تاریخ 1393/04/25 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3690 برو جستجو جستجوی پیشرفته   دبيرکل حزب مردم‌سالاري در همايش اميد و تدبير هسته‌اي دولت يازدهم در اردوگاه شهيد بهشتي اصفهان:
 ما دلواپس مقابله برخي دلواپسان با رهبري هستيم 
 رهبري، ايستادگي مالک اشتروار و بصيرت عمارگونه همراه با نرمش قهرمانانه را توامان مطرح کردند

گروه سياسي: مصطفي کواکبيان در همايش اميد به تدبير هسته‌اي دولت يازدهم که به همت حزب مردم‌سالاري اصفهان در تالار شهيد آويني اردوگاه شهيد بهشتي برگزار شد،اظهار داشت‌: اين دولت در پي لغو تحريم‌ها است، درصدد لغو تحريم‌هاي بانکي و ساير تحريم‌ها و تحريم‌هاي شوراي امنيت و ديگر تحريم‌هاي عليه ايران هستيم و اولين و مهمترين مسأله ما همين است و اين يکي از سخت‌ترين مباحث مذاکرات ما در اين مرحله است‌؛ ما امروز در سخت‌ترين شرايط مذاکره در حال رايزني‌هاي 2 و چندجانبه هستيم .

رئيس دوره‌اي شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات با اشاره به فرموده امام حسن(ع) مبني بر اين‌که «بالاترين خوبي، اخلاق خوب است»، اظهار کرد: در انتخابات‌ها هميشه يکي از شعار‌هاي ما دولت اخلاق بوده است. اگر بتوانيم در ماه مبارک رمضان به سمت اخلاق‌مداري برويم به يک حرکت خوب مي‌رسيم.

وي ادامه داد: تهمت، توهين و تخريب در عرصه سياسي از کساني که مدعي پيروي از خط ولايت هستند بيشتر ديده مي‌شود و عملاً در برخي مواضع در مقابل رهبري مي‌ايستند و بايد از آنها پرسيد چرا حرفي را مي‌زنيد که خود عمل نمي‌کنيد؟

دبيرکل حزب مردم‌سالاري با بيان اينکه ريشه حوادث 88 در همين بداخلاقي‌ها بود، يادآور شد: اين اخلاق بد هنوز هم ادامه دارد و اميدواريم شاهد جايگزيني اخلاق حسنه باشيم. وي افزود: هر روز شاهد يک همايش هستيم، يک روز همايش با نام دلواپسان و روزي با نامي ديگر، همان دوستان دلواپس، همايشي با نام خط قرمز هم دارند و ما به آنها مي‌گوييم که ما نيز دلواپس مقابله شما با نظام و انقلاب هستيم و اين فقط شما نيستيد که دلسوز نظاميد.

کواکبيان با اشاره به برگزاري همايش‌هايي از سوي دلواپسان در نقد مذاکرات، افزود: هيچ اشکالي ندارد که از دولت انتقاد و نسبت به مذاکرات، نظرات مخالفي بيان شود، اما حرف منطقي و منصفانه بزنيد نه حرف بي‌ربط به گونه‌اي که گويا قرار است در اين مذاکرات از تمام خطوط قرمز عبور شود در حالي که در رأس اين نظام مقام معظم رهبري همه اوضاع را رصد مي‌کنند و شوراي عالي امنيت ملي هيچ مصوبه‌اي را بدون تأييد رهبري نمي‌تواند داشته باشد .

دبيرکل حزب مردم‌سالاري گفت: دلواپسان حرف‌هايي مي‌زنند که گاهي احساس مي‌کنيم ممکن است در آينده، مقابل نظام قرار بگيرند و نگران هستيم که مبادا روزي مقابل رهبري هم بايستند.

رئيس دوره‌اي شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات به تأييدات رهبري درباره تيم مذاکره‌کننده هسته‌اي اشاره کرد و ادامه داد: رهبري در ديدار با کارگزاران در ماه مبارک رمضان تعابيري داشتند و بعيد مي‌دانم در مورد هيچ دولتي گفته باشند که «من به مقامات عالي اين دولت اطمينان کامل دارم و از آن حمايت مي‌کنم»، اما باز هم عده‌اي همايش خط قرمز مي‌گذارند.

