تاریخ 1393/04/25 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3690 برو جستجو جستجوی پیشرفته   معاون فرماندار سمنان خواستار شد;
 رفع مشکل استقرار ايستگاه آتش نشاني در شهرک صنعتي سمنان 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان
معاون برنامه ريزي و امور عمراني فرماندار سمنان خواستار تسريع در رفع مشکلات استقرار ايستگاه آتش نشاني شهرک صنعتي اين شهرستان شد.
حسن اقوامي پناه در جلسه پيگيري استقرار ايستگاه آتش نشاني در شهرک صنعتي سمنان که در فرمانداري شهرستان سمنان تشکيل شد، با اشاره به اينکه شهرک هاي صنعتي همواره به عنوان مراکزي مهم در توليد و رشد اقتصادي کشورها نقش برجسته اي داشته اند، خواستار حمايت و توجه ويژه مديران دستگاه هاي اجرايي مرتبط براي فراهم کردن بستر  هاي لازم در اين بخش شد.
وي به نقش شهرک صنعتي در فراهم آوردن بستر توسعه کشورها اشاره کرد و افزود: با وجود تمام محاسن اين مناطق، همواره نگراني هايي نيز در رابطه با آلوده سازي  هاي زيست محيطي، بروز حوادث و سوانح کار از جمله انفجار و آتش سوزي در اين نواحي وجود دارد که علت آن حضور صنايع مختلف در اين شهرک هاست.
معاون برنامه ريزي و امور عمراني فرماندار شهرستان سمنان افزود: بايد توجه ويژه اي در خصوص ايمن سازي و رعايت استاندارد هاي لازم در همه فرايند هاي تهيه مواد اوليه خط توليد و ارائه توليد محصول نهايي به اين مناطق شود.
اقوامي پناه استقرار و تقويت ايستگاه  آتش نشاني به عنوان مرکز مديريت بحران در شهرک صنعتي سمنان و آمادگي مواجه شدن و مقابله با بحران هاي صنعتي را در کاهش خسارات وارده ضروري دانست.
وي بيان داشت: استقرار اکيپ مستقل در شهرک صنعتي سمنان مي تواند از گستردگي خسارت هاي ناشي از حوادث کاسته و موجب حفاظت و صيانت از کار و سرمايه  هاي نيروي انساني و سرمايه ها در شهرک ها و نواحي صنعتي شود.
در پايان اين جلسه مقرر شد تا استقرار ايستگاه آتش نشاني در شهرک صنعتي سمنان تسريع شود و در اين زمينه هماهنگي هاي لازم به عمل آيد.


 رئيس اداره بهزيستي شهرستان مهديشهر:
 راه اندازي مرکز آموزش و نگهداري روزانه معلولان از نيازهاي شهرستان مي باشد 

