات از آنجا صورت مي گيرد از مزيتهاي مديريت واردات است.  


 غضنفري:
 سرپرست دخانيات قهر نکرده، اما حق امضا هم ندارد 

وزير صنعت، معدن و تجارت گفت: سرپرست فعلي شرکت دخانيات ايران از نظر نظارتي براي ادامه فعاليتهايش دچار مشکلاتي شده است. 
مهدي غضنفري در گفت وگو با ايسنا، در پاسخ به اين سوال که شنيده شده سرپرست فعلي شرکت دخانيات به حالت قهر اين شرکت را ترک کرده و حدود دو هفته است که بر سر کار خود حاضر نشده است، عنوان کرد: آقاي رمزي قهر نکرده، اما به لحاظ محدوديتهاي زماني  مربوط به دوران سرپرستي با مشکلاتي مواجه شده است.  وي افزود: به هرحال با پايان يافتن زمان دوران سرپرستي از نظر نظارتي مشکل امضا براي سرپرست شرکت دخانيات به وجود آمده که در حال برطرف  کردن اين مشکل هستيم.  
وزير صنعت، معدن و تجارت همچنين در پاسخ به اين سوال که چرا تعيين مديرعامل شرکت دخانيات ايران به درازا کشيده و آيا پيدا کردن فردي براي اين سمت اين قدر دشوار است؟ تنها ابراز اميدواري کرد که به زودي مديرعامل اين شرکت تعيين شود.  
به گزارش ايسنا، شرکت دخانيات ايران از حدود چهار ماه پيش و پس از استعفاي حسين طلا از سمت مديرعاملي آن يا مديرعامل مهلت نداشته و يا با سرپرست اداره شده است. 
از سوي ديگر مهلت قانوني دوران سرپرستي رمزي در شرکت دخانيات ايران که سه ماه بود، مدتي است که به پايان رسيده و هنوز مديرعامل اين شرکت تعيين نشده است.