وي با عجيب خواندن برخي از حرف‌هاي افراد موسوم به دلواپسان، ادامه داد: ما هم در سياست خارجي و هم در سياست داخلي به مذاکرات برد - برد نياز داريم. قطعاً خط قرمزهايي داريم و از اصول خود کوتاه نمي‌آييم اما در فروع مي‌توان کوتاه آمد. دوره نظارتي کوتاه، حداقل 190 هزار سو يا‌ 60 و 70 هزار سانتريفيوژ از نوع ماشين‌هاي جديد، تعطيلي مراکز هسته‌اي از جمله فردو و آب سنگين اراک، استفاده‌هاي پزشکي و دستيابي به انرژي پاک هسته‌اي، از جمله اصول هسته‌اي است ولي غني‌سازي 20 درصد را نياز نداريم و ممکن است بپذيريم که آن را تعطيل کنيم يا در اراک به جاي آب سنگين، آب سبک غني‌سازي داشته باشيم. کواکبيان خاطرنشان کرد: ما دنبال سوخت 20 درصد نبوديم به اين دليل که به ما سوخت ندادند مجبور شديم خودمان اين سوخت را توليد کنيم، اگر به ما سوخت موردنيازمان را مي‌دادند به دنبال توليد و حتي دستيابي به صفحه سوخت نمي‌رفتيم؛ امروز کشور‌هاي 1+5 انرژي هسته‌اي ايران را به رسميت شناختند، در حالي که در گذشته دنيا به ما بسيار بي‌اعتماد بود. وي با تأکيد بر اهميت پژوهش در حوزه مسائل هسته‌اي افزود: يکي از وظايف ان. پي. تي، مطالعه و توسعه فناوري اطلاعات در حوزه هسته‌اي بوده و بايد به ما در حوزه پژوهشي کمک کند ما نيز بايد در يو.سي.اف اصفهان و همچنين مرکز سايت هسته‌اي نطنز در حوزه پژوهشي و علمي پيشرفت کنيم.

رئيس دوره‌اي جبهه اصلاحات اظهار کرد: امروز مذاکرات ما در راستاي مسائل هسته‌اي بوده و «بحث فلسطين و موشک‌هاي بالستيک و ديگر مباحث نبايد در مذاکرات مطرح شود».

دبيرکل حزب مردم‌سالاري با اشاره به فتواي مقام معظم رهبري در مورد حرام بودن استفاده از سلاح هسته‌اي، خاطرنشان کرد: اگر ما قرار بود به بمب هسته‌اي برسيم بايد از اين مذاکرات نگران مي‌شديم چون قطعا نتيجه اين مذاکرات اجازه ساخت بمب نيست.

دکتر کواکبيان به تعبيري که رهبري در آغاز مذاکرات مطرح کردند اشاره کرد و گفت: اگر ما ايستادگي و مقاومت مالک اشتر و بصيرت عمارگونه داريم، نرمش قهرمانانه و صلح امام حسن (ع) را نيز داريم در حالي که برخي خود را يا به تغافل زده‌اند يا غافل هستند.

اين استاد دانشگاه به هفت قطعنامه‌اي که در شوراي امنيت در دولت قبلي عليه ايران صادر شد اشاره کرد و افزود: مسئولان در آن زمان اين قطعنامه‌ها را کاغذ پاره توصيف کردند و زماني اثر آنها را فهميدند که ديگر خيلي دير شده بود، اما امروز اين دولت به دنبال لغو تحريم‌هاست و اولين و مهمترين مسأله ما همين است و اين يکي از سخت‌ترين مباحث مذاکرات ما در اين مرحله است.

کواکبيان به بررسي صلح حديبيه پرداخت و گفت: پيامبر(ص) در هشت دور مذاکرات در صلح حديبيه با حذف بسم الله الرحمن الرحيم در بالاي صلح‌نامه و حذف کلمه رسول‌الله در آن موافقت کردند و حتي پذيرفتند که در آن سال به زيارت خانه خدا نروند و سال ديگر بروند يا اينکه اگر يکي از سربازان اسلام به دست مشرکان بيفتند آنها تعهدي بر بازگرداندن آن ندارند، اما اگر سرباز مشرکان به دست سپاه اسلام بيفتد بايد او را برگردانند و پيامبر همه اينها را پذيرفتند و حتي خداوند سبحان از اين صلح به عنوان يک پيروزي آشکار در قرآن ياد مي‌کند.