مهديشهر- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان
به مناسبت هفته بهزيستي  نشست خبري رئيس اداره بهزيستي شهرستان مهديشهر با خبرنگاران و اصحاب رسانه در محل سالن اجتماعات اين اداره تشکيل شد.
عليرضا ايزد پور رئيس اداره بهزيستي شهرستان مهديشهر ضمن تشکر از زحمات همکاران خود در مجموعه اداره بهزيستي شهرستان گفت: سازمان بهزيستي در سال 59 با پيگيري شهيد فياض بخش تشکيل گرديد و تا سال 1383 زير مجموعه وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکي قرار داشت که از سال 1383 به بعد زير مجموعه وزارت تعاون کار و امور اجتماعي قرار گرفت.
ما در اهداف خود 5 گروه هدف  شامل کودکان-زنان-سالمندان- بزهکاران و معلولان را تحت پوشش داريم که متناسب با موارد ارائه خدمات مي نماييم.
ما در هفته بهزيستي 2 مرکز مشاوره خانواده در شهر مهديشهر را افتتاح خواهيم کرد و کمپ ترک اعتياد نيز در حال گذراندن مراحال پاياني و کسب مجوزهاي لازم مي باشد.
عليرضا ايزدپور در ادامه گفت: طرح مراقبين با هدف مراقبت از معلولان در خانواده ها اجرايي شده است که ما به افراد آموزش ديده به ازاي ساعت کارکرد مشخص و ارائه خدمات تعريف شده به معلولان در منزل مبالغي را بابت دستمزد پرداخت نموده و بيمه نيز خواهيم کرد.
هدف از استقرار طرح مراقبين، توانبخشي مبتني بر خانواده است که معلول ها از خانواده جدا نشده و در کانون خانواده نگهداري شوند البته تا زماني که بهداشت رواني خانواده ضربه اي وارد نشود.
رئيس اداره بهزيستي شهرستان مهديشهراز کمبود بودجه هاي دولتي سخن به ميان آورده و گفت: بودجه هاي تعريف شده کفاف خدمات مناسب و در شان مددجويان و مراجعين را نخواهد داد و ما نياز به مساعدت خيرين محترم داشته تا ما را ياري نمايند.
ايزد پور از  توزيع بسته هاي حمايتي براي يکصد نفر از مددجويان بهزيستي  تا پايان ماه مبارک رمضان خبر داد و گفت :اين بسته ها از سبدکالاي وعده داده شده دولت جدا بوده و تا کنون در خصوص توزيع سبد کالاي دولت خبري نمي باشد.
رئيس اداره بهزيستي شهرستان مهديشهر ضمن راه اندازي مرکز آموزش و نگهداري روزانه معلولان را از ضروريات و کمبودهاي اساسي شهرستان ذکر کرد و گفت: بر اساس تقاضا هاي مردمي و نيازهاي  اين شهرستان راه اندازي مرکز آموزش و نگهداري روزانه معلولان، کلينيک مددکاري و اجتماعي و همچنين احداث مجتمع خدمات بهزيستي را ضروري دانست و هريک را از اهداف اداره بهزيستي شهرستان ذکر کرد و ابراز اميدواري کرد تا با مساعدت مسئولين استان احداث و راه اندازي آن محقق شود.


 برگزاري مسابقات قرآني انتخابي کشوري زندان هاي استان 

سرويس خبر:
در آستانه برگزاري مسابقات قرآني زندانهاي کشور که به ميزباني استان سمنان برگزار خواهد شد، يک دوره مسابقات قرآني انتخابي کشوري زندان هاي استان در ستاد اداره کل اين استان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومي اداره کل زندان هاي استان سمنان، در اين دوره از مسابقات که با حضور نفرات برتر هر زندان شامل زندانيان، کارکنان و سربازان وظيفه در رشته هاي اذان، قرائت، تفسير، ترجمه و حفظ قرآن کريم برگزار گرديد تعدادي از نفرات به عنوان نماينده زندان هاي استان به مسابقات قرآني کشوري راه يافتند.