دبيرکل حزب مردم‌سالاري تاکيد کرد: اگر بخواهيم مسأله هسته‌اي رفع شود، بايد به يک اجماع داخلي برسيم نه اينکه مدام مخالفت کنيم. گويي اينکه عده‌اي قصد در شلوغ کردن و امنيتي کردن بحث‌ها را دارند و اينکه نگذارند دولت روز خوش ببيند؛ هرچند اين عده اقليت هستند و بعيد مي‌دانم اصولگرايان از اين عده محدود دفاع کنند.


 لاريجاني خواهان موضع يکپارچه مجالس کشورهاي اسلامي عليه رژيم صهيونيستي شد 

 رييس مجلس شوراي اسلامي در گفت وگوهاي تلفني جداگانه با روساي مجلس کشورهاي الجزاير، سوريه، امارات متحده عربي و پاکستان خواهان اتخاذ موضع يکپارچه مجالس کشورهاي اسلامي عليه رژيم اشغالگر قدس شد.

بگزارش روز سه شنبه ايرنا از خانه ملت،علي لاريجاني که رياست دوره اي اتحاديه بين المجالس اسلامي را بر عهده دارد، در اين گفت و گوها بر مسووليت مهم رهبران کشورهاي اسلامي در قبال اقدامات بي رحمانه رژيم جنايتکار صهيونيستي و جلوگيري از کشتار مردم غزه تاکيد کرد.

لاريجاني در اوضاع کنوني فلسطين را بسيار غم انگيز و دردناک خواند و يادآور شد:تحرکات گروه هاي تروريستي و تکفيري در سوريه و عراق فرصت مناسبي براي رژيم اشغالگر قدس براي تشديد سرکوب و خشونت عليه مردم مظلوم فلسطين ايجاد کرده است.وي با محکوم کردن سکوت سازمان ها و مجامع بين المللي بويژه مدعيان حقوق بشر تصريح کرد: بايد براي جلوگيري از ادامه کشتار مردم فلسطين هر چه سريع تر چاره انديشي کرد.«محمد عربي وليد خليفه» رييس مجلس الجزاير در اين گفت وگوي تلفني ضمن قدرداني از اقدامات لاريجاني در دفاع از مردم مظلوم فلسطين تاکيد کرد که رژيم صهيونيستي از رژيم نژادپرست آفريقاي جنوبي بدتر است.وي گفت: اقدامات گروه هاي تکفيري شرايط دشوار کنوني در جهان اسلام را ايجاد کرده و به رژيم صهيونيستي براي تشديد اقدام عليه مسلمانان مجال داده است.«محمد المر» رييس مجلس امارات متحده عربي نيز درگفت وگوي تلفني خود با رييس مجلس شوراي اسلامي ضمن ابراز نگراني از شرايط کنوني منطقه به ويژه اوضاع فلسطين گفت:همه کشورها و مجالس کشورهاي اسلامي براي جلوگيري از اقدامات رژيم صهيونيستي مسووليت دارند.

وي تاکرد کرد:امارات متحده عربي اقداماتي براي حمايت از مردم مظلوم فلسطين انجام داده است.بر اساس اين گزارش، «اياز صادق» رييس مجلس ملي پاکستان نيز ضمن قدرداني از تلاش هاي رييس مجلس شوراي اسلامي در بحران کنوني فلسطين براي جلوگيري از اقدامات وحشيانه رژيم اشغالگر قدس آمادگي خود را براي انجام هرگونه همکاري و رايزني با پارلمان هاي کشورهاي اسلامي مورد تاکيد قرار داد.همچنين «محمد جهاداللحام» رييس مجلس سوريه نيز با انتقاد از سکوت مجامع جهاني و منطقه اي در برابر اقدامات رژيم اشغالگرد قدس عليه مردم بي دفاع غزه بر ادامه رايزني و مشورت هاي رييس مجلس شوراي اسلامي براي در نظرگرفتن تمهيدات لازم در جهت جلوگيري از حملات رژيم صهيونيستي تاکيد کرد.طرفين در اين گفت وگوهاي تلفني بر ادامه رايزني و مشورت هاي نزديک خود براي جلوگيري از تشديد وخامت اوضاع انساني در غزه و کمک به مردم اين سرزمين توافق کردند.