 دارايي آمار دقيقي از عوارض اخذ شده از شرکت سيمان در اختيار ما قرار نمي دهد 

شاهرود خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان
شهردار بسطام در گفتگو با خبرنگاران با بيان اينکه در مهر ماه سال جاري همايش گردشگري شهر بسطام برگزار خواهد شد; افزود: شهرداري با همکاري دانشگاه جامع علمي کاربردي طرح شهر گردشگري را در دست اجرا دارد و به زودي بازديد از اين شهر براي تهيه و تدوين اين طرح نيز انجام خواهد شد.
يعقوبيان پروژه ساخت ميدان ميوه و تره بار شاهوار بسطام را يک پروژه مشارکتي با خريداران و توزيع کنندگان عمده محصولات کشاورزي منطقه دانست و خاطر نشان کرد: سهم مشارکت شهرداري در اين پروژه 35 درصد بوده و از 14 غرفه احداثي در اين مجموعه ي هشت هکتاري، سه غرفه متعلق به شهرداري و 11 غرفه متعلق به آنان است.
وي مشارکت بخش خصوصي در اجراي پروژه هاي شهرداري را پيشرفتي مناسب در زمينه افزايش درآمد و کاهش هزينه ها معرفي کرد و اذعان داشت: 15 هکتار از اراضي پارک جنگلي چغولگير بسطام براي ساخت مجموعه  تفريحي شامل سوئيت، رستوران سنتي، مجموعه ورزشي پيست اسب سواري، پينت بال و پيست هاي موتورسواري و دوچرخه سواري در اختيار پيمان کار قرار گرفته که اين طرح تاکنون 30 درصد پيشرفت فيزيکي داشته و تا دو سال آينده به بهره برداري کامل خواهد رسيد.
يعقوبيان با اشاره به اينکه مجموعه تفريحي کهکشان از فروردين سال گذشته آغاز به کار کرده و در خرداد امسال فاز اول آن به بهره برداري رسيده است; ابراز داشت: اين مجموعه شامل يک رستوران مرکزي با زير بناي 230 متر مربع در دوطبقه است که تقريبا 130 نفر ظرفيت دارد و در طبقه دوم آن به زودي رصد تفريحي آسمان بسطام امکان پذير خواهد بود.
شهردار بسطام با بيان اين مطلب که ساخت سوئيت هاي سنتي در فاز دوم اين مجموعه تفريحي نيز به زودي آغاز خواهد شد; گفت: بهسازي منطقه تفريحي پارک سرآسياب(کورو) بسطام، تامين روشنايي مناسب و احداث پارکينگ عمومي نيز در اين منطقه در دست اجراست.
يعقوبيان به ايجاد نمايشگاه دائمي گل و گياه شهرداري بسطام با همکاري بخش خصوصي نيز اشاره نمود و افزود: اين نمايشگاه با مساحت داخلي 420 مترمربع و فضاي بيروني يک هزار و 800 مترمربع و هزينه اي بالغ بر يک ميليارد ريال راه اندازي شده که گونه هاي گياهي سازگار با منطقه را پرورش مي دهد و علاوه بر فضاي سبز شهري بسطام، قادر به تامين نياز انواع گل و درخت مردم منطقه است.
وي با يادآوري اين مطلب که اعتبار دولتي سال گذشته 70 ميليون تومان در نظر گرفته شده بود که 35 ميليون تومان تخصيص داده شد و امسال 150 ميليون تومان در نظر گرفته شده و هنوز ريالي تخصيص نيافته است; تاکيد کرد: بودجه پيش بيني شده چهار ميليارد و 300 ميليون تومان بوده و در اين راستا يک ميليارد و 50 ميليون تومان درآمد داشتيم و تقريبا 95 درصد بودجه ها به صورت عملياتي تحقق يافته است.
شهردار بسطام با اشاره به اين مطلب که از زمان مطرح و اجرايي شدن قانون ماليات بر ارزش افزوده ميزان عوارض شرکت سيمان توسط دارايي اعلام نشده است; عنوان کرد: يکي از مشکلات ما مسئله جمع آوري عوارض و تقسيم بين شهرداري هاست چون اداره دارايي آمار دقيقي از عوارض اخذ شده از واحدهاي صنفي و تجاري و شرکت سيمان و ... در اختيار ما قرار نمي دهد.
يعقوبيان با اشاره به اجراي طرح جامع حريم بسطام و تعيين پهنه اين طرح توسط مشاور در آينده نزديک ابراز داشت: با انجام اين طرح خدمات مطلوب تري به مردم منطقه ارائه خواهد شد.
يعقوبيان در پايان اظهار داشت: اگر انتقاد سازنده همراه با راهکار ارائه شود و در کنار انتقادها ظرفيت ها مدنظر قرار بگيرد، کارها اصلاح خواهد شد.


 رئيس اداره فرهنگ وارشاد اسلامي شهرستان شاهرود:
 راه اندازي سينما شاهرود نياز امروز جوانان و خانواده ها است 

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان
جلسه بررسي راهکارهاي فني راه اندازي سينماي پيام شاهرود با حضور اعضا» در محل سينماي مذکور برگزار شد .
به گزارش روابط عمومي اداره فرهنگ وارشاد اسلامي شاهرود، اين جلسه با حضور رئيس دفتر نماينده کاظم جلالي، نماينده  فرمانداري،  شهرداري، مسکن و شهر سازي، اماکن عمومي، آتش نشاني و... در محل ساختمان سينما پيام برگزار شد.
اعضا» کميته مذکور قبل از تشکيل جلسه بصورت دسته جمعي از مجموعه ساختمان سينما بازديد کردند.
رئيس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان شاهرود در ابتداي اين جلسه گفت: منظور از اين جلسه و حضور کميته فني در محل سينما براي اظهار نظر جهت رفع مشکلات پيشرو و راه اندازي آن است.
عرب اميري ادامه داد:  راه اندازي سينما شاهرود نياز امروز جوانان و خانواده ها است و ما شاهد هستيم که افرادي زيادي از تعطيلي سينما نگران و تقاضاي باز گشايي مجدد آن را دارند و اين مهم نياز به کمک و همکاري تک تک شما عزيزان حاضر در جلسه دارد.
عرب اميري افزود : قبل از راه اندازي سينما طرح و پلان براي استفاده از ساختمان فعلي نياز است ظرف مدت کوتاه چند روزه اين کار از طرف سازمان مسکن و شهرسازي هماهنگي لازم با سازمان نظام مهندسي اعلام کرد و آن طرح در اختيار کميته فني شهرستان قرار گيرد تا بعد از راه اندازي دچار مشکلي نشويم.
جامعه اي رئيس دفتر نمايند مردم شاهرود و ميامي هم در اين جلسه گفت: راه اندازي سينما پيام شاهرود نياز به همت و همکاري تک تک  دستگاه هاي اجرايي مرتبط  دارد و با نگاه اينکه جوانان و خانواده از چنين مرکز فرهنگي محروم هستند و همه ما اين دغدغه را داريم که شاهرود سينما ندارد پس تلاش در راه اندازي آن امکان پذير است و دفتر نماينده هم قطعا در کنار شما همکاري لازم را بطور جدي خواهد داشت.
همچنين در اين جلسه ديگر اعضا» کميته نظرات و پيشنهادات خود را با توجه به مشکلات فيزيکي ساختمان و ظرفيت ديگر مسائل فني و ايمني مطرح کردند که قرار شد بعد از طرح و پلان کار از طرف سازمان مسکن و نظام مهندسي در اختيار اعضا»  کميته قرار گيرد تا هرچه سريعتر به بررسي مشکلات آن پرداخته شود.
  لازم به ذکر است: سينماي پيام شاهرود به علت بعضي از مشکلات فيزيکي ساختمان حدود 5 سال  است که تعطيل است.
اين سينما داراي 1000 متر مربع مساحت و سالن آن داراي 5050 صندلي براي تماشاچي را دارد.    