 کارشکني‌ها در دولت‌هاي نهم و دهم خانه احزاب را تعطيل کرد 

 دبير کل انجمن اسلامي مدرسين دانشگاه‌ها با بيان اينکه به دنبال آن هستيم که خانه احزاب فعال شود گفت: متاسفانه کارشکني‌ها در دولت نهم و دهم باعث شد که خانه احزاب تعطيل شود و موفق به برگزاري انتخابات خانه احزاب نشويم.

محسن رهامي در گفت‌وگو با ايرنا در واکنش به اظهارات يکي از نمايندگان مجلس درباره اينکه حزب باشد ولي به خانه احزاب نياز نداريم افزود: حزب يک بحث است و خانه احزاب يک بحث ديگر. خانه احزاب يک مجمعي براي هماهنگي و براي ايجاد وحدت نظر و جلوگيري از اختلاف بين احزاب است. وي ادامه داد: از اينکه احزاب در کشور ضرورت دارند که در آن شکي نيست ولي جايي براي اينکه احزاب براي انجام کارهاي مشترک‌شان برنامه‌ريزي و همفکري کنند و يا ممکن است اختلافاتي در بيرون در موضع‌گيري‌هايشان پيش بيايد، براي پيشگيري نياز است.

رهامي با بيان اينکه وجود خانه احزاب ضرر براي جامعه ندارد و برعکس فوايدي هم دارد، گفت: در خانه احزاب‌، حزب‌ها و گروه‌ها باهم همفکري مي‌کنند و به جاي اينکه خيلي از مسايل وانتقادهايي که اگر به جامعه کشيده شود باعث تشتت مي‌شود در آنجا حل و فصل مي‌شود و احزاب به يک وحدت اجتماعي مي‌رسند. دبيرکل انجمن اسلامي‌ مدرسين دانشگاه‌ها افزود: در خانه احزاب اختلافات بيروني و اختلافات اجتماعي را مي‌توانيم به تضارب آرا و خردجمعي تبديل کنيم که خروجي آن به طور قطع به نفع جامعه خواهد بود. رهامي در واکنش به در خواست چند نماينده درباره ممنوعيت تصويري و بياني سيد محمد خاتمي رييس‌جمهوري اسبق، گفت: در قانون چيزي به عنوان ممنوع‌التصوير يا ممنوع‌البيان نداريم‌. اصلا مجازاتي به نام ممنوع البيان نداريم چون بيان حقي نيست که به موجب قانون به آدم داده شود که قانون بخواهد جلوي آن را بگيرد.

وي افزود: درباره آقاي خاتمي نيز حکمي وجود ندارد و ظاهرا موضوع به نامه‌اي که در گذشته توسط دبيرخانه شوراي امنيت ملي فرستاده شده است بر مي‌گردد که اين نامه نه جنبه حکم دارد و نه قرار. تنها نامه‌اي اداري است که ارزش قانوني نيز ندارد.

رهامي افزود: کساني که کوچک ترين آشنايي با الفباي حقوقي دارا هستند، مي‌دانند که نامه دبيرخانه شوراي امنيت ملي از اعتبار قضايي و جنبه الزام برخوردار نيست و اين شورا مرجعي مشورتي است. وي اضافه کرد: به نظر مي‌رسد آنها با اين کارها به دنبال آن هستند که شرايط عمومي را تحت تاثير قرار دهند. دبيرکل انجمن اسلامي مدرسين دانشگاه‌ها گفت: اينها را نبايد زياد جدي گرفت چرا که تعداد آنها بسيار محدود بوده و حرکت آنها افراطي است ونبايد با حرکت افراطي جواب داد بلکه بايد جواب منطقي داد.

وي افزود: مقامات قضايي توجه دارند اصولا احکام قضايي مسير خودش را دارد و مقدم بر همه آنها محاکمه و صدور حکم قطعي است که چنين چيزي به طور قطع در مورد آقاي خاتمي وجود ندارد.


 حميدرضا شکوهي:
 راه تقويت احزاب سياسي نظارت بر آنها نيست 

عضوشوراي مرکزي حزب مردم‌‌سالاري با تاکيد بر اينکه محدوديتي براي فعاليت قانوني احزاب و گروه‌هاي سياسي نبايد قائل شد، گفت: راه تقويت احزاب نظارت بر آنها نيست، بلکه آزاد گذاشتن آنها براي فعاليت منطبق بر قانون اساسي است.
حميد‌رضا شکوهي در گفت‌وگو با ايرنا افزود: بر‌اساس قانون، نمي‌توان هيچ فردي را مجبور به فعاليت در حزب يا گروه سياسي کرد و يا آنکه او را ازآن فعاليت منع کرد بنابراين ارايه هرطرحي که مغاير با اين اصل باشد مغاير با قانون است. وي با اشاره به طرح نحوه فعاليت احزاب و گروه‌هاي سياسي که جزييات آن در مجلس شوراي اسلامي در حال بررسي است، تصريح کرد: اين طرح با اصل 26 قانون اساسي مغايرت دارد و خلاف قانون است. شکوهي ادامه داد: دراين طرح، داشتن مدرک تحصيلي ليسانس و شروطي همچون التزام به ولايت فقيه عنوان شده که احراز آن صرفا با زبان، به سادگي ميسرنيست؛ بنابر اين، اصل اين طرح، مردود است.
وي با اشاره به عملکرد شوراي نگهبان در بررسي مصوبه‌هاي مجلس شوراي اسلامي، تصريح کرد: بايد درباره مغايرت اين طرح با قانون اساسي در شوراي نگهبان چاره‌انديشي شود؛ اگرهم لازم است قانون تغيير کند که آن، بحث ديگري است. وي با طرح اين سوال که چرا نمايندگان مجلس شوراي اسلامي به تازگي به فکر چاره‌انديشي درباره احزاب و ايجاد محدوديت براي فعاليت گروه‌هاي سياسي افتاده‌اند؟ گفت: بي‌توجهي دولت دهم به احزاب موجب شد تا بيشترين فشار بر احزاب وارد آيد و حال آنکه نمايندگان مجلس تنها سکوت پيشه کردند و کوشيدند تا خود را همرنگ با دولت نشان دهند.
عضو شوراي مرکزي مردم‌سالاري نيز گفت: احزاب درهمه جاي دنيا، نهادهايي مدني هستند که تحت حاکميت قرار ندارند هرچند درمقاطعي شاهد کمک‌هاي مالي حاکميت به احزاب سياسي بوده‌ايم تا آنها جان تازه بگيرند.
وي با اشاره به خلاء نقش احزاب درانتخابات کشور گفت: انتخابات درکشور در حالي برگزار مي‌شود که در آن فرد محوريت دارد به جاي آنکه حزب محور باشد و طبيعي است در چنين انتخاباتي کارکارشناسي درست انجام نمي‌شود و کار حزبي صورت نمي‌گيرد. وي راي مردم به احزاب را بلوغ سياسي قلمداد کرد و افزود: شاهديم در برخي کشورهاي همسايه همچون عراق، مردم در انتخابات پارلماني به احزاب راي مي‌دهند نه به افراد که اين نوعي بلوغ سياسي به شمار مي‌رود. شکوهي گفت: بايد براي چگونگي فعاليت احزاب سياسي کار کارشناسي درستي انجام گيرد؛ در غير اين صورت با خلاء جدي مواجه خواهيم بود.


 گفت‌وگوي روساي جمهور چين و آمريکا درباره ايران 

رئيس‌جمهور آمريکا در گفت‌وگويي تلفني با همتاي چيني‌اش خواستار همکاري هرچه بيشتر پکن در مسئله هسته‌اي ايران شد. به گزارش ايسنا، به نقل از وال استريت ژورنال، کاخ سفيد با صدور بيانيه‌اي اعلام کرد: باراک اوباما رئيس‌جمهور آمريکا با شين جي پينگ همتاي چيني‌اش در گفت‌وگوي تلفني درباره برنامه هسته‌اي ايران و کره شمالي تبادل نظر کردند. اوباما در اين گفت‌وگو از همتاي چيني‌اش خواست روابط دو کشور بايد در بيشترين سطح همکاري‌هاي عملي و مديريت سازنده اختلاف نظرها باشند. همچنين اوباما خواستار همکاري چين براي تحت فشار قرار دادن ايران براي جلوگيري از هر‌گونه طراحي براي ساخت سلاح هسته‌اي شد. به گزارش ايسنا، اين گفت‌وگوي تلفني در حالي انجام مي‌شود که جان کري وزير امور خارجه آمريکا براي حضور در مذاکرات ايران و 1+5 در وين به سر مي‌برد و وزير خارجه چين به دليل همراهي رئيس‌جمهور اين کشور نتوانست در مذاکرات وين شرکت کند و به جاي وي معاون وزير امور خارجه اين کشور حضور يافت.