 ويژه
 ضرورت عفاف و حجاب 

 عفاف و حجاب
تعريف: حجاب در لغت به معناي حايل شدن، پوشاندن، مانع شدن است.
منظور از حجاب، همان پوشش اسلامي  به معناي پوشانيدن تمامي  بدن و برجستگي هاي آن به جز گردي صورت و دست ها از مچ به پايين، توام با رفتار و گفتاري است که منجر به خودنمايي جلب نظرنامحرم نگردد  بنابراين پوشش اسلامي مي بايست دو مشخصه ي بارز داشته باشد: براساس اين تعريف از حجاب، مفهوم بدحجابي و مصاديق آن روشن تر مي شود. به عبارتي دقيق تر استفاده از لباس ها و تن پوش هاي تنگ و کوتاه، با رنگ ها، نوشته ها و نقش هاي محرک و آرايش هاي غليظ و افراطي که اغلب با گفتار و رفتار تحريک آميز همراه مي باشد و نيز بعضا استفاده از چادرهاي نازک و بدن نما در برابر نامحرم از مصاديق بدحجابي به شمار مي آيند.
علل بدحجابي و اقسام آن
1- ناآگاهي: بسياري از زناني که در کوچه و خيابان با وضع زننده و لباس نامناسب ظاهر مي شوند يا در بين اقوام و مهماني ها رعايت محرم و نامحرمي را نمي کنند در اثر نداشتن آگاهي است که اگر واقعا اطلاع پيدا کنند رعايت مي کنند.
2-  تقليد کورکورانه
   3- علل رواني:
عده اي به خاطر عقده هاي رواني و کمبودهاي روحي است که در وجودشان احساس مي کنند با گمان واهي خود موي سر خودرا بيرون مي ريزند و با ادا» و اطوار و آرايش در خيابان و انظار عمومي ظاهر مي شوند تا اين کمبودهاي رواني را جبران کنند.
برخي از نماد هاي رواني و فردي علل بد حجابي:
  هيستري  
يکي از دلايل بد حجابي بيماري هيستري مي باشد. در اين بيماري فرد علاقه زيادي به جلوه گري دارد
  عقده حقارت  
فردي که در خانواده و جامعه مورد تحقير قرار مي گيرد ميخواهد از راه جلوه دادن خود روي اين عقده سرپوش بگذارد.
مازوشيسم  
علت ديگر گرايش به پوشش نا مناسب خود آزاري و مازوشيسم است. به خاطر آزار رساندن به خود خودش را در معرض حوادث برخاسته از فحشا و فساد ميگذارد  
نياز به ازدواج  
جلوه گري براي پيدا کردن زمينه هاي ازدواج راه نامناسبي  است که به بدحجابي کشيده شده و پيامدهاي تاسف باري نيز براي طرفين به همراه خواهد داشت. با توجه به اينکه اغلب اين ازدواج هاي چهارراهي سرانجام خوبي نخواهد داشت و به جدايي و طلاق مي انجامد.  
4- دوستان ناباب: علت بدحجابي بعضي از اشخاص به خاطر داشتن دوستان ناباب مي باشد  
5- تهاجم فرهنگي:  تهاجم فرهنگي بيگانه و خودباختگي علت ديگري براي ترويج بدحجابي و بي بندوباري در جامعه است  
6- مسامحه و بي توجهي بعضي از مسئولان با عاملين به منکر و نيز عمل نکردن اکثر مردم به امر به معروف و نهي ازمنکر يکي ديگر از عوامل شيوع بدحجابي و ساير منکرات در سطح جامعه مي باشد
الف - پيامد هاي ناگوار بدحجابي  
1- طلاق و تهديد خانواده  
از پي آمدها ي زيان بار رعايت نکردن عفاف و حجاب، طلاق و جدايي زن و شوهر و از هم پاشيدن نظام خانواده است; طلاق در نظر اسلام مبغوض ترين حلال مي باشد که تنها در صورت اختلافات حل ناشدني ضرورت مي يابد  
2- گرايش مردان به چند همسري  
از ويژگي هاي زنان، انحصارطلبي در معشوق است; اقتضاي يگانه معشوقه بودن زن آن است که قلب همسرش کسي جز او را نخواهد و قلبش تنها در گرو محبت و عشق او و فرزندانش باشد و هرگز سراغ زن ديگر -هوو- نرود ; اگر چه اين ميل طبيعي بايد تعديل شود. زندگي تک همسري بهتر وبا صفا تر است، مگر در مواقع ضروري و با رعايت شرايط خاصي بويژه شرايط عدالت که در قرآن و روايات اهل بيت برآنها تاکيد شده است.  
3- تضعيف غيرت ناموسي 
 غيرت از فضيلت هاي الهي و انساني است که همواره حافظ و نگاهبان ناموس خداوند، دين و آيين او و ناموس انسان و جامعه در برابر ضد ارزش ها و عوامل انحراف زا مي باشد که نتيجه آن تامين و استمرار شرف انساني و امنيت اجتماعي و نسل پاک بوده و منشا فطري و آسماني دارد.  
4- ايجاد اختلال رواني و عصبي  
بيماري هاي روحي و اختلال هاي رواني و عصبي ناشي از چند عامل است که ريشه عمده آن ها را بايد در جامعه هوس آلود و خودنمايي زنان جست و جوکرد  
5- شيوع انحراف جنسي  
انسان ها- اعم از مرد و زن - دربرابر غريزه جنسي به سه گروه تقسيم مي شوند:  
1- کنترل و تعديل در سايه تقواي الهي واشباع آن از راه ازدواج;  
2- افراط و زياده روي و انحراف;  
3- تفريط و بي توجهي به اين ميل نفساني;  
آسيب هاي ناشي از بدحجابي  
سقوط شخصيت: حجاب، قانون فطرت است و سرپيچي از قوانين فطري، زن را از هويت او خارج مي سازد  
تزلزل خانواده ها: يکي از آثار زيانبار بي حجابي بانوان، تزلزل خانواده هاست،  
آثار و فوايد حجاب اسلامي بر گسترش امنيت اجتماعي، عبارتند از: 
آرامش رواني در افراد جامعه، کاهش چشمگير مفاسد فردي و اجتماعي در جامعه، حفظ نيروي کار، کاهش تقاضاي مدپرستي بانوان، حفظ ارزش هاي انساني مانند: عفت، حيا و متانت در جامعه، مبارزه با تهاجم فرهنگي غرب  
توصيه براي خانواده ها
به منظور پيشگيري از انحرافات و به دام افتادن فرزند دلبندتان به آنها بياموزيد که به اصالت ها و ارزش هاي اخلاقي توجه بيشتري کرده و همواره پوشش اسلامي  را رعايت نمايند.
 محسنات و خوبي هاي حجاب اسلامي و مضرات بي حجابي را براي فرزندان خود بيان نماييد.
 بکوشيد الگوي مناسبي براي فرزند خود باشيد.
ارتباط خود را با فرزندان تقويت کرده و از چگونگي معاشرت و دوست يابي فرزند خود آگاه باشيد.
همواره در تقويت اعتقادات ديني و مذهبي فرزندانتان کوشيده و براي دروني کردن ارزش ها و هنجارهاي جامعه تلاش نماييد.
 نسبت به پوشش نامناسب فرزندانتان بي تفاوت نباشيد.
توصيه براي خواهران گرامي:
- از پوشيدن لباس هاي تنگ، بدن نما و نيمه عريان در حضور خانواده و اقوام خودداري نمايند.
پيروي از فرهنگ مبتذل غرب، انواع بيماري هاي روحي و رواني را به دنبال دارد. زنان و دختراني که پوشش و ظاهر نامناسبي دارند بيشتر در معرض آسيب مي باشند.
با پوشش مناسب که نماينگر شخصيت شماست در اجتماع ظاهر شويد تا از احترام بيشتري برخوردار شويد
با رعايت حجاب زمينه گناه و مزاحمت را از خود دور کنيد.
همواره به اصول اخلاقي و هنجارهاي اجتماعي پايبند باشيد.
هميشه در ارتباطات دوستانه حريم عفاف را رعايت نماييد، زيرا صميميت هاي نابه جا و حرام پيامدهاي ناگوار دارند
افراد فاسد معمولا زنان و دختراني را قرباني اميال پليد خود مي کنند که فاقد پوشش مناسب بوده و نسبت به مباني اخلاقي بي توجه و غافل هستند.  

معاونت اجتماعي فرماندهي انتظامي  استان سمنان - اداره آموزش و مشارکت عمومي